Geri Dön
SiyasetAdıgüzel: YSK bize teşekkür etsin

Adıgüzel: YSK bize teşekkür etsin

CHP’nin “seçim güvenliği” çalışmalarını yürüten Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, bir süre önce seçmen listelerinde tespit ettikleri hataları ve ülke genelindeki seçmen hareketliliğine ilişkin tespitlerini kamuoyuyla paylaşmıştı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven de “Hayali seçmen olmaz. Suriyeliler de seçimlerde oy kullanamaz. Ayrıca onlara verilen kimlikler 99 ile başlar, onlar seçmen olarak yazılamazlar. Kimlik numaralarında şimdiye kadar bir tek belge ve itiraz gelmedi. Biz listeleri partilere veriyoruz, itiraz gelmedi. Her seçimde algı operasyonu oluyor” demişti.

Adıgüzel: YSK bize teşekkür etsin

YSK Başkanı’nın açıklamalarını değerlendiren Adıgüzel şunları kaydetti: “YSK’ya birçok veri gönderdik, binlerce itirazda bulunduk. Bu seçmen dondurma işlemlerinin çoğu da bizim itirazlarımız sonunda gerçekleşti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ilk başta Suriyeli sayısına 36 bin demişti, bir anda 58 bine çıkardı. Yani YSK’nın sonuçta bu listeyi titizlikle incelemesi, ciddi bir şekilde işini yapması gerekiyor. YSK’nın gönderdiği listede soyadı olmayan seçmen ve 100-165 yaş arası seçmenler var. YSK Başkanı’nın, ‘bunlar algı operasyonu’ demek yerine bize teşekkür etmesi gerekiyor. YSK’ya binlerce itiraz yaptık. Yalnızca 7 bin 42 itiraz Üsküdar’da oldu. Artvin merkezde 500 itiraz yaptık, 500’ü de kabul edildi. YSK bize teşekkür etsin. Önerilerimizi dikkate almaya başlasın.”

Bakan Koca'dan aşı açıklamasıSağlık Bakanı Fahrettin Koca, Uğur Şahin ile gerçekleştirdiği görüşmede Haziran ayı için 30 milyon doz BioNTech aşısı sözü verildiğini belirtti. Bakan Koca, "Biz opsiyonel olarak 30 milyona gelecek şekilde anlaşma yapmıştık. Uğur Hoca, Türkiye'ye aşı gönderme konusunda büyük gayret sarf ediyor. 'Haziran ayı için 30 milyon doz aşıyı şimdiden söz verebilirsin' dediler." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler