Geri Dön

AK Parti Kongresi’ne liste sürprizi damga vurdu

1282 imzayla aday gösterilen Binali Yıldırım bin 405 oyla AK Parti’nin üçüncü genel başkanı oldu. Kongrenin her metrekaresinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın izi vardı, partililer Erdoğan’ın mesajını ayakta dinledi. MKYK listesindeki büyük değişiklik ise kongrenin sürpriziydi.

AK Parti Kongresi’ne liste sürprizi damga vurdu

AK Parti’nin 2. Olağan Kongresi’nde coşku hakimdi. Partililer sabah saatlerinden itibaren salonu doldurdu ve ellerinde bayraklarla şarkılara eşlik ettiler. Salona sığmayanlar dev ekranların bulunduğu dışarıdaki çadırlardan kongreyi takip etti. Salonda Türkiye'nin her köşesinin sesi vardı, sloganlarla kendilerini belli etmeye çalıştılar. İzmir ve Erzincan teşkilatları ise ayrıcalıklıydı.

Salonda alınan güvenlik önlemleri nedeniyle keskin bir ayrışma vardı. Delegelerle partililer, gazetecilerle partililer ve delegelerin bir birinin bulunduğu alana geçmesi yasaktı.

Ne zaman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adı anons edilse ya da şarkısı çalınsa coşku doruğa çıktı. Binali Yıldırım ve Davutoğlu’nun gelişi sırasında da salondaki coşku arttı. En büyük alkış ise Erdoğan, Yıldırım ve Davutoğlu’nun fotoğraflarının bulunduğu koreografi sırasında koptu. Büyük 'Kutlu yürüyüşe devam' pankartı da açıldı.

ERDOĞAN İZİ

Salonda sürekli Erdoğan için sloganlar atıldı, salonun her köşesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın izi vardı.

Bütün konuşmacılar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a selam gönderdi. Divan Başkanı seçilen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın "AK Parti Tayyip’in partisidir. Partinin tek lideri Erdoğan’dır” sözleri salonda yankı buldu. Erdoğan’ın kongre mesajını salondaki partililer ayakta dinlerken, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün mesajı ise salonda çok fazla yankı bulmadı.

Davutoğlu’nun gelişi ve sahneye çıkışı sırasında sadece 'Davutoğlu Ahmet Hoca' şarkısı çalındı.

YILDIRIM’IN SESİ KISILDI

Davutoğlu, konuşmasında, 20 ay 25 günlük sürede iyi işler yaptığına kongre salonunda bulunanları şahit tuttu. Başarılı bir dönem geçirdiğine vurgu yaptı, "Makamadan vaz geçerim ama davadan asla" dedi. Helallik istedi.

Genel Başkan seçilen Binali Yıldırım ise konuşmasında başkanlık sistemi ve terörle mücadeleyi öne çıkardı. Konuşurken sesi kısıldı. Bir süre kısık sesine inat konuşmaya çalıştı.

İmdadına Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu yetişti. Başbakanlık doktorunu çağırarak özel bir karışım getirtip Yıldırım’ın sesinin tekrar açılmasına yardımcı oldu.

Davutoğlu seçimde oy kullanmadan ayrıldı. Binali Yıldırım ise sonuna kadar salonda kaldı. Partililerle fotoğraf çektirip konuştu. Sloganlara karşılık verdi.

Konuşmalar sonrası salon boşalırken sadece delegeler ile bir grup kongre sonucunu beklemeye başladı. Oylamalar kısa sürdü.

KIRMIZI KRAVAT

Binali Yıldırım, Davutoğlu’nu kapıda karşıladı. Her iki ismin de kırmızı kravat takması dikkat çekerken, kongreyi çocukları da izledi. Erdoğan şarkısıyla partilileri selamlamak için sahneye çıkan Yıldırım torunlarını da kucağına aldı. Sosyal medyada popüler olan Bingöllü şair Hacı Gürhan, 'Anadolu' şiirini salonda okudu ve sürpriz şekilde programda yerini aldı.

1282 İLE İLE ADAY OLDU AMA...

Binali yıldırım 1282 delegenin imzasıyla aday gösterildi. Seçimde ise 1405 oy alarak genel başkan seçildi. Seçimde 6 oy ise geçersiz sayıldı.

PANKARTLARIN DİLİ

Partililer duyguları ve isteklerini pankartlara döktü. 'Mesele koltuk değil siz hala anlamadınız mı?', 'Erzincan'a can, Türkiye’ye heyecan geldi' gibi pankartların yanında Adıyamanlılar ise bakan isteklerini dile getiren pankart açtılar.

MKYK LİSTESİNDE BÜYÜK SÜRPRİZ: 14 KADIN GİRDİ

Kongrenin en önemli sürprizi MKYK listesinde yapılan değişiklik oldu, üyelerin yarısı değişti. Bir önceki MKYK’da 6 kadın vardı. Yeni MKYK' da ise 14 kadının olması dikkat çekti.

Listeye yeni giren isimlerin önemli bir kısmını gençler ve kadınlar oluşturuyor. Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'ndaki (MKYK) bakan sayısı da azaldı. Numan Kurtulmuş, Yalçın Akdoğan, Mevlüt Çavuşoğlu, Naci Ağbal, Süleyman Soylu, Faruk Çelik daha önce MKYK'da olan ancak yeni listede yer almayan isimler. Bu isimlerin büyük oranda kabinedeki koltuklarını korumaya devam edecekleri belirtiliyor. Sadece dört bakan MKYK’daki yerine korurken, üç bakan ise MKYK’ya yeni girdi.

YILDIRIM’IN A TAKIMI

MKYK listesindeki büyük değişimin genel başkan yardımcıları, kadın ve gençlik kolları başkanlarından oluşan Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) büyük oranda değişiklik yapılacağının işareti olarak yorumlanıyor. Çünkü Genel Başkan Yıldırım A takımını MKYK'nın içinden seçecek. Partililer bu değişimi yönetime dinamizm katmak olarak yorumluyor.

7 GENEL BAŞKAN YARDIMCISI LİSTE DIŞI KALDI

Davutoğlu döneminde MKYK listesinde olup genel başkan yardımcısı olan Ömer Çelik, Selçuk Özdağ, Mehmet Özhaseki, Fatma Betül Sayan Kaya, Ayhan Sefer Üstün, Doğan Kubat, Recep Akdağ, Mehmet Ali Şahin listede yer almadı.

Doğan Kubat'ın Meclis grubuna kaydırılabileceği, Mehmet Ali Şahin'den boşalacak Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı için ise Hayati Yazıcı’nın güçlü aday olduğu belirtiliyor.

ÜÇ İSİM DE GİTTİ

Davutoğlu’nun teşkilatları atama yetkisinin alındığı belgeye imza atmadığı öne sürülen üç isim de MKYK listesinde yer almadı.

KONGRE BİTTİ GÖZLER YENİ KABİNEDE

Kongre devam ederken de kimin kabinde yer alacağı konuşuluyordu. Liste dışı kalan bakanların büyük oranda koltuklarını koruyacağı dile getiriliyor. Yeni kabineye gireceği konuşulan isimler arasında Mehdi Eker, Mustafa Şentop, Erol Kaya gibi isimler konuşuluyor.

İstanbul’da servis minibüsünün takla atıp devrildiği an kameradaKağıthane’de bir hazır giyim firmasına ait servis minibüsü, buzlanan yola kayarak takla attıktan sonra devrildi. Feci kaza kameralara yansırken, bir vatandaşın saniyelerle ölümden döndüğü olayda minibüsün içerisindeki 2 kişi ambulanslarla hastaneye kaldırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber