Geri Dön
SiyasetAvusturya ile ortak mekanizma kuruluyor

Avusturya ile ortak mekanizma kuruluyor

Türkiye ile Avusturya’nın Dışişleri ve İçişleri Bakanları Ankara’da dörtlü zirve yaptı. Zirvede iki ülke arasında terörle mücadele, göç ve güvenlik konularında ortak mekanizma kurulması kararı alındı.

Avusturya ile ortak mekanizma kuruluyor

Türkiye ile Avusturya arasında terör, göç ve güvenlik konularının öne çıktığı heyetlararası görüşmeler; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, Avusturya İçişleri Bakanı Gerhard Karner başkanlığında yapıldı. Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirilen ortak toplantının ev sahipliğini Çavuşoğlu yaptı. Dört bakan, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, “Ekonomik ilişkilere baktığımız zaman geçen sene ikili ticaret hacmi yüzde 30 artış gösterdi. Bu sene ilk 5 ayın rakamlarına baktık. Yine artış devam ediyor. 3,5 milyar doları geçeceğiz. Gelecek sene için 5 milyar dolarlık bir hedef koymamız, gerçekçi bir yaklaşım olacaktır” dedi.

Sınır aşan suçlar

İçişleri Bakanı Soylu, Türkiye ve Avusturya arasında bir ortak mekanizma kurduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Sayın bakanlarımızın da şahitliğinde Türkiye ve Avusturya arasında, İngiltere’yle, Almanya’yla ve birçok ülkeyle çok başarılı olarak yürüttüğümüz bir ortak mekanizma kurma kararı aldık. Bunun Avusturya ve Türkiye’nin gerek güvenlik, gerek terörle mücadele, gerek uyuşturucuyla mücadele, gerek kaçak göçle mücadele ve diğer göçle mücadele, gerek mali suçlarla, gerek bilişim suçlarıyla, gerekse sanal kumar dahil olmak üzere birçok sınır aşan suçlarla mücadelede önemli bir adım olduğunu değerlendirmek isterim. İnanıyorum ki bu mekanizma Avusturya’yla Türkiye arasındaki güvenlik alanında hem yeni iş birliklerinin hem yeni pencerelerin hem de yeni adımların atılmasına vesile olacaktır.”

İşlemeyen mutabakat

“18 Mart mutabakatının görünürde olduğu ve şu anda işlemediği apaçık ortadadır” diyen Soylu “18 Mart mutabakatının yükünün Türkiye’nin üzerinde olduğu da apaçık ortadadır. Muhataplarımıza da bunu izah etmeye çalışıyoruz. Türkiye son 5 yılda 2 milyon 700 bin civarında kaçak göçmenin Türkiye’ye girişini engelledi. Aynı zamanda 1 milyon 300 bin kaçak göçmen yakaladı. 3.7 milyon Suriyeli var, 300 bini aşkın çeşitli uyruklardan mülteci ve sığınmacı var. 1 milyon 200 bin civarında da ikametli var. Toplamda yaklaşık 5 milyon 500 bin. 5 yılda deniz ve kara dahili olmak üzere Avrupa’ya geçen toplam sayı 700 bin, bizim kendi ülkelerine gönderdiğimiz de 400 bin” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin rolü

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg de, toplantı için düzenlenen formatın önemli olduğunu söyledi.

İki ülkenin hem dış hem iç politikalarının gündemde olduğunu aktaran Schallenberg, “Özellikle göç konusunda baktığımız zaman, Türkiye çok büyük bir sorumluluk ve yük üstlenmiş bulunmakta. 2015 ve 2016 yılında yaptığımız hataları tekrarlamak istemiyoruz. Bu her iki tarafın çıkarı için de söz konusu. Rus saldırı savaşıyla ilgili olarak da Türkiye çok istikrarlı ve çok önemli rol üstleniyor” dedi.

Avusturya İçişleri Bakanı Gerhard Karner de “Avusturya, AB içinde yasa dışı göçten en fazla etkilenen 2’nci ülke. Tabii ki Türkiye’den farklı olsa da bizim ülkemiz için büyük bir zorluk söz konusu. Özellikle bu alanda da iş birliğimizi geliştirmek istiyoruz” diye konuştu.