Geri Dön
Siyaset‘Abidevi bir sanat eseri ortaya çıktı’

‘Abidevi bir sanat eseri ortaya çıktı’

Yapımı 2,5 yılda tamamlanan Atatürk Kültür Merkezi, Cumhuriyet’in 98. yıl dönümünde hizmete girdi. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘‘İstanbul’a ve dünyaya unutulmaz kültür-sanat hizmetleri sunacak abidevi bir sanat eseri ortaya çıkardık” dedi.

‘Abidevi bir sanat eseri ortaya çıktı’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yenilenen Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) açılışını Cumhuriyet’in 98. yıl dönümünde gerçekleştirdi. AKM’nin açılışına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İletişim Başkanı Fahretin Altun, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve eşi Pervin Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ile kızı Büşra Köylübay, eski başbakanlardan Tansu Çiller ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya katıldı.

‘Abidevi bir sanat eseri ortaya çıktı’

Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışına Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören ve eşi Revna Demirören ile Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Demirören Oktay da katıldı.

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye ve İstanbul’a yeni bir kültür sanat eseri kazandırmanın mutluluğu ve gururu içinde olduklarını söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti: “İstanbul’un bu sembol yapısını yeni baştan inşa etmek için uzun yıllar önce harekete geçtik. Ancak attığımız her adımda engellerle karşılaştık. Eski Türkiye’nin köhnemiş yüzünün sembolü olan, her tarafı dökülen, kendisinden beklenen işlevleri yerine getiremeyen Atatürk Kültür Merkezi binasını yıktırmamak için yapılan kampanyaları hepiniz hatırlıyorsunuz. Mesele kimi çevrelerce ideolojik saplantı kimi çevrelerce siyasi hesaplaşma kimi  çevrelerce kaos çıkarma vesilesi haline dönüştürülerek bize ve ülkeye vakit kaybettirildi. Gezi olayları sırasında o binanın nasıl terör örgütlerinin gövde gösterisi yerine dönüştürüldüğünü unutmadık. Nihayet 2019’da yeni binanın temelini attık. İlk Atatürk Kültür Merkezi binası gibi bu eserin de mimari müellifi Tabanlıoğlu Ailesi oldu.”

‘Abidevi bir sanat eseri ortaya çıktı’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKM’nin açılış kurdelesini katılımcılarla birlikte kesti.

‘Rekor sürede bitti’

Toplam alanı 95 bin metrekareyi bulan eserin inşasının 2,5 yıl gibi rekor bir sürede tamamlandığını dile getiren Cumhurbaşkanı, şunları kaydetti: “Yeni Atatürk Kültür Merkezi ile burada İstanbul’a ve dünyaya unutulmaz kültür sanat hizmetleri sunacak abidevi bir sanat eseri ortaya çıkarttık. Uzun yıllar boyunca AKM’nin yenilenmesi projesine karşı çıkan, akla hayale gelmeyen yalanlara başvuran kesimlerin ortaya çıkan eser karşısında bir parça da olsa mahcubiyet duyacaklarını ümit ediyorum. Bu eser, eski Türkiye ve yeni Türkiye fotoğrafının en belirgin şekilde görüldüğü yerdir. Burada yürütülecek her kültür sanat faaliyeti büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası yolunda kendi alanında atılmış bir adım olacaktır. İstanbul’un 1453’teki fethinden beri bu şehre vurduğumuz mühürlerin son halkası olarak gördüğüm Atatürk Kültür Merkezi’miz ülkemizin kültür-sanat nabzının attığı yer olarak inşallah asırlar boyunca ayakta kalacaktır.”

Bakan Ersoy’a teşekkür

Böyle bir eserin meydana getirilmesinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u özellikle kutladığını vurgulayan Erdoğan, “Çünkü buraya sadece ara  sıra uğramak değil, buraya gerçekten kendini vermek suretiyle yakın markajda burayı takip etmesi, ekibinin aynı şekilde bunu takip etmesi, işte bugün bu açılışı yapma şanına bizi kavuşturdu” diye konuştu.

‘Abidevi bir sanat eseri ortaya çıktı’

Sinan operası ile açılış

Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışında ‘Sinan’ operası sahnelendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla operayı Hasan Uçarsu besteledi. Librettosunu Halit Refiğ’in aynı adlı senaryosundan hareketle Bertan Rona yazdı. İki perdeden oluşan Sinan operasında orkestrayı ise şef Gürer Aykal yönetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 Şubat 2019’da temelini attığı AKM, 2,5 yılda tamamlandı. AKM bünyesinde 2 bin 40 kişilik opera salonu, 802 kişilik tiyatro salonu, galeri, çok amaçlı salon, çocuk sanat merkezi, müzik platformu, müzik kayıt stüdyosu, kütüphane, Yeşilçam Sineması ve tasarım dükkânı bulunuyor. AKM’nin en öne çıkan unsuru da özel tasarlanarak üretilen 15 bin seramik parçasıyla kaplı dev bir küre olan opera salonu. Opera salonu en iyi doğal akustiği elde edebilmek için at nalı biçimli tasarlanarak yapıldı. Yüksek kalitede ses niteliği ve reverberasyon süresi olarak dünyadaki nitelikli opera salonlarının sahip olduğu standartlarda inşa edildi.

Hatayspor maçı sonrası İsmail Çipe isyanı
Meteoroloji tarih verdi, İstanbul dahil! Kara kış geliyor
Geri sayım başladı! Yol süre yarım saatten 5 dakikaya düşüyor
Erciyes'te çığ düştü: 1 kişi hayatını kaybetti
Araç alıp satacak herkesi ilgilendiriyor! Değişiklik masada
Washington Post manşetten verdi! Yok etme görüntüleri Moskova'yı alarma geçirdi
Giresun'da korkutan an! Direkt kırmızı kart
Survivor All Star'da şoke eden sakatlık! 'Beni götürmeyin'
Fransa’da tartışmalara neden olmuştu! Kabul edildi
İki doktoru rehin aldı: 'Buradan sağ salim çıkamazsınız'
En 'parlak' intikam sosyal medyayı salladı! Aldatıldığını öğrenince...
Acun Ilıcalı'nın kızı kaza geçirmişti! Zeynep Yılmaz'dan açıklama...
Tarkan’ın göz bebeği! Kesenin ağzını açtı
Böyle komşu düşman başına! 258 ailenin yaşadığı lüks sitede...
Rehine krizinde şoke eden istek! Böyle kaçtılar

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler