Geri Dön

Alkol ve parti bayrağı yasak

Konuşmacılar arasına iki HDP’li milletvekilinin de bulunduğu kurultayda sadece Türk bayrağı ile ‘adalet’ yazılı pankartın kullanılacağı ve ‘Hak, Hukuk, Adalet’ sloganlarının atılacağı vurgulandı...

Alkol ve parti bayrağı yasak

CHP’li MYK üyeleri Tekin Bingöl, Veli Ağbaba, Aykut Erdoğdu, Bülent Tezcan, Çetin Osman Budak ve Seyit Torun’un koordinasyonunda yürütülen Adalet Kurultayı çalışmaları hızla devam ediyor. Milliyet’in aldığı bilgilere göre altı MYK üyesinden oluşan Organizasyon Komitesi, son şeklini verdikleri kurultay çalışmalarını bugün partinin Merkez Yönetim Kurulu’nda sunacak. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile diğer MYK üyelerinin öneri ve görüşleri çerçevesinde kurultay son halini alacak. Alınan bilgilere göre 14 maddelik, “Adalet Kurultayı kuralları” da hazırlandı. Kurultay kuralları özetle şöyle:
Şehitlere saygı
Adalet Kurultayı Çanakkale Savaşları’nın geçtiği bölgede yapılacaktır. Burada yapacağımız bütün faaliyetlerimiz, aziz şehitlerimizin değerli hatıralarına yakışır hassasiyette olmalıdır.
Panellerde ve çalıştaylarda sadece önceden belirlenen konuşmacılara söz verilecektir. Katılımcılar tüm panelleri ve çalıştayları izleyebilecektir. İzleyicilerin katkısı panel ve çalıştayları yönetenlerin belirleyeceği ve duyuracağı kurallara uygun şekilde olabilecektir.
Adalet kutuları kurulacak
Konuşmacılar özgürce kendi düşüncelerini açıklayacaktır. Hiçbir konuşmacı dile getirdiği görüşleri dolayısıyla dinleyiciler tarafından suçlanamaz ve kınanamaz.
Adalet Kurultayı’nda konuşmaların sınırını genel hukuk ve evrensel düşünce özgürlüğü standartları belirler. Konuşmacılar, terörü, şiddeti, suçu övemez, nefret söylemi kullanılamaz ırk, etnisite ya da inanca dayalı ayrımcılık yapamaz. İçeriği açıkça suç teşkil eden konuşmalara oturum yöneticileri tarafından müdahale edilecektir.
Herhangi bir konuda görüş ve düşüncelerini ifade etmek isteyen katılımcılar alanda bulunan Adalet kutularına görüş ve düşüncelerini yazılı olarak bırakabilecek bu görüş ve düşünceler daha sonra kitap haline getirilecektir.
Sıkı güvenlik önmeleri
Konaklama alanlarının girişinde emniyet görevlilerince bütün katılımcıların üstü ve çantaları aranacak ve arama yapılmadan hiç kimsenin alana girmesine izin verilmeyecektir.
n Kurultay sırasında sadece Türk bayrağı ve ‘adalet’ yazılı pankart ve dövizler kullanılacaktır. Hiçbir partinin, kurumun veya grubun bayrak, flama veya dövizinin açılmasına izin verilmeyecektir.
‘Hak, hukuk, adalet’
Bu kurultayın sloganı Adalet Yürüyüşü’nde olduğu gibi, ‘Hak, Hukuk, Adalet’tir. Bu slogan dışında hiçbir slogan atılmayacaktır.
Kurultay boyunca çevrenin ve ortak kullanım alanlarının temiz tutulmasına azami dikkat göstermemiz gerekmektedir.
Çadır ve battaniye dağıtılacak
Alanda konaklamak isteyenlere Kurultay öncesi bulundukları yerlerin CHP ilçe başkanlıklarına müracaat etmeleri halinde imkanlar ölçüsünde kendilerine çadır, uyku tulumu ve battaniye temin edilecektir.
Konaklama alanında alkollü içki tüketimi kesinlikle yasaktır.
İki HDP’li vekil konuşacak
Kurultayın konuşmacılarının netleşmesi için çalışmalar sürerken, iki HDP’li milletvekilinin de konuşmacı olarak kurultayda yer alacağı öğrenildi. Bu çerçevede HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan, “Yaşamda Adalet” ana panelinde, HDP Mardin Milletvekili Erol Dora da, “Ötekilere Adalet” panelinde konuşacak.

Mescit açılacak

Kurultay alanında katılımcıların, “ibadet hakkı” çerçevesinde uygun bir yer de mescit açılması için yer ayarlandığı belirtildi.
Kurultay alanında akşamları da katılımcılar için bir dizi etkinlik planlanıyor. Bu çerçevede yönetmen Tolga Örnek’in hazırladığı Gelibolu belgeselinin gösteriminin yanı sıra, bazı tiyatro grupları ile görüşüldüğü, olumlu yanıt gelmesi durumunda, kurultay alanının akşam saatlerinde de, “yaşayan bir alan” olmasının hedeflendiği belirtiliyor.

10 bin kişi bekleniyor

Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Eceabat ilçesine bağlı Kocadere Köyü yakınındaki Kocadere Kamp Alanı, CHP’nin 26-29 Ağustos arasında yapacağı Adalet Kurultayı için hazırlanıyor. Hazırlıkları yerinde inceleyen Yerel Yönetimlerden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, 10 binin üzerinde katılım bekledikleri, Adalet Kurultayı için alanda 7 bin kişilik konaklama alanı oluşturacaklarını söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da 4 gün boyunca kamp alanında konaklayacağını ve panellere katılacağını belirten Torun, “İlk gün şehitlik ziyaretimiz olacak. Burada 7 bin kişilik bir konaklama alanı oluşturacağız. Gelen konuklarımızı ağırlayacağız. Ama günübirlik gelen konuklarımızda olacak” dedi.
Torun, “Şu anda alanın yeme içme, konaklama ve diğer aktivitelerin yapılacağı gerekli düzenlemelerini gerçekleştiriyoruz. Alan her türlü faaliyetimizi yapmaya müsait. İnanıyorum ki, 26 Ağustos’a kadar da alanımızı gelecek konuklarımız için hazır hale getireceğiz. Yoğun bir çalışma devam ediyor. İl başkanlarımızdan, ilçe başkanlarımızdan, belediye başkanlarımızdan destek alıyoruz” diye konuştu. l ÇANAKKALE DHA

Aydın'da bir inek beşiz buzağı doğurduAydın'ın Kuyucak ilçesinde, Montbeliarde ırkı olduğu öğrenilen 'Çilem' isimli ineğin ikiz doğurmasını bekleyen çiftçi aile, 3'ü dişi olmak üzere beşiz doğurmasıyla büyük bir şaşkınlık yaşadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber