Geri Dön

Yıllık 140 TL’ye konut sigortası yaptırabilirsiniz

İnternetten konut sigortası ile ilgili yapılan aramalar son aylarda önemli bir artış gösterdi. Özellikle kamu bankalarının konut kredi faiz oranlarını düşürmesiyle birlikte konut satışları ciddi oranda artarken, konut sahiplerinin internette sorguladığı konuların başında da ‘konut sigortaları’ gelmeye başladı. İnternetten konut sigortası ve eşya sigortası aramaları pandemi dönemine kıyasla son bir ayda 3 kat artış gösterdi.

Yıllık 140 TL’ye konut sigortası yaptırabilirsiniz

Konut sigortası ile ilgili insanların kafasında oluşan en önemli algı pahalı olduğu yönünde. Oysa yıllık ortalama 140 TL’ye konut sigortası yaptırmak mümkün. Online kredi karşılaştırma platformu hesapkurdu.com’un yaptığı araştırmada ortalama 200-250 bin TL’lik bir konut ve 100 bin TL’ye kadar eşya teminatı için ne kadar ödenmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Buna göre haziran ayından bu yana alınan konut sigortası tekliflerinin ortalaması; 200 ila 250 bin TL’lik konut teminatı için yıllık 140 TL oldu. 200 ila 250 bin TL konut ve 100 bin TL’ye kadar eşya teminatı için alınan tekliflerin ortalaması ise yıllık 250 TL olarak kaydedildi.

Özellikle kiracılar için avantaj sağlayan eşya sigortasında 100 bin TL’lik teminat için ise yıllık prim ortalaması 175 TL olarak kaydedildi.

Sadece ev sahipleri değil kiracılar da yaptırabilir

Hesapkurdu.com Sigorta Direktörü Dilara Çetin; “Zorunlu ya da isteğe bağlı sigortalar, konutu çeşitli felaketlere ve hasara neden olan beklenmedik durumlara karşı güvence altına alır. Bu da ‘konut sigortası’ ve ‘DASK-zorunlu deprem sigortası’ ile sağlanır. Genellikle aynı oldukları sanılsa da bu iki sigortanın poliçe içerikleri birbirinden farklıdır. Konut sigortası, yangın ve hırsızlık gibi temel teminatların yanı sıra cam kırılması; dahili su hasarı gibi bir dizi ek teminatlarla ev sahibini güvence altına alır” dedi.

Öte yandan Çetin, konut sigortasının sadece ev sahibini değil kiracıyı da güvenceye aldığını belirterek, şunları söyledi: “Sigortalının ev sahibi olması durumunda hem bina hem de eşyalar sigortalanabilirken; kiracı da eşya sigortası ile kiraladığı evin içine yaptığı yatırımı güvence altına alabilir. Poliçede belirtilen şartlarda kombi ve klima bakımı, ücretsiz halı yıkama, çilingir hizmeti gibi hizmetler de sunulabilir. Bu noktada poliçe içeriğine göre şekillenen yıllık prim tutarlarının; güvence altında olmayı her bütçe için mümkün hale getirdiğini söyleyebiliriz.”

Magazin Haberleri Bülteni (10 Ağustos 2020)İşte magazin gündeminin öne çıkan başlıkları...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber