Geri Dön
Siyaset‘Askeri iş birliği adımlarını atacağız’

‘Askeri iş birliği adımlarını atacağız’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Togo Cumhurbaşkanı Gnassingbe ile görüşmesinin ardından iki ülke arasındaki siyasi, askeri, ekonomik ilişkileri geliştirmek istediklerini ifade etti. Erdoğan “Askeri güvenlik iş birliği adımlarını da birlikte atabiliriz” dedi.

‘Askeri iş birliği adımlarını atacağız’

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki günkü Angola ziyaretinin ardından dün Togo’ya geldi. Erdoğan, Togo’nun başkenti Lomede resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Togo Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbe, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda baş başa yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Gnassingbe ile yaptıkları ikili ve heyetler arası görüşmelerde ilişkileri nasıl daha ileri noktalara taşıyacaklarını ele aldıklarını anlatan Erdoğan, “Togo ile esasen birçok konuda benzer görüş ve yaklaşıma sahibiz. Siyasi, ekonomik, ticari ve askeri alanlarda iş birliğimizi ilerletme arzusundayız” diye konuştu.

FETÖ ile mücadele teşekkürü

Gnassingbe ile bölgesel konular hakkında fikir alışverişinde de bulunduklarını belirten Erdoğan, “Türkiye, Togo’nun bölgesinde ve Afrika kıtasının genelinde ihtilafların barışçıl çözümü konusunda yürüttüğü aktif dış politikayı takdirle izlemektedir” dedi.

Türkiye’nin Lome Büyükelçiliği’ni 1 Nisan 2021’de faaliyete geçirdiklerini söyleyen Erdoğan, Togo’nun da yıl sonuna kadar Ankara Büyükelçiliği’ni açacağını ifade etti. Erdoğan, “Togo’nun FETÖ terör örgütüyle mücadelemiz bağlamında verdiği destek takdire şayandır. Sayın Cumhurbaşkanı, bizzat verdiği talimatlarla Togo’daki FETÖ okulunun kapatılmasında ve Maarif Vakfımızın okul açmasında ülkemize destek olmuştur. FETÖ ile mücadelemizdeki bu kararlı duruşundan ötürü kendisine şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum” dedi. Lome’de Türkiye Maarif Vakfının iki okulunun faaliyete geçmiş durumda olduğunu dile getiren Erdoğan, “Maarif Vakfımız verdiği kaliteli eğitimle Togo eğitim sistemine ve Togolu öğrencilerin yetişmesine önemli katkılar sağlayacaktır” diye konuştu.

‘Ticaret hedefine ulaştık’

Henüz arzu edilen seviyede olmasa da iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin giderek geliştiğini söyleyen Erdoğan, “2020 yılında 148 milyon dolarlık ticaret hacmine ulaştık. 2018-2022 Ulusal Kalkınma Planımız çerçevesinde Türk firmaları turizm, tarım, enerji, inşaat gibi sektörlerde Togo’da örnek gösterilecek yatırımlara imza atmaya hazırdır” ifadelerini kullandı.

‘Yatırımlara hazırız’

Kalkınma alanındaki iş birliğini de kararlılıkla sürdürdüklerini belirten Erdoğan, “Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığımızca 2012 yılından bu yana Togo’da sağlık ve eğitim alanında birçok proje gerçekleştirildi. Aynı şekilde şimdiye kadar Türkiye burslarından 89 öğrenci yararlandı. Bu sayının artarak devam etmesini arzu ediyoruz” dedi.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında da dayanışmalarını sürdüreceklerini vurgulayan Erdoğan, “Togo, Burkina Faso ve Liberya’ya hem  Türkiye olarak hem de Türk Konseyi olarak önümüzdeki dönemde aşı bağışında bulunacağız. Türk Konseyi üyesi Azerbaycan ve gözlemci üye Macaristan’ın da katkılarıyla aşıları sizlere ulaştıracağız” diye konuştu. Erdoğan, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Görev süresi boyunca 28 Afrika ülkesine 38 ziyaret gerçekleştirdiğini bildiren Erdoğan, “Bunlar şimdi daha da artıyor. İşte şu anda gördüğünüz gibi dün Angola, bugün Togo ve buradan da Nijerya’ya geçeceğiz. Çok kısa bir zaman içerisinde Afrika’da 3-4 ülkeye tekrar geleceğim” ifadesini kullandı.

Erdoğan, FETÖ’nün Afrika’daki yapılanmasına karşı yürütülen mücadeleye ilişkin soru üzerine de şunları söyledi: “Değerli dostum Gnassingbe gerçekten FETÖ konusunda hassas. Burkina Faso, Liberya onlarla da yapacağımız görüşmede kesinlikle tabii ki bu FETÖ konusu yine gündeme gelecek ve yoğun bir şekilde biz FETÖ belasından bu ülkelerin, bu dost, kardeş ülkelerin de temizlenmesini istiyoruz ve onların da bu konuda aynı hassasiyet içerisinde olduğunu biliyorum, görüyorum. İnşallah bunu başaracağız.”

‘Her zaman yanınızdayız’

İki ülkenin hangi alanlarda ilişkileri geliştirmek istediği yönündeki soruya karşılık Erdoğan, siyasi, askeri, ekonomik, güvenlik alanlarında ilişkileri geliştirmek istediklerini ifade etti. Togo’nun stratejik bir noktada bulunduğunu belirten Erdoğan, bu tür adımları birlikte atabileceklerini bildirdi. Erdoğan, şunları kaydetti: “Özellikle de savunma sanayiinde beraber atabileceğimiz adımlarımız var. Tarımda yine beraber atabileceğimiz adımlar var. Bunun yanında özellikle bizim terörün bu bölgeye sızmaması için de askeri güvenlik iş birliği adımlarını da atabiliriz. Bunu ikili görüşmede de değerli dostuma söyledim ve her zaman biz bu konuda da Togo’nun yanında yer almaya devam edeceğiz.”

‘Askeri iş birliği adımlarını atacağız’

Dörtlü çalışma yemeğinde buluştular

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbe, Burkina Faso Cumhurbaşkanı Christian  Kabore ve Liberya Devlet Başkanı George Manneh Weah ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki çalışma yemeği basına kapalı  gerçekleştirildi. Çalışma yemeğinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hazır bulundu.

FETÖ ile mücadele ortak bildiride

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbe, Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore ve Liberya Cumhurbaşkanı George Weah, Lome’de yaptıkları çalışma oturumunun ardından ortak bildiri yayımladı. Ortak bildiride; terörün, Afrika ve dünyada barış ve istikrara yönelik en büyük tehdit teşkil ettiği hatırlatılırken, DEAŞ, FETÖ, El Kaide ve Boko Haram dahil olmak üzere terör örgütleri arasında hiçbir ayrım gözetmeden, terörizmle mücadele konusundaki kararlılık teyit edildi. Bu kapsamda FETÖ terör örgütü olarak uluslararası bir bildiride yer almış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Afrika’da barış ve istikrara olan kararlı bağlılığını özellikle yeniden teyit ettiği kaydedilirken, Türkiye’nin BM misyonları nezdinde kıtada konuşlanmış birliklerine olan bağlılığını yinelediği belirtildi.

Afrika ile ticaret hacminin salgına rağmen on yıllık işbirliğinde 3 mislinden fazla arttığına işaret edilen bildiride şu mesajlar verildi: “Ekselansları Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinin, barış ve istikrarı, ekonomik bağları desteklemek ve güçlendirmek, ticaret ve sanayi için fırsatlar yaratmak için çoğu ülkede varlık göstermek suretiyle Afrika’yı tercih edilen bir yatırım ortağı yapma arzusunu vurguladı. Devlet Başkanları, birlikte daha adil bir dünya için, İstanbul’da, sırasıyla 21-22 Ekim 2021 ve 17-18 Aralık 2021 tarihlerinde yapılacak olan 3.Türkiye-Afrika Ekonomi ve İşbirliği Forumu’nu ve Üçüncü Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesini memnuniyetle karşıladı.” Böylece Erdoğan’ın “birlikte daha adil bir dünya” mesajı da uluslararası bir bildiride yer aldı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Türkmenistan'da tarihi gün! İki ülke arasında imzalar atıldıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkmenistan’a geldi. İki ülke arasında ortak anlaşmalar imzalandı. İmza töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov ile ortak basın toplantısı düzenledi.