Geri Dön
Siyaset2015 genel seçimleri için 10 isimle seçim anketi

2015 genel seçimleri için 10 isimle seçim anketi

Genel seçime sayılı günler kala son seçim anketi Rudaw'dan geldi. Kuzey Irak merkezli ve Mesut Barzani'ye yakınlığı ile bilinen Rudaw'ın anketine 10 gazeteci-yazar-akademisyen dünyasından bilinen 10 isim katıldı.

2015 genel seçimleri için 10 isimle seçim anketi

7 Haziran seçimlerine 16 gün kala, Kuzey Irak yönetimine yakınlığıyla bilinen Rudaw, akademisyen, yazar, gazeteci ve araştırmacıların da yer aldığı 10 isme "2015 genel seçimlerine dair seçim tahminleri"ni sordu.

2015 genel seçimleri için 10 isimle seçim anketi

PROF. DR. FERHAT KENTEL

“2010 referandumundan bu yana belli bir oy oranını tutmuş olmasına rağmen, AK Parti’nin çok geniş kitlelere ihtiyaç duymadığını ve kendi kampını koyacak bir oy oranını sağlamaya çalıştığını düşünüyorum. Yüzde 40 ile 43 arasında oy alır bana göre. HDP artık sadece bir Kürt partisi olmadığını ortaya koydu. Barajı aşacağını düşünüyorum. Yüzde 10 ile 11 oranında alır belki. MHP çok fazla bir şey söylemediği için çok da öne çıkacağını sanmıyorum. CHP özellikle ekonomi vaatler üzerine durdu. Belki insanların hoşuna gitti ama öyle çok önemli bir anlam taşıdığını düşünmüyorum. Yüzde 30’a yakın bir yerde durabilir.”

2015 genel seçimleri için 10 isimle seçim anketi

GAZETECİ- YAZAR HİLAL KAPLAN

“AK Parti’nin oyları yüzde 46 ile 47 civarında olduğunu tahmin ediyorum. Çok önemli bir gelişme olmasa son günlerdeki kararsızların oyları da AK Parti’ye gelir diye düşünüyorum. HDP’nin ne yazık ki barajı aşamayacağını düşünüyorum. Cumhurbaşkanı seçiminde almış oldukları oy üzerine 700 bin oy daha alması gerekiyor. Bu da şuan için zor görünüyor. Gelen kamuoyu koklamaları da bunu onaylıyor. MHP’nin oylarında bir artış görülüyor; yüzde 16-17 civarında. CHP’nin de en fazla yüzde 26 alacağını düşünüyorum. Geçmişe göre çokta farklı bir performans sergilemeyecektir.

2015 genel seçimleri için 10 isimle seçim anketi

PROF. DR. MEHMET ALTAN

“AK Parti’nin yükselme durumu çok olarak gözükmüyor. Çünkü geride hiçbir şey yok. Ekonomik göstergelerin kötüye gittiği bir ortamda oyları daha önceki durumlarla kıyaslandığı vakit yüzde 40’ın altında veya en fazla yüzde 40 olacağı anlaşılıyor. CHP ekonomik konuları öne çıkararak ve özellikle emeklilerin dikkatini çekecek propagandalar gerçekleştiriyor. Çok fazla olmamakla birlikte bir sıçrama gözüküyor. 28 ile 30 arasında oy alır. HDP’nin barajı geçeceğini yüzde 11- 12 civarında oy alacağını düşünüyorum. MHP’den de bir yükselme olacağını düşünüyorum. Yüzde 18 civarında.

2015 genel seçimleri için 10 isimle seçim anketi

PROF. DR. DOĞU ERGİL

“Son yaptığımız ölçümlere göre 40 civarında olan AK Parti’nin bir puanı atmış olduğunu görüyoruz. Diyanet’in kaldırılması iddiasında bulundukları için. Bu da AK Parti’nin manüpülasyonuyla sanki dine karşı bir tavırmış gibi yorumlandı. Bu HDP’yi on puanın biraz altına düşürdü. Bir de halk da şöyle düşünüyor: ‘Yolsuzluk da yapsa ben menfaatine bakarım’. HDP barajı aşamazsa, MHP 2, CHP 4 milletvekili daha fazla çıkaracak. AK Parti 42-43 bandında bulunuyor. HDP ise barajın etrafında gidip geliyor. MHP 17-18 CHP ise 30 ile 32 arasında oy alır.”

2015 genel seçimleri için 10 isimle seçim anketi

GAZETECİ – YAZAR ORAL ÇALIŞLAR

“Ben CHP’nin oylarında bir değişiklik olacağını sanmıyorum. HDP’nin oyları yüzde on civarında olur. AK Parti de yüzde 45 civarında alabilir diye düşünüyorum. HDP’nin Kürt oylarında artış olacak. HDP’nin barajı aşmasını isteyen ve Erdoğan’ın başkan olmasını isteyen belli kesimler var. Oralardan oylar gelebilir. AK Parti’nin yüzde 50’n düşmesinin sebebi iktidar yorgunluğu. 13 senelik bir iktidar kaçınılmaz olarak bir yıpranmaya yol açıyor. Bu birkaç puanlık oy kaybına sebep olacaktır bana göre.”

2015 genel seçimleri için 10 isimle seçim anketi

PROF. DR. EROL KATIRCIOĞLU

“AK Parti, benim tahminin yüzde 42 ve daha altında da olabilir. Müslüman Kürtleri bu sefer büyük bir değişim içerisinde. Ayrıca HDP yüzde 10 barajını rahatlıkla geçecektir. 2013 Newroz’undan sonra çok önemli bir siyasi değişim geçirdi. Bu değişim doğrudan sivil siyasete ve demokrasiye vurgu yapan ve birlikte yaşamaya vurgu yapan Türkiyelileşmeye vurgu yapan bir söylem var. Bu söyleminde Türkiye’de karşılığı vardır. HDP geçmişte CHP’ye oy veren Aleviler’den de oy alacak. CHP’de de bir değişim görülüyor. MHP de oylarını yüzde 16- 17 civarına taşıyabilir.”

2015 genel seçimleri için 10 isimle seçim anketi

CEVAT ÖNEŞ (MİT ESKİ MÜSTEŞAR YARDIMCISI)

“Bu seçimden HDP, CHP ve MHP’nin oylarında yükselme olacaktır. AK Parti’nin ise geçen seçimlerde aldığı oya ulaşması biraz güç gibi gözüküyor.”

2015 genel seçimleri için 10 isimle seçim anketi

PROF. DR. MESUT YEĞEN

“Ben AK Parti’nin oylarında bir yükselme beklemiyorum. Yüzde 40’ın biraz üzerinde oy alır. HDP’nin de yüzde onun üzerinde olacağını düşünüyorum. CHP yüzde 25 -26, MHP de yüzde 16-17 olabilir. Çözüm süreci daha çok HDP’ye yaradı gibi görünüyor. AK Parti’de 17 Aralık operasyonundan beri düşüş olduğu görülüyor.

2015 genel seçimleri için 10 isimle seçim anketi

GAZETECİ- YAZAR FEHİM IŞIK

“Halktan aldığımız bilgilere göre AKP’nin 7 Haziran’da oylarında bir düşüş olacağı kesin. Hatta tek başına iktidar olamayacağı bir durumla da karşılaşabilir. HDP’nin barajı aşması da büyük bir olasılıkla görülüyor. CHP ve MHP ‘nin oylarında bir artışın olacağı görülüyor. AKP yüzde 40 ile 42, HDP Yüzde 10 ile 12, hatta HDP yüzde 15 de alsa şaşırmamak lazım. CHP yüzde 25, MHP de 16’dır bana göre.”

2015 genel seçimleri için 10 isimle seçim anketi

JÊRÔME BASTİON (RADİO FRANCE INTERNATİONAL TÜRKİYE TEMSİLCİSİ)

“HDP artık Kürtler’i aşan bir kitleye hitap ediyor. Bu gelişme hem demokrasi için, hem başarısı için çok olumlu bir evrim. Seçimde bunun meyvesini alacaktır. Anladığım kadarı ila muhafazakar veya dindar Kürtler pek HDP’ye yönelmiyor, daha çok AKPye oy verme eğilimli var. Onlar da iktidar partisinden soğudu. MHP milliyetçilik yaparak ayakta durması normal, biraz daha bu kesimden oy alabilir. CHP de aynı yerde duruyor bana göre.”