Geri Dön

Arakanlı Müslümanlara 100 bin kişilik kamp

Bangladeş’teki sığınmacı kampını ziyaret eden Bakan Akdağ, Türkiye’nin Arakanlı Müslümanlar için yaklaşık 100 bin kişi kapasiteli kamp kuracağını da söyledi. Akdağ kamp içinde iki sahra hastanesi kurulacağını da belirtti...

Arakanlı Müslümanlara  100 bin kişilik kamp

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Bangladeş’te Arakanlı Müslümanların kaldığı sığınmacı kapmına yaptığı ziyarete ilişkin açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan’ın, Arakanlı Müslümanlar için çeşitli talimatlar verdiğini belirten Akdağ, bu kapsamda Bangladeş Afet Yönetimi ve Yardım Bakanı Mofazzal Hossain Chowdhury Maya ile görüşmeler gerçekleştirdiğini, “Türkiye’nin kamp kurması, sahra hastanelerinin oluşturulması ve su kuyularının açılması” konularında üç ayrı teklif sunduklarını bildirdi.
Kamp yapımı için yer tahsisinin ardından gerekli çalışmaları başlacataklarını belirten Akdağ, Bangladeş’in yaklaşık 500 bin Arakanlı Müslüman’a kapısını açarak önemli bir görev üstlendiğini söyledi.
İki sahra hastanesi
Recep Akdağ, kurulması planlanan kampın, orta dönem barınma kampı olacağını asıl hedefin ise Arakanlı Müslümanların tekrar vatanlarına, yurtlarına, evlerine dönmesi olduğunu vurguladı.
Akdağ, kamp içerisinde barınma alanlarının yanı sıra sağlık hizmetlerinin de sunulacağı bölümlerin oluşturulacağını, Arakanlı Müslümanların bulunduğu bölgeye iki sahra hastanesinin de kurulmasının planlandığını dile getirdi. Akdağ, kampın maliyetine ilişkin, “Şu anda kesin bir rakam söylemek zor ama 100 bin kişilik kampa muhtemelen 40-50 milyon dolar inşa için gerekecektir. Bir o kadar da yıllık ihtiyaçları karşılamak için gerekecektir” ifadesini kullandı.
60 bin kişiye yemek
Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan’ın da Bagladeş’te ziyaretlerde bulunduğunu hatırlataran Akdağ, bu ziyaretle başlatılan gıda yardımının devam ettiğini belirtti. TİKA, Kızılay ve AFAD’ın bölgede çeşitli yardımlar yaptığını ve hizmetler sunduğunu vurgulayan Akdağ, günlük yaklaşık 60 bin kişiye sıcak yemek verildiğine işaret etti. Akdağ, Arakanlı Müslümanların sesini dünyaya duyurmaya devam edeceklerine dikkati çekerek, şöyle devam etti:
“Kurulacak kampın, geçici bir süre ile burada olmasını arzu ediyoruz. Hem Türkiye hem Bangladeş hükümeti olarak Arakanlı Müslümanların kendi evlerine, kendi yuvalarına dönmelerini istiyoruz. Bu hususta da elbette Türkiye, uluslararası planda çalışmalarını yürütecektir.”

Sokağa çıkma kısıtlaması başladıTürkiye'de sokağa çıkma kısıtlaması an itibariyle başladı. Yayımlanan son genelgeye göre hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber