Geri Dön
Siyaset20. Milli Eğitim Şûrası başladı

20. Milli Eğitim Şûrası başladı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), 7 yıl aradan sonra topladığı 20. Milli Eğitim Şûrası, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış töreniyle başladı. Törenin ardından Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in başkanlığında Divan Toplantısı da gerçekleştirilen şûra, 3 gün sürecek.

20. Milli Eğitim Şûrası başladı

 

AYSEL BOZAN YILMAZ - Eğitimde fırsat eşitliği ana başlığı altında toplanacak şûrada, bugün Özel İhtisas Komisyonu Çalışmaları’nda, temel eğitimde fırsat eşitliği, öğretmenlerin mesleki gelişimi ve mesleki eğitimin iyileştirilmesi konuları üzerinde durulacak. Yarın da bu konularda komisyon raporları Genel Kurul’a sunulacak ve tavsiye kararları oylanacak.

‘Meslek Kanunu nasip oldu’

Divan Toplantısı’ndaki konuşmasında şûranın geniş katılımlı şekilde düzenlenmesine büyük önem atfettiğine işaret eden Bakan Özer, “Her bir alanla ilgili söyleyecek sözü olan herkesin bunları bizimle paylaşması çok kıymetli. 21’inci yüzyılda Türkiye’nin güçlü, bölgesinde lider, dünyada iddia sahibi olabilmesi için eğitim sisteminin çok güçlü olması gerekiyor ve başka seçeneğimiz yok” diye konuştu. Niyetlerinin eğitim sisteminin kalitesini artırmak ve geleceği inşa edecek gençleri yetiştirmek olduğunu kaydeden Özer, Bakanlığın, şûranın izleme, değerlendirme raporlarını her 3 ayda bir yayımlayacağını, şûrada oy birliği ve oy çokluğuyla alınan kararlarda hangi mesafenin alındığının şûra üyeleri ve kamuoyuyla paylaşılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Milli Eğitim Şûrası ve öğretmenlerle ilgili açıkladığı müjdelerin şûranın bir bereketi olduğuna inandığını dile getiren Özer, “Sadece bizim dönemimizde değil, tüm bakanlarımız döneminde, kıymetli Bakanımızın (Nabi Avcı) da öğretmen meslek kanunun hazırlanmasında çok büyük emeği var. Ondan önceki bakanlarımızın da bürokrasinin de çok büyük emeği var” dedi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun 20. Milli Eğitim Şurası’nın gerçekleşmesine nasip olduğunu ifade eden Özer, “İnşallah hızlı bir şekilde yasalaştırıp öğretmenlerimizin hak etmiş olduğu kariyer sisteminden özlük haklarına kadar tamamen öğretmenlere münhasır bir kanunu 2022 yılı içinde yürürlüğe sokulmasının kıvancını, mutluluğunu yaşayacağız” diye konuştu.

Kamu işçilerinin ek ödeme tarihleri belli oldu
İstanbul'da yoğun kar yağışı! Meteoroloji yeni haritayı paylaştı
İlkokulda 'Şeytan Kulubü' ortalığı karıştırdı! ABD bu okulu konuşuyor
TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!
Bakan duyurdu! Ödemeler şubat ayından itibaren başlıyor
FLAŞ! Hayati uyarı: İmkanı olanlar ertelemesin!
Erdoğan'dan döviz kuru, faiz ve enflasyon açıklaması
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!
Kerem çılgınlığı! İspanyol basını duyurdu, bonservis pazarlığı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan İBB’ye yanıt!
Hepsi itlaf edilecek! Alarm verildi
Çok konuşulan olay! Gaziantepli futbolcu penaltı öncesi...
Şeyma Subaşı: İlişkilerimde yeterince saygı ve sevgi bekliyorum
Kan donduran kayıt! Evcil maymunu arkadaşını parçaladı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Çarşamba Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler