Geri Dön

Bahçeli: "Ağlama sırası onlarda" diyen soysuzdur...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Van’da meydana gelen depremin ardından ayrımcılığı körükleyen söylemleri eleştirerek, "Böylesi bir günde ayrımcılığı körükleyerek, ’Ağlama sırası onlarda’ gibi lanetlenmesi gereken yaklaşımları büyük bir densizlik ve soysuzluk olarak gördüğümüzü söylemeliyim. Binalar umutların, sevinçlerin üzerine devrilmiştir. Deprem, özlemleri, kavuşmaları silindir gibi ezip geçmiştir. Çöken yalnızca evler, işyerleri, yurtlar, yollar değildir. Vanlı kardeşlerimin hayalleri, beklentileri, sevdaları, arzuları da sarsıntılarla tahrip olmuştur. Şüphesiz yaşadığımız elem tarifsiz ve çok derindir" dedi.

Bahçeli: "Ağlama sırası onlarda" diyen soysuzdur...

MHP Lideri Bahçeli, bugün TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu. "Sözlerime, hepimizi kederlere sevk eden Van ilimizdeki deprem felaketiyle başlamak istiyorum" diyen Bahçeli, şöyle devam etti:

"Henüz daha, şehitlerimizin yasını tuttuğumuz bir dönemde, geçtiğimiz pazar günü maruz kaldığımız Van depremi bir kez daha acılarımızı katlamış ve dayanılamayacak bir noktaya taşımıştır. Merkez üssü Van’ın Tabanlı Köyü olan bu doğal afet, en başta Van il merkeziyle birlikte Erciş ilçemizde büyük can ve mal kayıplarına yol açmıştır.

Parti olarak afet haberi duyulur duyulmaz Genel Başkan Yardımcımız Yozgat Milletvekili Sayın Sadir Durmaz, Grup Başkanvekilimiz İzmir Milletvekili Sayın Oktay Vural ve MYK üyemiz Sağlık Eski Bakanı Sayın Osman Durmuş’tan oluşan bir komisyonu bölgeye göndererek gerekli incelemeleri ve durum tespitini yaptırmış bulunmaktayız.

Hakk’a yürüyen aziz vatandaşlarımıza bu vesileyle Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, yaralı kardeşlerimize ise acil şifalar temenni ediyorum. Aramızdan ayrılan kardeşlerimizin ailelerine ve milletimize buradan başsağlığı dileklerimi bildirmek istiyorum." Depremin ardından yapılan ve ayrımcılık içeren söylemleri kabul edemeyeceklerini belirten Bahçeli, şunları söyledi:

"Böylesi bir günde ayrımcılığı körükleyerek, ’Ağlama sırası onlarda’ gibi lanetlenmesi gereken yaklaşımları da büyük bir densizlik ve soysuzluk olarak gördüğümüzü söylemeliyim. Binalar umutların, sevinçlerin üzerine devrilmiştir. Deprem özlemleri, kavuşmaları silindir gibi ezip geçmiştir. Van’da çöken yalnızca evler, işyerleri, yurtlar, yollar değildir. Van’lı kardeşlerimin hayalleri, beklentileri, sevdaları, arzuları da sarsıntılarla birlikte tahrip olmuştur. Millet vicdanı bu manzarayla birlikte bir kez daha kanamıştır. Yıkıntıların altında kalan vatandaşlarımızın dramları, onları bekleyenlerin çığlıkları, akan gözyaşları ve dizlere vurulan eller hepimizi hüzünlere boğmuştur. Şüphesiz yaşadığımız elem tarifsiz ve çok derindir." ’

YARALARIMIZ İNŞALLAH KISA SÜRE İÇİNDE SARILACAKTIR’

Bahçeli, "Ardı ardına muhatap kaldığımız üzüntü verici hadiseler hepimizi sarsmış ve doğal olarak kaygılı bir bekleyişin içine sokmuştur. Elbette acımız ve kayıplarımız büyük olsa da, milletçe bunların üstesinden gelebilecek güce, yeterliliğe ve azme ziyadesiyle sahip olduğumuz bir gerçektir. Bu itibarla yaralarımız inşallah kısa süre içinde sarılacaktır. Van’ın elinden tutmak hepimizin en temel görevi ve milli vecibesidir. Panik ve endişeye kapılmaya gerek yoktur. Bu zorlukları aşacak, maviliklerimizi kapatan kara bulutları dağıtacak inanca, irfana ve ihlasa sahip olduğumuz tartışmasızdır. Acılarımızı paylaşarak azaltacağız ve elele, omuz omuza Allah’ın izniyle Van’ı tekrar ayağa kaldıracağız. Allah’a şükür, vefalı ve âlicenap milletimiz, Van’daki vahim manzara ortaya çıkar çıkmaz elini bölgeye uzatmış, yardımseverliğini, dayanışmaya verdiği önemi bir kez daha kanıtlamıştır" diye konuştu.

’ACIMIZ ÇOK BÜYÜK’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Çukurda’daki terör saldırısına da değinerek, şunları söyledi: "Türk milleti ayağa kalkarak dualarla şehidine sahip çıkmış ve bayraklarla güzel yurdumuzu baştan ayağa donatmıştır. Herkes Türk milletinin kudretini haykırmış, matemini dahi taşkınlığa pirim ve hainleri sevindirecek ortamlara meydan vermeden yaşamıştır. Milletimizin haklı öfkesi ve tepkisi, demokratik sınır ve ölçülerde kalmış; kardeş kavgası tasarlayan, çatışma hevesinde olan ve kavga umudu taşıyan kim varsa bir kez daha hayal kırıklığına uğramıştır. Türkiye’nin her köşesi ’Şehitler ölmez vatan bölünmez’ haykırışlarıyla çalkalanmıştır. Gerçekten de acımız çok büyük, nefretimiz çok fazladır. Vatanımızın birliği, dirliği ve güvenliği için fani bedenlerinden olan kahramanlarımızın aziz hatıraları dünya durdukça milletimizle birlikte yaşayacaktır. Onların emanetlerine sahip çıkacağız, anneleri annemiz, babaları babamız olacaktır. Bu coğrafyadaki mevcudiyetimizin bedelini ödedik, gerekirse daha ağırına katlanmaktan kesinlikle korkmayacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli görüşmeCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile video konferans aracılığıyla görüştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber