Geri Dön
SiyasetAstana sayesinde bu noktadayız

Astana sayesinde bu noktadayız

“Artık Astana’nın fişini çekme vakti” diyen ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey’ye yanıt veren Bakan Çavuşoğlu, ateşkesin korunması ve siyasi çözüm sürecinin Astana’daki görüşmeler sayesinde devam ettiğini söyledi

Astana sayesinde bu noktadayız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin Astana süreciyle ilgili sözleriyle ilgili olarak “Çok talihsiz bir açıklamadır. Jeffrey’nin kendi düşüncesi olduğunu zannetmiyorum” dedi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından Türkiye’nin NATO nezdindeki Daimi Temsilciliği’nde basın mensuplarıyla bir araya gelen Çavuşoğlu, temaslarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘Süreç hızlanmalı’

Türkiye, Rusya ve İran arasında Suriye için yapılan Astana görüşmelerinin başarısız olduğunu belirten ve “Artık Astana’nın fişini çekme vakti. Suriye’deki siyasal bir çözüm için Cenevre’nin takip edilmesi gerekir” ifadelerini kullanan Jeffrey’ye yanıt veren Çavuşoğlu, ateşkesin korunması ve siyasi çözüm sürecinin Astana’daki görüşmeler sayesinde devam edebildiğine işaret etti.

Çavuşoğlu, Jeffrey’nin bu konuları görüşmek için Türkiye’ye geleceğini belirterek, “Biz Astana ya da Soçi’nin hiçbir zaman Cenevre’ye alternatif olmasına izin vermedik. Uluslararası meşruiyet çok önemli. Fakat Cenevre’de de hiçbir şey olmadı. Hiçbir gerçek anlamda toplantı da gerçekleşmedi. Bugün bu noktaya geldiysek bu (Astana) süreci sayesinde geldik. Bu süreci dışlamanın ya da küçük gruplarla alternatif platformlar oluşturmak yerine aynı Fransa ve Almanya ile dörtlü zirvede olduğu gibi, bu süreci nasıl hızlandırabiliriz buna kafa yormamız lazım” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin “Yüksek Düzeyli Suriye Çalışma Grubu” toplantısına ev sahipliği yapacağını hatırlatan Çavuşoğlu, “Çok talihsiz bir açıklamadır. Jeffrey’nin kendi düşüncesi olduğunu zannetmiyorum. Konu, çalışma grubu toplantısında da gündeme gelecektir” dedi.

‘Her adımı atarız’

Çavuşoğlu, son Washington ziyaretinde muhataplarına “Türkiye’nin PKK ve YPG’nin davranışlarını tolore etmeyeceğini ve sınırın ötesindeki terör örgütlerini temizlemek için her türlü adımı atacağını” söylediğini aktardı.

‘F35 iptali kolay değil’

Müşterek Taarruz Uçağı (F-35) projesiyle ilgili gelişmeleri de aktaran Dışişleri Bakanı, “Trump ile Cumhurbaşkanımız G20’de görüştü. Trump kendisi konuyu açtı. Türkiye’nin sadece satın alma sürecinde değil, üretimde de önemli aktör olduğunu belirtti. Hiçbir problem yaşanmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, ABD Kongresinde satışın engellenmesine yönelik bazı girişimler bulunduğuna ancak Türkiye’nin önemli bir aktör olduğuna işaret ederek, “İptal edilmesi kolay bir süreç değil” diye konuştu.

‘Yeni gerginlik arzu etmeyiz’

Ukrayna ile Rusya arasında Azak Denizi’ndeki krizde Türkiye’nin arabulucu olması konusundaki bir soruya ilişkin, Çavuşoğlu, kriz yaşandıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile telefonda görüştüğünü anımsattı. Türkiye’nin her iki tarafla rahatlıkla temas edebileceğini vurgulayan Çavuşoğlu şunları kaydetti: “Biz de bir Karadeniz ülkesiyiz. Bölgemizde ilave bir gerginliği arzu etmeyiz. Öncelikle yapılması gereken şey el konulan gemilerin ve mürettebatın serbest bırakılması. Gerekli işlemler yapılıyordur mutlaka. Biz de çaba sarf ediyoruz. Bundan sonra da bu deniz etrafında ve Kerç Boğazı’nda hem Rusya’nın hem Ukrayna’nın hakları var. Dolayısıyla buradan geçişler elbette olacak. Bir daha gerginliğe yol açmamak için iki ülkenin birlikte koordine etmesi gerekiyor.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
İstanbul'da vahşice öldürülen otelci çift cinayetinde yeni detaylarİstanbul'da otel işletmeciliği yapan ve 20 gün önce ayrı ayrı yerlerde birisi silahla başından vurularak diğeri ise boğazı kesilerek öldürülen Nuri ve Esra Yıldız çifti cinayetinde Nuri Yıldız'ın abisinin 3 çocuğu tutuklandı. Birisi kadın 3 cinayet zanlısının, emniyet ve mahkemede verdikleri ifadede cinayet suçlamalarını kabul etmeyip Yıldız'a 600 bin lira ortaklık parası verdiklerini ifade ettikleri öğrenildi. Güvenlik kamera ve plaka tanımlama sistemi görüntüleri ile HTS kayıtlarından cinayet zanlılarına ulaşan polisin, cinayetin Nuri Yıldız'ın abisi Fahri Yıldız'ın 2 oğlu tarafından servetini ele geçirmek için işlendiğini tespit etti.