Geri Dön
Siyaset‘Anayasa’ mesaisinde başlık: Yasama

‘Anayasa’ mesaisinde başlık: Yasama

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti’nin hukukçu kurmayları, güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş için bir araya geldikleri toplantılardan dördüncüsünü dün TBMM’de gerçekleştirdi.

‘Anayasa’ mesaisinde başlık: Yasama

 

Toplantının yol haritası üçüncü buluşmada belirlenirken, dünkü toplantıda anayasanın temel ilkeleri ve yasama başlığı üzerinde çalışma yapıldı. Yasamanın, “güçlendirilmiş parlamenter sistemin ana omurgasını oluşturacağı” belirtildi. Yasama başlığı altında “TBMM seçimleri, Meclis’in kanun çıkarma, bütçe ve denetim yetkisi” masaya yatırıldı.

TBMM Halkla İlişkiler binasında gerçekleşen toplantıya, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem, Saadet Partisi Seçim İşleri Başkanı Bülent Kaya, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp, Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün ile DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu katıldı. Erkek, “Uyum içerisinde, keyifle çalışıyoruz. Temel ilkelerde uzlaşmak Türkiye için de demokrasimiz için de çok değerli” derken; Üstün, şunları kaydetti: “Güçlendirilmiş parlamenter sistemin geçtiğimiz toplantıda ana ve alt başlıklarını belirlemiştik. Bu arada da giriş kısmına çalıştık. Yasama çok önemli güçlendirilmiş parlamenter sistemde. Birkaç toplantı yasama alt başlığı üzerinde çalışacağız.” Erdem, “Bu çalışmayı Sayın Genel Başkanlara ve Türkiye’ye sunacağız. En önemlisi, altı muhalefet partisi bir araya gelerek diyoruz ki; Türkiye, kesinlikle tekten büyüktür” diye konuştu.

Kaya da, “Farklı siyasi partilerin aynı masa etrafında toplanması son derece kıymetli. İnşallah buradan Türkiye’ye umut olacak bir ortak metinle hep beraber Türkiye’de yeniden umut ışığını yeşerteceğiz” dedi. Şahinalp ise, “Altı parti de elini taşın altına koymaya, ana prensiplere karar verdi. Bugün itibarıyla yasamadan başlamak üzere ki, hayal ettiğimiz yeni dönemin ağırlık merkezi Meclis’te olacak. Zaten o yüzden Meclis’te toplanıyoruz. Sembolik anlamı var” ifadesini kullandı.

Elektrik faturalarında yeni dönem! Bakan Dönmez duyurdu
Antalya'yı fırtına vurdu! Uyarı üstüne uyarı geldi
Gündem olan düğünle ilgili damat konuştu: 'Eşim istemedi...'
Slovakya’da 3. doz aşı yaptıranlara para verilecek
Erdoğan'dan Müşterek Kuvvet Komutanlığı'na ziyaret
‘Bitrota’ soruşturmasında yeni gelişme! İstanbul'a getirildi
Son dakika... İran'ın savaş gemisi battı!
Tarihi Galatasaray - Fenerbahçe derbisinde tam 7 gol! 8 dakikada hat-trick yaptı
Türk-İş'ten asgari ücret mesajı! Bu rakamın altında...
18 yıl perde açmadı! Cesetlere yaptıklarına duyanlar inanamadı
Almanya'da Serdar Dursun patlaması! 'Frankfurt için bir şans'
Bu görüntüler İstanbul'dan! ‘Cansiperane vaziyette görev’
İrem Derici'ye nazar değdi! 'Ölü gibi yatıyorum'
Boşandılar ama kopamadılar! Merve ile Gürhan...
Yeni yıl için kurumsal hediye önerileri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler