Geri Dön
SiyasetAk Parti ve MHP savaş hükümeti kurmak istiyor

Ak Parti ve MHP savaş hükümeti kurmak istiyor

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TBMM Başkanlığı seçimin 4. turunda oy kullanmayarak Ak parti adayının kazanmasını sağlayan MHP’yi eleştirdi.

Demirtaş, Meclis’te Başkanlık seçiminin dördüncü turuna geçilmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada “Taşların yerine oturması için yeni bir seçim gerekiyor. Koalisyon kurulabilir ama asla uzun ömürlü olmaz. AKP-MHP koalisyonu kurulabilir meşrudur ama sürdürülemez. AKP ve MHP niyet itibarıyla savaş koalisyonu kurmak istiyor ama başarabileceklerini sanmıyorum” dedi. Demirtaş, Meclis Başkanlığı’nın MHP eliyle Ak Parti’ye verildiğini dile getirerek “Koalisyon seçeneği de bu denklemde yürüyor” yorumunu yaptı.

‘MHP’ye hayırlı olsun’

Erken seçimle ilgili olarak, “Taşlar yerine oturur, partimiz yüzde 20’den aşağı düşmez. AKP hep düşüşte olur” diyen Demirtaş Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da hükümetle ayrı düşündüğünü söyledi. Ak Parti’nin ciddi bir koalisyon çalışması içinde olduğunu anlatan Demirtaş, “Erdoğan’ın artık sokağı ve dünyayı okuyamadığını görüyorum” diye konuştu.

Demirtaş, TBMM Genel Kurulu’nun çıkışında İsmet Yılmaz’ın Meclis Başkanı seçilmesine ilişkin, “Bir tek partinin oylarıyla seçilmiş bir başkan oldu bir kez daha. Keşke muhalefet başarabilseydi bunu. Fakat MHP, Meclis Başkanlık koltuğunu, AKP’ye armağan etmiş oldu. MHP’ye hayırlı olsun diyorum” diye konuştu.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
İngiliz F-35 savaş uçağının düşme anı görüntüleri ortaya çıktıGeçtiğimiz günlerde düşen İngiliz Kraliyet Donanması’na ait bir F-35 savaş uçağına ilişkin yeni görüntüler yayınlandı. Uçağının motorun üzerindeki plastik kılıfın unutulması nedeniyle düştüğü ifade edilirken, ortaya çıkan görüntülerde uçak gemisi pistinde ilerleyen savaş uçağı kalkış rampasına geldiği esnada hızlanmak yerine yavaşlayarak deniz düşüyor.