Geri Dön
SiyasetAkdeniz’deki tatbikatta füze mesajı

Akdeniz’deki tatbikatta füze mesajı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 11 Haziran’da Akdeniz’de gerçekleştirdiği tatbikatta, F-16 savaş uçaklarının havadan havaya atılan füzelerle donatılması dikkati çekti.

Akdeniz’deki tatbikatta füze mesajı

Rusya’nın, Suriye’den Libya’ya savaş uçakları intikal ettirdiği iddiaları gündemde sıcaklığını korurken “hava-hava” füzelerinin kullanılmasının buna yönelik bir mesaj olduğu yorumları yapıldı. TSK’nın Libya için kararlık mesajı verdiği Akdeniz’deki açık deniz eğitimi, 2 bin kilometrelik rotada 8 saat sürdü. Göreve, 17 uçak ile sekiz fırkateyn ve korvet katıldı. Eğitime, “Barış Kartalı” olarak bilinen E-7T havadan erken uyarı ve kontrol uçağı (HİK) da katıldı. Eğitime katılan F-16 savaş uçaklarının tam savaş yüküyle donatıldığı görülürken, F-16’larda hava-hava füzesinin bulunması ise dikkati çekti. F-16 savaş uçaklarında, AIM-120 AMRAAM Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi ve AIM-9 Sidewinder Görüş İçi Hava Hava Füzesinin yüklü olduğu görüldü. Söz konusu füzeler yalnızca, havadan gelebilecek tehditlere karşı kullanılıyor. Rusya’nın Suriye’den Libya’ya Mig-29 ve SU-24 savaş uçakları intikal ettirdiği iddiaları gündemde sıcaklığını koruyor. Eğitimde “hava-hava” füzelerinin kullanılması da buna yönelik bir mesaj olarak yorumlandı

TSK vurmuştu

TSK, İdlib’deki Bahar Kalkanı Harekâtı’nda Suriye Rejimi’ne ait Rus menşeli iki SU-24 savaş uçağını ve L-39 tipi savaş uçağını da “hava-hava” füzesiyle vurmuştu. F-16 savaş uçağının pilotu, düşman radarlarına tespit edilmemek için kendi radarını kapatmış, HİK uçağından gelen radar görüntüsünü kullanarak SU-24 savaş uçaklarına fark edilmeden, iki uçağı havadan havaya atılan füzeyle imha etmişti.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Ormanlarımızı yakanları bulup ciğerlerini yakmak boynumuzun borcudur"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, orman yangınlarıyla ilgili Marmaris’te açıklamalarda bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler