Geri Dön

Bahçeli’den Akar’a destek: Kuran’a, bayrağa silaha sahip çıktı

MHP lideri Bahçeli, Milli Savunma Bakanı Akar’ın, “Kuran’a, bayrağa ve silaha sahip çıktığını” söyledi; Akar ve CHP arasındaki polemik konusunda ise, “Akar kazanmıştır” yorumunu yaptı

Bahçeli’den Akar’a destek: Kuran’a, bayrağa silaha sahip çıktı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sanatçı Metin Akpınar’ın tartışma yaratan sözleri hakkında, “Sana yazık Metin Akpınar. ‘Üzüldüm, gafletimdir’ deyip, Türk milletinden özür dilemelidir” ifadelerini kullandı. Bahçeli, Akar ve CHP arasındaki polemik konusunda da, “Akar kazanmıştır” dedi.

Bahçeli, dün medyanın Ankara temsilcileriyle gerçekleştirdiği geleneksel kahvaltılı basın toplantısında özetle şöyle konuştu:

SEBEBİ KESTİRİLEMİYOR: ABD’nin Suriye’de çekilme kararı büyük yankı buldu. Gerçek sebebinin ne olduğunu tam kestirmek, bilmek mümkün değildir. Ama tahmin edecek birikim içerisindeyiz.

ESAD’LA DİYALOG: Esad rejimi ile Türkiye’nin diyalog kurmasından yana değilim. Türkiye’nin kat etmiş olduğu sosyal maliyeti çok yüksek bir terörle mücadeleyi sonunda getirip Esad’ın iradesine teslim etmek Türkiye için en büyük kayıp ve ayıp olur. Suriye’yi Esad rejiminden kurtarmak gerekir.

AKAR-ÖZEL POLEMİĞİ: Türkiye’yi çok üzmüştür. CHP Grup Başkanvekili olan şahsiyetin televizyonlarda milletin gözünün önündeki çirkin üslubu aşağılayıcı bakış açıları ne CHP’ye fayda sağlar ne de Türkiye’ye fayda sağlar. Bundan en büyük zararı o şahıs görür. Siyaseten itibarı sıfırlanmış bir kişi olarak toplumda kabul görür hale gelmiştir.

AKAR SAHİP ÇIKTI: 16 Ağustos 2015’te Akar Paşa, Genelkurmay Başkanı olmuştur. 2 Ekim 2015’te Akar Paşa’yı ziyaret ettim. Orada diğer genelkurmay başkanlarında olmayan, yapmadığım bir olayı gerçekleştirdim.

O da şudur, (ziyaret fotoğrafını göstererek) Kuran-ı Kerim, Türk bayrağı ve altın kaplama bir silah hediye ettim. Niçin Akar Paşa’ya verildi, ondan evvel ki genelkurmay başkanlarına niye verilmedi?

Sembolik bir hediyedir. Akar Paşa, Kuran’a sahip çıkmıştır, bayrağa sahip çıkmıştır, silaha sahip çıkmıştır. Kazanan Akar Paşa olmuştur. Kutluyorum kendisini.

51 İLDE İTTİFAK YOK: 51 ilde AK Parti ve MHP kendi adaylarıyla seçimlere katılacaktır. Belediye meclis üyelikleri, il genel meclis üyeliklerinde kendi adaylarıla yarışacak. 51 ilin, ilçelerinde kendi adaylarıyla yarışı devam ettirecektir.

ÜÇ BÜYÜKŞEHİR BİZDE: (Adana, Mersin, Manisa’da son durum nedir?) 30 büyükşehir içinde MHP, Adana, Mersin, Manisa’da geçmişte olduğu gibi büyükşehir adayını ortaya koyuyor. AK Parti’nin buna biraz ılımlı yaklaştığı kanaatindeyim. Jestler konuşuluyor. Jestle rest arasında bir harf fark vardır. Jesti reste çevirmezlerse üç büyükşehir bizde olacaktır.

YILDIRIM’IN İSTİFASI: Bir milletvekili aday olduğu zaman seçilirse ya vekilliğe devam edecek ya da belediye başkanlığını tercih edecek. İstifası gerekir mi gerekmez mi tartışmasıyla bunu çıkmaz sokağa sokmanın manası yoktur. Şimdi Meclis Başkanlığı’ndan ayrılarak kendisine belediye başkanı adayı olduğu taktirde, Meclis Başkanı kim olacak tartışması Sayın Yıldırım’ın büyükşehir belediye başkan adaylığını gölgeler. AKPINAR TEPKİSİ: Metin Akpınar ve Müjdat Gezen konusu bizi çok üzdü. (Mussolini’nin bacağından asıldığı fotoğrafı göstererek) Konuşmalar çok hoş bir şey değil, 28 Nisan 1945 İtalyan faşisti Mussolini ve sevgilisi ayaklarından asılmıştır. Bu resim korkunç bir resimdir.

(Akpınar’ın sözlerini okuyarak) Sana zaten yazık olmuş Metin Akpınar. Mussolini’nin ayaklarından asıldığı fotoğraf bu. 2023’te Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünün kutlanacağı bir süreçte 1945’i örnek göstererek eleştiri yapmak, bu eleştiri değildir. Bu toplumun genel kabul gören sevdiği bir sanatçının bu duruma düşmesi kötü bir örnek teşkil etmiştir. Hem kendisine yazık etmiştir hem demokrasiye yazık etmiştir. Bunu kastettiğiniz takdirde faşizmi kastediyorsunuzdur.

Onu kastediyorsanız, Sayın Erdoğan’ı fazişimin lideri olarak kabul ediyor, öyle yorumluyorsunuz demektir. ‘Üzüldüm, gafletimdir’ deyip, Türk milletinden özür dilemelidir.

‘Yedi veren gülü gibi maşallah’

OSMANİYE JESTİ: Osmaniye’de arzulandığı takdirde AK Parti aday çıkarabilir. Bir güzel yarış yapılabilir, geçmişte olduğu gibi. Fakat Sayın Cumhurbaşkanı, Cumhur İttifakı’nın olumlu yönünü göz önüne alarak Osmaniye’de aday göstermemeyi prensip olarak benimsediğini ifade etmiştir.

YAVAŞ’IN ADAYLIĞI: Her partide MHP’li aday var. Yedi veren gülü gibi maşallah, her partide aday var. Hepsi bir araya gelseydi...

‘Hırçın politika sokaktır, tarladır’

HIRÇIN TAVRINDAN VAZGEÇ: Sayın Kılçdaroğlu benim okul arkadaşımdır kendisine saygım vardır. Son günlerdeki hırçın politika sokaktır, tarladır, yemektir, gömlektir bundan vazgeçmesi lazımdır. Bunun çıkış yolu olmadığını yaşıyoruz, 68 nesli olarak Fransa’daki kıvılcımla Türkiye’yi nereye getirdiğini hep beraber görmeliyiz. Bazı konularda kimsenin kulağına kar suyu kaçırmamak lazım. Kılıçdaroğlu ılımlı politika izlemelidir.

Bahçeli’den Akar’a destek: Kuran’a, bayrağa silaha sahip çıktı

Yeni yüzükle poz verdi

Bazı gazeteciler, Bahçeli’ye parmağındaki yüzüğü sordu, o da anlattı. Yüzükte, kırmızı renkli Türkistan haritası ile yanında kurt ve üç hilal bulunuyor. Bahçeli, kendi tasarımı yüzükle poz verdi.

Toprağın altında ateş çıktı!Konya'nın Karapınar ilçesinin Kayalı Mahallesi'nde, toprak altından çıkan metan gaz kaynaklı ateş, paniğe neden oldu. Muhtar Muharrem Güdal, "AFAD da gelip inceledi. Burası daha önce sazlık ve bataklık olduğundan su da kuruduğu için metan gaz kaynaklı ateş çıktığını söyledi. İncelemelerini yapıp, bu bölgede önlem alacaklarını söylediler" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber