Geri Dön
SiyasetAlçak oyunları bozacak güçteyiz

Alçak oyunları bozacak güçteyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dün Menderes ve arkadaşlarına hangi ithamları yapıyorlarsa bugün aynı iftiraları bize yöneltiyorlar. Türkiye'yi felç etmeyi kafasına koyanların oyunlarıyla geçen yıllarımızın ardından üzülmemek elde değil. Ülkemize kazandırdığımız güçlü altyapı sayesinde bu alçak oyunu bozacak güce sahibiz" dedi.

Alçak oyunları bozacak güçteyiz

ANKARA Milliyet - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'yi siyasette, ekonomide, güvenlikte felç etmeyi kafasına koyanların, bitip tükenmek bilmeyen oyunlarıyla geçen yıllarımızın ardından üzülmemek maalesef elde değil. Son 20 yılda ülkemize kazandırdığımız güçlü altyapı sayesinde bu alçak oyunu bozacak güce, kararlılığa sahip olduğumuz bir döneme girdik" dedi.

Erdoğan önceki gün Aydın'da Adnan Menderes Müzesi'nde gerçekleştirilen Darbeler ve Demokrasi Söyleşisi'nde konuştu. Cumhuriyet kurulduktan sonra yeni devlet inşa edilirken pek çok zorlukla karşılaşıldığının bir gerçek olduğunu söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:
"Bu zorlukların bir kısmı, haksız bir şekilde tek parti faşizmi elinde milletin değerlerine yönelik düşmanlığı kurumsallaştırmanın bahanesi yapılmıştır. Bilhassa Gazi Mustafa Kemal sonrası dönemde CHP, sadece zihniyet olarak değil fiilen de faşizmin kıyılarında dolaşan bir parti haline gelmiştir. Demokrat Parti ve Menderes dönemi, Türkiye'nin demokrasi ve kalkınma mücadelesinin en önemli kilometre taşlarından biridir.

Habis hastalığın ilk atağı

Aynı şekilde 27 Mayıs da ülkemizi bitip tükenmek bilmeyen darbeler, cuntalar, vesayet rezilliğinin içine sokan habis hastalığın ilk atağıdır. Darbe döneminde yaşananlar, ilk gününden idam gününe kadar tüm aşamalarıyla milletimizin gönlünde onulmaz yaralar açmıştır. Dün Menderes ve arkadaşlarına hangi ithamları yapıyorlarsa bugün farklı ifadelerle aynı iftiraları bize yöneltiyorlar. Türkiye'yi siyasette, ekonomide, güvenlikte felç etmeyi kafasına koyanların, bitip tükenmek bilmeyen oyunlarıyla geçen yıllarımızın ardından üzülmemek maalesef elde değil. Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle son 20 yılda ülkemize kazandırdığımız güçlü altyapı sayesinde bu alçak oyunu bozacak güce, imkana, kabiliyete, kararlılığa sahip olduğumuz bir döneme girdik."

Erdoğan, söyleşiye katılan bir gencin PKK'lı teröristle fotoğrafı ortaya çıkan HDP'li milletvekili Semra Güzel ile ilgili sorusu üzerine şöyle konuştu:

"Adımlarımızı attık zaten. Geçenlerde de söyledim, biz bu parlamentoda bunları görmek istemiyoruz dedik. Hemen biz müracaatımızı yaptık ve şu an 14 kişi onunla beraber olan var ve süratle dokunulmazlıklarının kaldırılması ile alakalı adım atıldı. Hatta bu sözde milletvekilinin dosyasını ayırıp bir an önce adım atılsın diye de Meclis Başkanı ile bunu ayrıca konuştuk. Bunun dışındakileri de süratle adımlarının atılması, onların da dokunulmazlıklarının kaldırılması sürecini başlatalım diye de kendilerine söyledik. Meclis Başkanımız da bu konuda kararlı. Ondan sonra da yargı süreci başlıyor, fakat bunların da takipçisi olacağız."

Alçak oyunları bozacak güçteyiz

Erdoğan’a teşekkür

Programda konuşan Menderes ailesinden Ümran Menderes, müzenin yapılması dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti. Ümran Menderes, “Umarım gençlerimiz de buraları gezerler, demokrasi için verilen mücadeleye şahitlik ederler, buradan bir ders çıkarırlar. Ülkesi için çalışan değerli insanlarımızı rahmetle minnetle anıyorum. Çok mutluyum, gururluyum. Şükranlarımı iletiyorum” dedi.

Öğrenciye doğum günü hediyesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aydın’da katıldığı AK Parti İl Danışma Meclis Toplantısı’nda kendisiyle hatıra fotoğrafı çektirmek isteyen üniversite öğrencisi Tuğçe Öktem’in (20) doğum günü olduğunu öğrendi. Erdoğan, Öktem’e doğum günü hediyesi olarak Trabzon hasırı olarak bilinen bilezik hediye etti.

Divanhane Binası’nı inceledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyon çalışmaları devam eden Kasımpaşa’daki Divanhane Binası’nda incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi alan Erdoğan’a ziyaretinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya eşlik etti.