Geri Dön
SiyasetAB ile görüşme için mutabakat sağlandı!

AB ile görüşme için mutabakat sağlandı!

Cumhurbaşkanlığı kaynakları Erdoğan ile Merkel'in görüşmesinde AB ile vize serbestisi ve Suriye konusunun ele alındığını belirtti. Öte yandan AB ile görüşme için mutabakat sağlandığı da açıklandı.

AB ile görüşme için mutabakat sağlandı!

Dünya İnsani Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Almanya Başbakan Merkel bir araya geldi. İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi’ne katılan liderler ikili görüşmeler de yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. Basına kapalı görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

İkili zirvede vize serbestisi gündeme geldi.

Vize serbestisi çerçevesinde terörle mücadele konusunda Türkiye'nin hassasiyetleri ve önceliklerini de dikkate alacak ayrıntılı bir değerlendirme için AB kurumlarıyla görüşmeler yapılması konusunda mutabakat sağlandığı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel, Esad rejiminin saldırılarının ve Halep'teki son gelişmelerin mülteci meselesini daha da kronikleştireceğine değinerek, Suriye konusunda iş birliğini daha da güçlendirmenin önem arz ettiğini vurguladı. Türkiye-AB Eylem Planı'nın meyvelerini vermeye başladığı, yasa dışı geçişlerde azalma yaşandığı, bu konuda işbirliğini sürdürmek gerektiğine dikkati çekildi.

MERKEL'DEN VİZE ÇIKIŞI

Öte yandan, görüşmeye ilişkin Merkel’in açıklamaları da yabancı ajanslarda yer aldı. Merkel, “Türkiye’nin güçlü bir parlamentoya ihtiyacı olduğunu açıkça belirttim” dedi.Başbakan Merkel, Avrupa Birliği’yle vizelerin kalkması konusunda ise “Türkiye vize muhafiyeti için tüm şartları yerine getirmeli” diye konuştu.