Geri Dön

‘Ayasofya Camii bir Osmanlı külliyesidir’

Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, “İstanbul’un fethinden sonra padişahlar yapılar ekleyerek Ayasofya’yı büyüttüler.

‘Ayasofya Camii bir Osmanlı külliyesidir’

Ayasofya bir kilise olarak yapılmıştır ama Osmanlı dönemindeki kullanımıyla birlikte külliye haline gelmiştir. Türbeleri, hamamı, kütüphanesi, sebiliyle yapı artık bir Osmanlı külliyesidir” dedi. Ayasofya’nın yeniden cami olarak ibadete açılmasını değerlendiren Afyoncu, “Bu bir hayaldi, hayaller gerçek oldu. Asırlar boyunca, özellikle de 1950’den itibaren Türk sağının en büyük hayallerinden birisiydi. Arapça ezan hayali gerçek olmuştu. Günümüzde de 10 Temmuz kararıyla cami olarak ibadete açıldı. Danıştay’ın hakimleri son derece isabetli bir karar verdiler” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Koca, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesini ziyaret ettiSağlık Bakanı Fahrettin Koca, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarına ziyarette bulundu.Koca, Twitter hesabından ziyarete ilişkin yaptığı paylaşımda, "Keçiören EAH Acil Servisindeki arkadaşlarımı ziyaret ettim. Emniyet güçlerimizce incelenen kamera kayıtları, arkadaşlarımızın beyanı olayın ciddiyetini ortaya koymuştur. Cumhuriyet Başsavcılığımız süreci başlatmıştır. Sağlık camiası olarak üzgün ve konunun takibinde kararlıyız." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber