Geri Dön
SiyasetArnavutluk’a dost hediyesi

Arnavutluk’a dost hediyesi

2019 sonbaharında iki ayrı depremle sarsılan Arnavutluk'un yardımına koşan ilk ülke olan Türkiye'nin Arnavut depremzedeler için inşa ettiği 522 konut, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle dün hak sahiplerine teslim edildi.

Arnavutluk’a dost hediyesi

Tiran DHA, İHA - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nca (TOKİ) Arnavutluk'un Laç kentinde inşa edilen deprem konutlarının teslim törenine katıldı. Erdoğan,   “Hasbi temel üzerine inşa ettiğimiz Türkiye-Arnavutluk dostluğu ilanihaye devam edecektir. Deprem konutlarının açılışıyla Türkiye-Arnavutluk dostluğunu taçlandırıyoruz" dedi.

Erdoğan resmi temasları kapsamında geldiği Arnavutluk’un başkenti Tiran'da Arnavutluk Başbakanı Edi Rama tarafından resmi törenle karşılandı. Erdoğan’ın tören sonrası ilk durağı ise Laç kentinde Türkiye tarafından yaptırılan deprem konutlarının teslim töreni oldu.

Erdoğan, törendeki konuşmasında Türkiye’den selamlar getirdiğini ifade ederek, “Arnavutluk’un sevinci sevincimiz, sıkıntısı da bizim sıkıntımızdır. Sizlerin huzur ve esenliğini kendimizinkinden ayrı tutmuyoruz. Aynı acıları daha önce pek çok kez yaşamış bir ülkenin insanları olarak, 21 Eylül ve 26 Kasım 2019 tarihlerinde meydana gelen depremler Arnavut halkı kadar bizim de yüreğimizi dağlamıştır" diye konuştu.

'İmkânları seferber ettik'

Deprem haberini alır almaz bölge halkının acılarını paylaşmak, yaralarını sarmak için hemen harekete geçtiklerini belirten Erdoğan, devlet olarak bütün imkanları seferber ederek Arnavut depremzedelerin yardımına koştuklarını ifade etti. Erdoğan, şöyle devam etti: "Değerli kardeşim Edi Rama'nın da ifade ettiği gibi, biz kardeştik, kardeşler kardeşlerinin imdadına zor zamanlarda yetişirlerdi. Büyükelçiliğimiz, AFAD'ımız, Türk Kızılayımız, TİKA'mız, Sağlık Bakanlığımız ve Çevre Bakanlığımız vasıtasıyla gereken tüm yardım malzemelerini ve teknik ekipleri Arnavutluk'a ulaştırdık. Değerli dostum Başbakan Edi Rama ile sürekli temas halinde olarak yürütülen çalışmaları yakından takip ettik. Uluslararası camianın bilhassa da İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Arnavutluk'a yardım elini uzatması için bizzat girişimlerde bulunduk. Depremden sonra bölgeye yardıma ilk koşan ülkenin Türkiye olması aramızdaki güçlü dayanışmanın en güzel ispatıdır."

42 milyon euroya mal oldu

Sahadaki bu yardımların yanı sıra Arnavut halkının yükünü bir nebze olsun hafifletmek için yıkılan konutların yerine yenilerini inşa etme kararı aldıklarını anlatan Erdoğan, Temmuz 2020'de gerekli mutabakat zaptının imzalandığını ve koronavirüs salgınına rağmen aralıkta inşaatlara başlandığını hatırlattı. 13 ay önce konutların temel atma törenini canlı bağlantıyla gerçekleştirdiklerini anımsatan Erdoğan, "Bugün de toplam 522 konutu içeren ve yaklaşık 42 milyon avroya mal olan bu evleri sizlere teslim ediyoruz" dedi.

‘Kardeşliğin nişanesi’

Teslim edilen konutların hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, "Bu süreçte Türkiye olarak biz de depreme, sel ve yangın afetlerine maruz kalsak da Arnavutluk'a ve sizlere olan sözümüzü Allah'a hamdolsun yerine getirdik. Şimdi altını çiziyorum, kardeşliğin nişanesinin çağrıldığında gelmek değil ihtiyaç duyulduğunda kendiliğinden orada bulunmak olduğu inancıyla her daim yanınızda yer almayı sürdüreceğiz. İnşallah bu hasbi temel üzerine inşa ettiğimiz Türkiye-Arnavutluk dostluğu ilanihaye devam edecektir. Türkiye Arnavutluk ile hem ortak bir tarihi hem de ortak medeniyet değerlerini paylaşıyor. İyi ve kötü gününde kardeşinin yanında olmak da bizim medeniyet değerlerimizin en önemlilerinden biridir" şeklinde konuştu.

'Dostluğumuzu taçlandırıyoruz'

Geçen yıl nisan ayında 68 günde inşaatı tamamlanan Fier bölgesindeki hastanenin de bu güzel dayanışmanın örneklerinden olduğunu dile getiren Erdoğan, açılış törenine video konferans yöntemiyle katıldığı hastanenin isminin iki ülke arasındaki güçlü bağları yansıtacak şekilde Türkiye Arnavutluk Dostluk Hastanesi konulduğunu anımsattı. Bu hastanede Türk ve Arnavut doktor ve hemşirelerin omuz omuza sağlık hizmeti sunduğunu, şifa dağıttığını belirten Erdoğan şöyle devam etti: "Şimdi de deprem konutlarının açılışıyla Türkiye-Arnavutluk dostluğunu taçlandırıyoruz... Ölenleri geri getiremeyiz ama geride kalanların hayatlarını kolaylaştıracak adımları atmak bizim elimizdedir. İnşa ettiğimiz deprem konutlarıyla bu bölgedeki 522 ailenin hayatlarının bundan sonraki kısmını huzur ve güven içinde geçirmesini temin ediyoruz. Bu konutlarda aileleriniz ve tüm sevdiklerinizle bir ömür boyu huzur ve sağlık içinde oturmanızı diliyorum."

Arnavutluk’a dost hediyesi

Erdoğan’ın adı meydana verildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, tören öncesinde TOKİ’nin depremzedeler için inşa ettiği konutları gezdi.

Bazı depremzedelere anahtarları Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Arnavutluk Başbakanı Rama tarafından teslim edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Laç şehri fahri hemşehrilik beratı ve teşekkür plaketi verildi.

Laç şehrinde TOKİ tarafından inşa edilen deprem konutların bulunduğu bölgede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isminin verildiği meydanın açılışı da yapıldı. İki lider  açılışı birlikte gerçekleştirdi. Törene bakanlar Murat Kurum, Mevlüt Çavuşoğlu, Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Süleyman Soylu, Mehmet Nuri Ersoy, Hulusi Akar, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

Erdoğan, Tiran’da TİKA tarafından restorasyonu tamamlanan Ethem Bey Camii’nin açılışını gerçekleştirdi.

Arnavutluk’a dost hediyesi

'FETÖ’ye karşı kararlı adımlar bekliyoruz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışların ardından Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından iki ülke arasında 7 anlaşma imzalandı, ortak basın toplantısı düzenlendi. Erdoğan, ayrıca Arnavutluk Meclisi’nde milletvekillerine hitap etti.

“Arnavutluk’la yakın dostluk ve kardeşlik bağlarımız bulunuyor. Yaşadığımız her hadisede, karşılaştığımız her sıkıntıda iki ülke arasında bu özel münasebetlerin sağlamlığına şahitlik ediyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Başbakan Edi Rama ile birlikte stratejik ortaklık seviyesindeki ilişkilerimizi ayrıntılı şekilde ikili görüşerek ele aldık. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi mekanizmasının işler hale getirilmesinin önemine değindik. Konsey toplantımızı inşallah icra edeceğiz. Bunun için Dışişleri Bakanlarımız ikili görüşerek tarihi belirleyecek.”

FETÖ terör örgütüne değinen Erdoğan, “Biliyorsunuz bu terör örgütü 15 Temmuz 2016’da demokrasimizi hedef alan başarısız bir darbe girişiminde bulundu. Milletimizin direnişi sayesinde boşa çıkardığımız bu terör eylemi sırasında 251 insanımız alçakça şehit edildi. Elinde masumların kanı olan bu yapının sadece Türkiye’ye değil varlık gösterdiği her ülkeye büyük bir tehdit oluşturduğu aşikardır. Dost ve kardeş ülke Arnavutluk’ta FETÖ’nün halen faaliyet alanı bulabilmesi, evlatlarını şehit veren milletimizi derinden yaralamaktadır. Önümüzdeki dönemde Arnavutluk’taki FETÖ yapılanmasına karşı daha somut, kararlı ve hızlı adımların atılması en samimi beklentimizdir. Aramızda konuşacak, görüşecek, birlikte geleceğe adımlar atacak onca husus varken böyle bir meseleyle vakit kaybetmekten dolayı üzüntülüyüz. İnşallah bir sonraki temasımızı bu konuyu artık gündemimizden çıkarmış olarak yapmayı ümit ediyoruz” dedi.

NATO mesajı

Erdoğan, Avrupa Birliği’nin yeni dönem ilişkileri hakkında “Avrupa Birliği’nin yaklaşım tarzından öte bizim için NATO’nun yaklaşım tarzı önemli. Maalesef oyalama taktiği devam ediyor. Ama biz NATO’nun onurlu ve güçlü bir üyesiyiz. NATO ile ilgili atılacak adımlarda her zaman bizler, üzerimize düşen görevi nasıl yaptıysak bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Arnavutluk’a dost hediyesi