Geri Dön

AK Parti'nin yeni Genel Başkanı Yıldırım

AK Parti bugün üçüncü genel başkanını seçti, Binali Yıldırım geçerli 1405 oyun tümünü alarak Genel Başkan oldu.Başbakan Davutoğlu saat 18.00'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a istifasını sunuyor. Erdoğan yeni hükümeti kurma görevini saat 19.00'da Yıldırım'a verecek. Yeni kabine bu gece açıklanabilir...Kongreye tek aday olarak giren Yıldırım kürsüden 'Başkanlık sistemini getirmeye hazır mısınız?' diye sordu. Kürsüye çıkan Başbakan Davutoğlu ise partililerden helallik istedi. Parti yönetiminde yeni isimler var, bir önceki 50 kişilik MKYK'dan 25 isim listede yer bulamadı. Yeni listeye Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş, Süleyman Soylu, Mehmet Ali Şahin, Mevlüt Çavuşoğlu, Cemil Çiçek, Bülent Gedikli, Ömer Çelik, Recep Akdağ giremedi.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kongreye gönderdiği mesaj salondakiler tarafından ayakta dinlendi. Milliyet.com.tr'den Ercan Sarıkaya kongre salonundan bildiriyor...

AK Parti'nin yeni Genel Başkanı Yıldırım

17.35 : Binali Yıldırım'ın saat 19.00'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hükümeti kurma görevini alması bekleniyor.

17.10 : AK Parti'nin yeni Genel Başkanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hükümeti kurma görevini alıp yeni kabineyi bu gece açıklayabilir. Başbakan Davutoğlu saat 18.00'de Erdoğan'a istifasını sunacak..

16.13 : Oy kullanan delege sayısı 1411... 1405 oy geçerli. Binali Yıldırım 1405 delegenin tümünün oyunu alarak Genel Başkan seçildi.

16.00 Başkanlık seçimi sona erdi, oy sayımına geçildi.

15.10 : Kongrede seçim süreci başladı.

14.50 : Bir önceki MKYK'da yer alıp yeni listede olmayanların tam listesi:

Ayhan Sefer Üstün
Ahmet Kılıç
Aziz Babuşçu
Bülent Gedikli
Cemil Çiçek
Faruk Çelik
Fatma Betül Sayan Kaya
Mahmut Atilla Kaya
Mehmet Ali Şahin
Mehmet Babaoğlu
Mehmet Doğan Kubat
Mehmet Erdem
Mehmet Özhaseki
Metin Doğan
Mevlüt Çavuşoğlu
Naci Ağbal
Nihat Zeybekci
Numan Kurtulmuş
Ömer Çelik
Recep Akdağ
Selçuk Özdağ
Selçuk Öztürk
Süleyman Soylu
Yalçın Akdoğan
Zeki Aygün.

14.40 : Yıldırım'ın konuşması sona erdi, seçime geçiliyor. Davutoğlu seçimi beklemeden salondan ayrıldı.

14.30 : Binali Yıldırım: Avrasya tüneli dünyada denizin altından geçen en derin tünel.

14.15 : Konuşması sırasında sesi kısılan Binali Yıldırım, başkanlık sisteminin Türkiye için şart olduğunu söyledi: "Yeni bir Anayasa'ya ihtiyacı var Türkiye'nin... Yeni Anayasaya, başkanlık sistemini getirmeye hazır mısınız? Yeni anayasa başkanlık sistemidir."

14.00 : Tek aday Binali Yıldırım kongre konuşmasına başladı. Konuşmasının başında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a selamlarını gönderdi.

13.50 : Kongrede Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Merkez Disiplin Kurulu ve Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu üyelikleri için yapılan adaylık başvuru süresi tamamlandı. Bir önceki 50 kişilik MKYK’dan 25 isim listede yer bulamadı. Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş, Süleyman Soylu, Cemil Çiçek, Ömer Çelik, Faruk Çelik, Recep Akdağ, Mevlüt Çavuşoğlu, Bülent Gedikli gibi isimler listede yok.

İşte tam liste:

AK Partinin yeni Genel Başkanı Yıldırım

13.35 Binali Yıldırım salondaki 1282 delegenin tamamının imzasıyla Genel Başkan adayı gösterildi.

13.25 Sosyal medyada popüler hale gelen ve kongreye davet edilen Hacı Gürhan, 'Ben Anadolu'yum' isimli şiirini kürsüde okudu, fonda Türkiye haritası vardı.

13.15 : Davutoğlu'nun veda konuşmasının bitmesiyle salondakiler ayağa kalkıp alkışladı. Davutoğlu'na teşkilatlar tarafından Yasin-i Şerif tablosu hediye edildi.

12.55 : Başbakan Davutoğlu: "Bizden yana tüm haklar helal olsun, sizden de helallik istiyorum."

12.50: Başbakan Davutoğlu: "2014 yılında Genel Başkan seçildiğim kongrede 'Bu kongre bir veda kongresi değil, vefa kongresidir' demiştim. O günden bu yana sözlerimize sadık kaldık."

12.47 : Başbakan Davutoğlu veda konuşması yapmak üzere kürsüde...

12.45 : 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kongreye gönderdiği mesaj da okundu.

12.40 : Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kongre mesajı ayakta dinlendi: Prof. Davutoğlu'na bugüne kadar vermiş olduğu hizmet nedeniyle teşekkür ediyorum.

12.40 : Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kongreye gönderdiği mesaj okundu: "Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Cumhurbaşkanı yemini ettiğim gün hukuki bağım kesilmiş olabilir, sizlerle gönül bağım hiçbir zaman kesilmedi, kesilmeyecek."

12.25 : Dombıra şarkısı eşliğinde salonda bir koreografi sahneye kondu. Ortasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yer aldığı koreografinin sağında ve solunda ise Yıldırım ile Davutoğlu vardı.

12.20 : Kongreye muhalefet partilerinden üst düzey katılım var, HDP davetli değil. CHP Genel Sekreteri Kamil Okay Sındır, MHP'yi ise Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirer temsil ediyor.

12.15 : Divan Başkanı Bozdağ: "AK Parti Tayyip'in partisidir. Bu partinin tek lideri var, Tayyip Erdoğandır. AK Parti var olduğu sürece böyle devam edecek."

12.05 : Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, önceki kongrede olduğu gibi Divan Başkanı seçildi.

12.00 Davutoğlu salonu selamlarken bazı partililerin ağladığı objektiflere yansıdı.

11.55 Kongrede, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yıldırım ve Davutoğlu’nun hayatı kısa filmlerle anlatılacak.

11.42 Kongrenin açılışını Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş yaptı. 1470 delegeden 1282'inin salonda hazır olduğu duyuruldu.

11.35 : Arena Spor Salonu'nda hem Yıldırım hem de Davutoğlu giriş yaptığında coşku yüksekti. Davutoğlu ve Yıldırım salonda yan yana oturuyor.

11.25 Başbakan ve eşi Sare Davutoğlu salondaki partililere karanfil attı, çalan şarkı ise Davutoğlu Ahmet Hoca'ydı.

11.20 Başbakan Davutoğlu'nu Binali Yıldırım karşıladı.

11.10 Başbakan Ahmet Davutoğlu kongre salonuna gelmek üzere evinden ayrıldı.

11.05 Binali Yıldırım sahneye Erdoğan şarkısıyla çıktı, kucağında torunları da vardı.

10.55 : Yıldırım 'havayolunu karayolu haline getiren bakan' diye anons edildi.

10.45 : Başkan adayı Yıldırım salonu selamlarken partilierle bol bol selfie çektirdi. Yıldırımın turu sırasında çalan şarkılardan biri Recep Tayyip Erdoğan'dı.

AK Partinin yeni Genel Başkanı Yıldırım

10.32 : Binali Yıldırım sivil plakalı bir araçla geldiği salona giriş yaptı. Yıldırım salona alkışlar girerken partililerle tokalaştı, eşi Semiha Yıldırım ile birlikte tribünlere karanfil attı.

10.30 : Salondan bir başka pankart: 'Ak gönüller taşıyoruz kara çukurları aşıp gelen - Diyarbakır Akgençlik'

10.25: Salonda sürekli kongreyle ilgili Twitter'da oluşturulan hashtag anons ediliyor.

10.20 : Binali Yıldırım kongreye katılmak üzere evinden ayrılıyor. Yeni Genel Başkan'ın 15 dakika içinde salonda olması bekleniyor.

10.05 : Kongre salonuna henüz Binali Yıldırım gelmedi, milletvekilleri tur atarak illerinden gelen partilileri selamlıyor.

09.55 : Partililer Türk bayrakları ve Ak Parti bayrakları ile Davutoğlu ve Yıldırım'ı bekliyor.

AK Partinin yeni Genel Başkanı Yıldırım

09.50 : Salonda dikkat çeken pankartlar: 'Mesele koltuk değil, siz hala anlamadınız mı', 'Can Türkiye'ye heyecan geldi', 'Reis'e yaşıkır Başkanlık, Adıyaman'a yakışır Bakanlık', 'Kutlu yürüyüşümüze Binali Yıldırım'la devam.'

09.40 : Kongre saat 10.00'da başlayacak, gazeteciler Binali Yıldırım'ın evinin önünde bekliyor.

09.25 : Kongreyi 1000'e yakın gazeteci takip ediyor.

09.00 : Arena spor Salonu'ndaki partililer için seçim şarkıları çalınıyor. En çok tezahüratı Recep Tayyip Erdoğan şarkısına yaptı. Salondaki herkesin ayağa kalktığı şarkı, daha önce seçimlerde çalınan Dombıra.

08.30 : Kongrede iki isim konuşma yapacak. Ahmet Davutoğlu veda konuşması için kürsüye çıkacak, partinin yeni Genel Başkanı Binali Yıldırım ise kürsüden teşekkür edecek. Davutoğlu ve Yıldırım salon dışında konuşma yapmayacak.

07.40 : Ankara Arena Spor Salonu'ndaki kongreye yoğun bir katılım var.

SALON HINCA HIÇ DOLU
Ak Parti, bugün Ankara Arena Spor Salonu’nda 2. olağanüstü kongresini yaptı. ‘Kutlu Yürüyüşe Devam’ sloganı ile düzenlenen kongreye temayül yoklamasında partililerin yüzde 85’nin desteğini alan Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım tek aday olarak girdi. Yıldırım, seçim sonucunda AK Parti’nin üçüncü genel başkanı oldu. Kongre salonu binlerce partili tarafından sabah saatlerinden itibaren hınca hıç dolduruldu.YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI
Kongre için Ankara ve kongre salonu çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Salonun çevresi bariyerlerle çevrildi. Arama noktaları oluşturuldu. Kongrenin yapılacağı salon ve çevresinin yanı sıra Ankara'ya giriş noktalarında da yol üzerinde arama yapıldı. Ankara Tren Garı'nın ana girişi dün gece saat 23.00'ten sonra yolcu girişine kapatıldı. Ayrıca, saat 05.00'ten itibaren banliyö trenleri, Ankara Gar İstasyonunda yolcu indirim ve bindirimi yapmadı. Salona girişte ise en az üç aramadan geçerek girebilmek mümkün oldu.

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR TARAFINDAN GELDİLER
Partilier, Türkiye’nin dört bir yanından yaklaşık bin 300 otobüsle kongreye geldi. Salonun dışındaki bahçeye büyük bir çadır kuruldu. O çadır da doluydu. Çadıra dev ekranlar yerleştirildi. Kongre salonu içi ve dışında bin 100 civarında görevli ve 5 binden fazla polis görev yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurucu Genel Başkan olarak AK Parti'de 13 yıl 13 gün görev yaparken, Davutoğlu, is e 20 ay 25 gün görev yaptı.

"KUTLU YÜRÜYÜŞE DEVAM" PANKARTLARI
Arena Spor Salonu'na, bugüne kadar partinin genel başkanlığını yapmış Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile 3. Genel Başkan adayı Binali Yıldırım'ın fotoğrafları asıldı. Salonda kongrenin ana teması olan "Kutlu yürüyüşe devam" yazılı pankartlar ile "Durmadan 100 yıla", "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, İlk günkü aşkla, Büyük millet büyük güç, Kutlu yüyüşe Binali Yıldırım’la devam, hedef 2023, Yolun Açık Türkiye, Hep birlikte yeni Türkiye, birlik dirlik kardeşlik” yazılı pankartlar da dikkati çekti.

KİM KABİNEYE GİRECEK?
Parti kulislerinde cevabı en çok merak edilen soru kabinedeki revizyon ve kimlerin bakan olacağı. Ak Parti kulislerinde kabineye yeni girecek isimler arasında adı en çok konuşulanlar Mustafa Şentop, Nihat Zeybekçi, Erol Kaya, Ömer Çelik ve Nurettin Canikli.

Elindeki tabancayla kendisini yaraladı! Kurşun, çenesinden girdi, alnından çıktı!Beyoğlu'nda kaldığı otel odasında elindeki tabancanın patlaması sonucu başından yaralanan kişi lobiye inerek yardım istedi. Mermi çekirdeğinin çene altından girip alnından çıkması sonrası ağır yaralan kişi yürüyerek bindiği sedye ile ambulansa taşındı. Hastanede tedavi altına alınan kişinin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber