Geri Dön

10 madde bildirgede

İstanbul’da bugün açıklanacak HDP’nin seçim bildirgesine çözüm süreci kapsamında HDP’nin İmralı heyeti tarafından Dolmabahçe’de açıklanan ve kamuoyuna, “Dolmabahçe mutabakatı” olarak yansıyan 10 madde de eklendi.

Bildirgeye İstanbul, Ankara ve Diyarbakır’da oluşturulan seçim strateji merkezlerinde son şekli verildi. 50 sayfa özeti çıkarılan bildirgede ekonomi ayrı bölümde değerlendiriliyor. HDP’nin bildirgesi Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) bileşenleri, sendikalar ve meslek örgütlerinin görüş ve düşünceleri doğrultusuna hazırlandı.
Türkiye’de yoksulluk, işsizlikle ilgili önemli tespitlere yer verilen bildirgede, bu sorunları ortadan kaldıracak çözümler, ekonomik modeller ve ekonomistlerin önerileri sıralanıyor. Bildirgede, düşünce özgürlüğünün, demokratikleşmenin sağlanması, demokrasinin eksiksiz uygulanması, kimlik ve kültürlerin kabul edilmesi ve Kürt sorununun çözümü gibi temel sorunlara da vurgu yapılıyor. Listelerinin yarısına yakınını kadınlardan oluşturan HDP, buna uygun ayrı kadın bildirgesi hazırladı.

Hesabına gelen para genç yazılımcının kâbusu olduİstanbul'da yazılım firması sahibi Mesut Haylar isimli vatandaş, müşterisi sandığı dolandırıcılar tarafından hesabına aktarılan para sonrası mahkemelik oldu. Mahkemede dolandırıcılıktan 'sanık' olarak yargılanacağını öğrenen Haylar, "Psikolojim bozuldu, evden çıkmaya korkar hale geldim" diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber