Geri Dön

Ambargo kalkarsa barış kolaylaşır

AB dışişleri bakanlarının Rodos ve Meis'te yapılan toplantısına katılan Gül, hükümetin birinci öncelikli gündeminin AB olduğunu söyledi

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye'nin ve hükümetin birinci öncelikli gündeminin Avrupa Birliği (AB) olduğunu söyledi. KKTC'ye uygulanan ambargonun kaldırılmasını isteyen Gül, bunun karşılığında Türkiye'nin de Rum Yönetimi'ne karşı "tanıma"ya kadar varacak açılımlar gerçekleştireceği sinyalini verdi.
AB üyesi 25 ülke ve aday üç ülkenin Dışişleri bakanlarının Rodos ve Meis'te yapılan gayri resmi toplantısına katılan Gül, 27 bakan için Kaş'ta bir resepsiyon verdi. Toplantılar için dün sabah Kaş'a gelen Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, bakanlık tarafından Ertur Turizm'den kiralanan 26 metrelik yolcu teknesiyle 2 mil uzaklıktaki Meis Adası'na geçti. Teknede soruları yanıtlayan Gül, şunları söyledi:

2003 kritik yıl
• AB: Türkiye'nin ve hükümetin birinci öncelikli gündemi AB'dir. 2003 kritik yıl. TBMM tatile girmeden çıkarmamız gereken yasalar var. AB'nin dünya çapında stratejik rol alabilmesi için Türkiye gibi büyük bir ülkeyi içine almasının gerekliliğine onlar da, biz de inanıyoruz.
• KIBRIS: Kıbrıs'ta yaşananlar, kâğıt üzerinde yapılamayanların arazi üzerinde yapılmasıdır. Masada anlaşmaya varılamayınca toprak üzerinde eylemler fiili olarak yapılsın dendi. Her iki taraf bunu yapıyor. Birçok insan karşılıklı gidip geliyor, bunlar daha çok güven artıracak. Sonunda masaya oturulduğunda fazla bir şey kalmayacak.
• RUMLARA AÇILIM: Kuzey Kıbrıs'a yönelik ambargoların kalkması lazım. Artık dünyada ambargo söz konusu değil. En son Irak'a uygulandı ama dünya ona bile dayanamadı. Savaşın başlamasının bir nedeni de dünyanın 'ambargo devam edemez' yönündeki görüşüydü. Ambargoyu da AB ve Birleşmiş Milletler gözden geçirmeli. Ambargo kalkınca güven çok daha artacak, barış kolaylaşacak. Türkiye'nin de Rum Kesimi'ne olan her türlü ambargoyu kaldırması gerekir. Bunların karşılıklı yapılması gerekir.
• RUM KESİMİ'NİN TANINMASI: Bu dediklerim tanıma anlamına geliyor. Tanıma kalıcı barışla gerçekleşecek. Ama ona ulaşmak için açılım olacak. Gemileri gelip gidecek, Türk sahillerinden faydalanacaklar. Nihai çözümü kolaylaştıracak adımlar atılacak.
SİYASET

Karaman'da bir köy koronavirüs nedeniyle karantinaya alındıİstanbul'dan yolcu otobüsüyle Konya'nın Ereğli ilçesindeki oğullarını ziyarete gelen ve corona virüs testi pozitif çıkan 60 yaş üstü çiftin, aynı zamanda memleketi olan Karaman'ın Ayrıncı ilçesine bağlı Berendi köyünde bir yakınlarının cenaze törenine katıldığı öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber