Geri Dön

‘Asılsız ihbarlarla vatandaşımız lekelenmedi’

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, lekelenmeme hakkı kapsamında, 2017 eylülden bugüne kadar 261 bin 843 kişi hakkında soruşturma yapılmasına yer olmadığı kararı verildiğini, böylece asılsız ihbarlarla vatandaşların lekelenmediğini belirtti. “Ceza Muhakemesinde Lekelenmeme Hakkı Çalıştayı”nda konuşan Gül, “Kimse lekelenemez” diyen kanunun, “Soyut, genel, mesnetsiz şikayet ve ihbarlarda kimse şüpheli olamaz” hükmünü içerdiğini vurguladı.

‘Asılsız ihbarlarla vatandaşımız lekelenmedi’

 

2017’de yapılan düzenlemeyle lekelenmeme hakkının getirildiğini hatırlatan Gül, soyut, dayanaksız ya da konusu suç oluşturmayan ihbar ve şikayetlerin lekelenmeme hakkı kapsamında ayıklandığını, soruşturma yapılmasına yer olmadığı kararı verildiğini bildirdi. Haksız, yersiz biçimde kişilere şüpheli sıfatı verilmesinin, gereksiz biçimde soruşturma işlemlerine muhatap olunmasının önüne geçildiğini belirten Gül, şöyle konuştu: “1 Ocak-30 Eylül 2020 arasında 143 bin 726 ihbar yapılmış, bu dosyalardan 99 bin 805’inde soruşturma yapılmasına yer olmadığına ilişkin karar yargı mensuplarınca, savcılıklarca verilmiştir. Toplamda baktığımızda, kanunun yürürlüğe girdiği 2017 eylülden bugüne kadar 261 bin 843 kişi hakkında soruşturma yapılmasına yer olmadığı kararı verilmiş, asılsız ihbarlarla vatandaşımız lekelenmemiştir.”

‘Tek süper güç’

Yargının da lekelenmemesi gerektiğine işaret eden Gül, bunun için yargı mensuplarının, soruşturmadan kovuşturmaya kadar her aşamada milletin beklediği adalet duygusunu tesis etme sorumluluğu bulunduğuna dikkati çekti. Gül, “Yargı mensubunu bağlayan tek ölçü, anayasadır, vicdandır, hukuktur. Demokraside, hukuk devletinde ‘süper mahkeme, süper savcı’ yoktur. Tek süper güç hukuktur, hukukun üstünlüğüdür” diye konuştu.

Çalışır haldeki otomobilde elinde tabancayla uyuduAdana’da, çalışır haldeki otomobilini sokak girişine park eden ve yan koltuktaki tabancayla uyuyakalan Mustafa K. (20), polisi alarma geçirdi. Çevredekilerin ve polisin çağrısına cevap vermeyen ve uyuşturucu etkisinde olduğu öne sürülen Mustafa K., polis ekipleri tarafından araç camı kırılarak çıkarılıp, hastaneye götürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber