Geri Dön

Akdoğan: Demokrasi için bir dönüm noktası

Muhalefet partileri Ergenekon davası kararına tepki gösterirken Ak Parti hükümeti üyelerinden olumlu açıklamalar geldi. Başbakan Erdoğan’ın Başdanışmanı Akdoğan, ‘En büyük hukuki hesaplaşma’; Başbakan Yardımcısı Bozdağ, ‘Tarihi dava’ dedi

Akdoğan: Demokrasi için bir dönüm noktası

Ergenekon davasının, önceki gün açıklanan kararıyla ilgili Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamadan sonra hükümet cephesinden dün yeni yorumlar geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı ve Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, dün Star gazetesindeki köşesi ile sosyal paylaşım ağı twitter hesabında, Ergenekon davasında verilen kararları değerlendirdi.
“Ergenekon davası, Cumhuriyet tarihinin en büyük hukuki hesaplaşmasının adıdır” nitelemesinde bulunan Akdoğan, twitter hesabında şunları yazdı:
“Bu dava 27 Mayıs’tan, 12 Mart’tan, 12 Eylül’den, 28 Şubat’tan, 27 Nisan’dan süzülüp gelen bir müdahale ruhundan hesap sorulmasıdır. Ergenekon davası Türk demokrasisinin geleceği açısından önemli bir dönüm noktasıdır.”

‘CHP darbesever’
Akdoğan, Star gazetesindeki yazısında ise “Her darbenin önünde, arkasında, içinde veya kenarında duran CHP’nin Ergenekon’un avukatlığına soyunması, bu davadan ve karardan rahatsızlık duyması doğaldır.CHP sözcüleri bu konuda yargıyı yerden yere vurmakta ve darbesever bir görüntü sergilemektedir” yorumu yaptı.
Ergenekon davasında açıklanan kararla ilgili diğer hükümet üyelerinin yorumları ise şöyle:
- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: Silivri’de görülen ve kara bağlanan tarihi dava ile Türkiye, demokrasi ve hukuk devleti adına önemli bir sınavdan geçti.
- Gençlik ve Spor Bakını Suat Kılıç: Hiç kimse bir başkasının ağır hapis cezaları almasından mutluluk duyacak değildir. Nihayetinde hukuk sürecidir. Herkesin hukuk sürecine itimat etmesi lazım.
- AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu: Verilen kararlarda müebbet hapis cezalarının çokluğu konuşuluyor. Bunlar darbeye teşebbüs etmişlerse bunun yasalarda karşılığı müebbettir. Türkiye’nin geçmişyle yüzleşip hesaplaşması gerekiyor.

7 gündür elektrikleri kesik olan site sakinleri yardım istediİstanbul Kadıköy'de bulunan bir sitede 7 gündür elektrik kesintisi yaşandığını ve musluklardan pis su aktığını iddia eden site sakinleri yetkililerden yardım istedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber