Geri Dön
SiyasetAli’siz Alevilik diye bir şey çıktı

Ali’siz Alevilik diye bir şey çıktı

Almanya’nın Karlsruhe şehrinde gurbetçilere seslenen Erdoğan, isim vermeden HDP’yi eleştirdi. Almanya’daki seçmenin oyunun 7 Haziran’da belirleyici olacağını belirten Erdoğan, Alevilik konusunda da uyarılarda bulundu

Ali’siz Alevilik diye bir şey çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Almanya ve Belçika’da yaşayan Türklerle bir araya gelerek 7 Haziran seçimlerinde sandığa sahip çıkılmasını istedi.
İsim vermeden HDP’yi eleştiren ve üstü kapalı olarak oy verilmemesini isteyen Erdoğan, “Milletin Adamı Avrupa’da” ana sloganıyla yapılan toplantıda Erdoğan şunları söyledi:
7 HAZİRAN BERABERLİK İÇİN FIRSAT: Avrupa’daki birliğimizi ne kadar güçlü tutarsak o kadar güçlü oluruz. 7 Haziran seçimleri bu birliği beraberliği ortaya koyacak bir fırsat. Sizlerin ilk defa oy kullanacağınız bir seçim yapıyoruz. Sizler yıllar yılı bugünü beklemiyor muydunuz? Bu hak bize ne zaman verilecek demiyor muydunuz? Hamdolsun tüm engellere rağmen bunu gerçekleştirdik.
SİLAHLA DEĞİL SANDIKLA: Almanya’da yaşayan 1 milyon 450 bin seçmen 7 Haziran’da belirleyici olacak. Hakkına sahip olduğunuz oy sadece bir oy değildir. Oy kullanma bir külfet değil ayrıcalıktır, imkandır. Sesinizi en iyi duyurabileceğiniz, gücünüzü göstereceğiniz yer dağlardaki silahlar değil sandıktır, sandık. Biz silahlı örgütleri arkamıza alarak iktidar olmadık, gönülleri kazanarak olduk. Birileri de silahlı terör örgütlerini arkasına alarak ülkede bir şeyler yapmaya gayret ediyor.
YENİ VATANIN ALPERENLERİSİNİZ: Sıkıntılarınız olduğunu biliyorum. Sizler için 50 yıl önceki Almanya yok. Almanya Cumhurbaşkanı ile dün (önceki gün) yaptığımız görüşmemizde ‘Türkiye’nin refah düzeyinin ne denli arttığını görüyorum’ dedi. Artık 50 yıl önceki Türkiye de yok. Sizler bu yeni vatanın Alperenlerisiniz. Bunu böyle bilmenizi istiyorum. Türkiye’nin gücünün en önemli kaynağı sizlersiniz.
KÜRT KARDEŞLERİMİZİ SEVİYORUZ: Yüksekova’ya havaalanı yapılmasını 2 yıl engellediler. Avrupa’da bunlar elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Bunlara cevabı 7 Haziran’da sizlerin vermeniz lazım. Kim Kürt kardeşini seviyor bunlar mı biz mi? Bizde ayrım yok. Bunların sevgileri sahte, sevemezler. İnsanları öldürende sevgi olur mu? Öyleyse bu oyuna gelmememiz lazım. Öyleyse bunu diyemeyenlere 7 Haziran’da gereken cevabı benim Avrupa’daki kardeşlerim vermelidir.
BENDEN DAHA ALEVİSİ OLAMAZ: Yavuz Sultan Selim Köprüsü bile bunları rahatsız etti. Avrupa’da ‘Alisiz Alevilik’ diye bir şeyler çıktı ya şimdi bu Alisiz Alevilerin içerisinden bir tanesini de aday yaptılar, milletvekili adayı. Kardeşlerim uyanık olmaya mecburuz. Alevilik Hz. Ali’yi sevmekse benden daha Alevisi olamaz. Ama yok Alevilik bir dinse orada Tayyip Erdoğan yok. Onu Alisiz Aleviler düşünsün. Bunlara gereken cevabı 7 Haziran’da vereceğinize inanıyorum. Onun için çok çalışmanız lazım.