Geri Dön

14 ilin adayları açıklanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün partisinin 14 il belediye başkan adayını daha açıklayacak. AK Parti’de böylece 6 büyükşehir ve Osmaniye hariç tüm illerin adayları ilan edilmiş olacak

14 ilin adayları açıklanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 Zirvesi’ni de Güney Amerika ziyaretinin hemen ardından önceki gün Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda dün de AK Parti Genel Merkezi’nde yerel seçimlere ilişkin mesai yaptı. Erdoğan, bugün il başkanları toplantısında Aksaray, Ağrı, Bilecik, Erzincan, Edirne, Iğdır, Isparta, Kars, Kırşehir, Kütahya, Siirt, Tunceli, Van, Zonguldak olmak üzere 14 ilin belediye başkan adaylarını kamuoyuna duyuracak. Bu açıklamaların ardından 30 büyükşehirden 6’sı, 51 ilden de Osmaniye dışındaki illerin tamamı ilan edilmiş olacak.

Osmaniye jesti

AK Parti’nin MHP ile ittifak görüşmelerini 30 büyükşehir ve ilçeleri bazında sürerken MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de memleketi olan Osmaniye’de aday çıkarılmamasına artık kesin gözüyle bakılıyor. Erdoğan-Bahçeli görüşmesinde AK Parti’nin açıklamadığı iller arasında yer alan Adana, Mersin, Aydın, Manisa ve Muğla büyükşehirlerinde yapılacak ittifakın çerçevesi ele alınacak. İstanbul’da ise MHP, AK Parti’nin adayını koşulsuz destekleyeceğini açıklamıştı. MHP; Adana, Mersin, Manisa, Aydın gibi büyükşehir adaylarını açıklasa da Erdoğan ve Bahçeli zirvesinde bu iller yeniden ele alınacağından adaylar tekrar değerlendirilecek.

Erdoğan’ın dün partide öğle saatlerinde başlayan ve akşam geç saatlere kadar süren mesaisinde yerel seçim çalışmaları ele alındı. AK Parti’de Mehmet Özhaseki, MHP’de Sadir Durmaz’ın görevlendirilmesinin ardından Cumhur İttifakı’na ilişkin nerelerde, ne çerçevede işbirliği olacağına dair yapılan teknik görüşmelerdeki durum raporu, Erdoğan’a sunuldu. Erdoğan, bu çerçevede bugünkü il başkanları toplantısı nedeniyle Ankara’da olan bazı il başkanlarını da genel merkeze çağırarak görüşlerini aldı. Görüşmelerde, aday çıkarılmamasının seçmende ve teşkilatta yaratacağı etki değerlendirildi. Erdoğan ile Bahçeli’nin sunulan teknik raporların ardından durumu ele almak için kısa süre içinde bir araya gelerek son kararı vermesi bekleniyor. AK Parti kurmayları, görüşmenin pazartesi toplanacak MKYK’dan sonraki günlerde olabileceğini ifade etti.

‘İlçelerde acele etmeye gerek yok’

Erdoğan’ın parti çalışmalarında diğer bir gündemi de üç büyükşehirdeki toplam 94 ilçe belediyesine ilişkin oldu.

Bu konuda Yerel Yönetimler, Seçim İşleri ve Teşkilat başkanlıkları tarafından oluşturulan komisyonun ilçe belediyelerine dair görüşleri ele alındı.

Erdoğan’ın, “büyük oranda değişecek” açıklamasının ardından gözler ilçelere de çevrilirken, o ilin adaylarının yanı sıra hem il teşkilatlarından hem milletvekillerinden hem de kamuoyu araştırma şirketlerinden görüşler alınarak çalışmalarda büyük oranda tamamlandı. Bazı netleştirilemeyen ilçelerle ilgili yeni anket çalışmaları başladığı da öğrenildi. Erdoğan’ın ilçelere ilişkin, “Aceleye gerek yok vaktimiz var, en doğru adayı bulana kadar istişare süreçleri işletilmeli” talimatı verdiği de belirtiliyor. İlçelerde yapılacak ittifaklar da Bahçeli görüşmesinde masada olacak.

Erdoğan, aday belirleme mesaisinin yanı sıra AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un başkanlığında çalışmalarını sürdüren Strateji Ekibi’nin seçim manifestosu çalışmalarından da bilgi aldı. 15 Şubat’ta açıklanması beklenen manifestoda şehir anayasaları açıklanacak. Her aday da bu çerçeveye uygun şekilde vaat ve projelerini kamuoyuna duyuracak. Bu çalışmaların da sürdüğü ve çeşitli STK’lar, kanaat önderleri ile görüşmeler olduğu belirtildi.

Kontrolden çıkan otomobilin bir kasabın vitrininden içeri girdiKocaeli'nin Gebze ilçesinde, fren yerine gaza basan sürücünün kontrolünden çıkan otomobilin, bir yayaya çarptıktan sonra kasap dükkanına girdiği anlar, iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber