Geri Dön
Siyaset‘Anayasa sürecine sahip çıkmalısınız’

‘Anayasa sürecine sahip çıkmalısınız’

AK Parti Sözcüsü Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekilleriyle yaptığı toplantıya ilişkin, “Cumhurbaşkanımızın yaptığı önemli vurgulardan biri, yeni anayasa yapma sürecine kuvvetli bir şekilde sahip çıkılmasıdır” dedi

‘Anayasa sürecine sahip çıkmalısınız’

ANKARA Milliyet | AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin bazı milletvekilleriyle bir araya geldiği toplantının ardından genel merkez binası önünde açıklamalarda bulundu. 55 milletvekilinin katıldığı toplantıda, milletvekillerinin illerinin ve bölgelerinin ihtiyaçları, yapılan işler, devam eden projeler ve sahadaki değerlendirmelerine ilişkin görüşlerini paylaştıklarını aktaran Çelik, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanımızın ve Genel Başkanımızın milletvekillerimize ve teşkilatlarımıza söylediği, yapmamız gereken işin öncelikli olarak vatandaşımızla daha yoğun ve sahada bir arada olunması gerektiğidir. Salgın koşullarının araya koyduğu mesafeler var, birtakım önlemlerin oluşturduğu mesafeler var. Normalleşme dönemi ile birlikte yine tabii tedbirlere uyarak teşkilatlarımızın ve milletvekillerimizin AK Parti siyasetinin bir gereği olarak geçmişte yaptıkları gibi yaz aylarında vatandaşlarımızla çeşitli bağlamlarda bir araya gelecekleri yoğun bir çalışma dönemi söz konusu olacak.” Çelik, “Tarım konuları, terörle mücadele konusundaki başarılar değerlendirildi. Bu çerçevede dış politika ile ilgili olarak Avrupa Birliği ile ilişkiler, Afrika ile ilgili ilişkiler kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiş oldu” bilgisini verdi.

Anayasa konuşuldu

Erdoğan’ın toplantıdaki konuşmasında hem teşkilatlara hem milletvekillerine tavsiyelerinin yanı sıra salgınla mücadele konusunda Türkiye’nin pozitif ayrışan yönleriyle ilgili değerlendirme yaptığını aktaran Çelik, şunları kaydetti:

“Ayrıca Cumhurbaşkanımızın milletvekillerimize yaptığı önemli vurgulardan biri, yeni anayasa yapma sürecine kuvvetli bir şekilde sahip çıkılması gerekliliği ile ilgilidir. Türkiye’de sürekli olarak bir sivil anayasa arayışı vardır, Cumhurbaşkanımızın, bunun gerçekleşmemiş olmasının kabul edilemeyeceği, Türkiye’nin muhakkak surette sivil anayasaya kavuşması gerektiği, hem AK Parti’nin hem Cumhur İttifakı’nın güçlü bir şekilde buna sahip çıktığı ve bu dönemde siyasette görev yapan herkesin gelecek nesillere bir borç olarak yeni anayasa meselesini hayata geçirmesi gerektiği şeklinde değerlendirmeleri oldu. Ayrıca Cumhurbaşkanımız son dönemde yaptığı seyahatler, NATO’daki ve Azerbaycan’daki temasları ile ilgili değerlendirmelerini paylaştı. Bu toplantılar serisi devam edecek.”

Erdoğan, Minnihanov ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Federasyonu Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ile Külliye'de bir araya geldi. Minnihanov, ayrıca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüştü. Toplantı öncesinde üç anlaşma imzalandı. Oktay, dünyanın önde gelen petrokimya şirketlerinden TATNEFT’in Türkiye’ye yapmayı planladığı yatırım ile Tataristan’ın yüksek teknoloji kenti İnnapolis ile Bilişim Vadisi arasında varılan iş birliğinin imzalarının atıldığını söyledi. Oktay, “Türkiye, uluslararası yatırımcılar için güvenli bir limandır” dedi.

Putin’le konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Erdoğan, Rusya’nın 22 Haziran’dan itibaren Türkiye’ye uçuşları yeniden başlatması dolayısıyla memnuniyetlerini ifade etti. Erdoğan, ayrıca Şuşa ziyaretinde Ermenilerin bölgede yol açtığı yıkıma bizzat şahit olduğunu belirterek, Ermenistan’ın artık barışa ve iş birliğine odaklanması ve Üçlü Bildirilerin tam olarak uygulanması gerektiğini vurguladı. Suriye’de rejimin sahada ihlalleri artırdığına işaret eden Erdoğan, bölgedeki terörist varlığının güvenliğe ciddi tehdit oluşturduğuna dikkati çekti.

Bakan Pakdemirli: 'Son ateş sönene kadar devam'Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, orman yangınlarıyla mücadelenin, moral bozmadan, yılmadan, yorulmadan, son ateş sönene kadar devam edeceğini belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler