Geri Dön
SiyasetAdil Gür’ün referandum anketi: Evet %40.2, Hayır %39.2

Adil Gür’ün referandum anketi: Evet %40.2, Hayır %39.2

A&G Araştırma Şirketi tarafından yapılan referandum anketine göre seçmenlerin yüzde 40.2’si anayasa değişikliğine ‘evet’ dedi. ‘Hayır’ diyenlerin oranı ise yüzde 39.2 olurken kararsızların yüzde 20’yi aşması dikkat çekti

Adil Gür’ün referandum anketi: Evet %40.2, Hayır %39.2

Adil Gür’ün referandum anketi: Evet %40.2, Hayır %39.2
A&G Araştırma Şirketi Başkanı Adil Gür, 2412 kişi ve 33 ilde düzenlenen referandum anketinin sonuçlarını CNN Türk’te dün akşam yayınlanan Tarafsız Bölge programında açıkladı.

Hangi görüşe katılıyor?
Ankete katılanların yüzde 44.1’i demokratikleşme için anayasa değişikliğini zorunlu görürken yüzde 38.5’i ise yargıyı ve askeri denetlemek için değişikliklerin yapıldığını düşünüyor. Yüzde 17.4’nün ise konuyla ilgili fikri yok.
Ankete katılanların yüzde 56.7’si anayasa değişikliğinin aciliyeti konusunda “çözülmesi gereken daha acil sorunlarımız var şimdi zamanı değil” dedi. Yüzde 31.9’u ise anayasa reformunun “hayati ve önemli bir konu olduğunu ve bir an önce yapılması gerektiğini” savundu. Yüzde 11.4 ise konuyla ilgili fikri belirtmedi.

Yüzde 20 kararsız
Ankette “referanduma ne diyecesiniz” sorusuna verilen yanıt dikkat çekici. Seçmenlerin yüzde 40.2’si ‘evet’ diyeceğini ifade ederken, yüzde 39.2’si ise ‘hayır’ oyu vereceğini söyledi. Kararsızların oranının ise yüzde 20.6’ya ulaştığı görüldü. ‘Evet’ diyenlerin yüzde 84’2 si referandum gününe kadar kararının değişmeyeceğini kaydederken, hayır diyenlerin yüzde 85.5’i de 12 Eylül’e kadar kararların da bir değişiklik olmayacağını belirtti.
Yürürlükteki anayasanın ne zaman ve kim tarafından yapıldığına ilişkin soruya verilen yanıtlar ise referandumda oy kullanacakların yüzde 43’ünün bu sorunun cevabını bilmediğini ortaya koydu. Yüzde 15.4’ünün de bilgisinin yanlış olduğu ankette seçmenlerin yüzde 40.8’inin ise 1982 Anayasası ile ilgili doğru bilgiye sahip olduğu görüldü.

Elektrik faturalarında yeni dönem! Bakan Dönmez duyurdu
Antalya'yı fırtına vurdu! Uyarı üstüne uyarı geldi
Gündem olan düğünle ilgili damat konuştu: 'Eşim istemedi...'
Slovakya’da 3. doz aşı yaptıranlara para verilecek
Erdoğan'dan Müşterek Kuvvet Komutanlığı'na ziyaret
‘Bitrota’ soruşturmasında yeni gelişme! İstanbul'a getirildi
Son dakika... İran'ın savaş gemisi battı!
Türk-İş'ten asgari ücret mesajı! Bu rakamın altında...
18 yıl perde açmadı! Cesetlere yaptıklarına duyanlar inanamadı
Almanya'da Serdar Dursun patlaması! 'Frankfurt için bir şans'
Bu görüntüler İstanbul'dan! ‘Cansiperane vaziyette görev’
İrem Derici'ye nazar değdi! 'Ölü gibi yatıyorum'
Salih Uçan iddiası: 'Her şey altüst oldu! Ozan Tufan...'
Boşandılar ama kopamadılar! Merve ile Gürhan...
Yeni yıl için kurumsal hediye önerileri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler