Geri Dön

Bahçeli’den Yıldırım değerlendirmesi: İstifaya gerek yok

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mart 2019 Yerel seçiminde Ak Parti’den İstanbul adaylığı gündeme gelen TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın Meclis Başkanlığı’ndan ayrılmasına gerek olmadığını belirterek, “Seçilirse milletvekilliğinden ayrılır, belediye başkanı olur” dedi. Bahçeli, Cumhur ittifakına ilişkin formülü ise cebinden çıkardığı kağıt üzerinden anlattı.

Bahçeli’den Yıldırım değerlendirmesi: İstifaya gerek yok

Bahçeli, TBMM’deki bütçe görüşmelerine verilen arada, kuliste gazetecilerle sohbet etti. Yerel seçime ilişkin ittifak görüşmeleriyle ilgili soruları yanıtlayan Bahçeli, AK Parti ve MHP’den birer yöneticinin çalışmaları yürüttüğünü kaydetti.

‘Önemli şahsiyet’

Erzurum ve Denizli adaylarının çekildiği hatırlatılan Bahçeli, “Cumhur ittifakı’nı oluşturan iki partinin içinde Erzurum’da AK Parti 220 bin oy almış, 24 Haziran’da. Buna karşılık biz 78 bin oy almışız. Böyle bir durum karşısında ‘Aday bizden olsun’ demek ‘cumhur ittifakı’ ruhuyla bağdaşmaz. Denizli’de de böyledir” dedi.

Bahçeli, TBMM Başkanı Yıldırım’ın yerel seçim için olası adaylığıyla ilgili de “Eğer ‘cumhur ittifakı’nın adayı olarak İstanbul’da AK Parti Sayın Binali Yıldırım Bey’i düşünmüşse ‘Onun istifa etmesi gerekirdi’ tartışmasına Türkiye’de kimse girmesin. Çünkü milletvekili seçilirse milletvekilliğinden ayrılır, belediye başkanı olur. Cumhur ittifakında seçildiği gün Binali Yıldırım Bey, Meclis Başkanlığı’ndan ayrılmış olur” ifadelerini kullandı.

“Binali Bey önemli bir şahsiyettir” diyen Bahçeli, “Cumhur ittifakından memnuniyet duyuyorsak Binali Bey’den memnuniyet duymamız lazım. Aday olursa başımın üstünde yeri vardır” ifadesini kullandı. Bahçeli ‘Andımız’ ve ‘af’ tartışmalarıyla ilgili “Geçmişteki düşüncelerimiz aynı konumdadır. Ne Andımız’dan vazgeçeriz ne de cezaevlerinin tıka basa dolduğu bir yerde af önerisinin gerçekleşmesi için herhangi bir tasarruftan vazgeçmeyiz” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'hazırız' deyip ilan etti: Yakında kamuoyuna açıklayacağızCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa ülkelerinin Ankara büyükelçileriyle Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi.. Erdoğan açıklamasında, 'Ülke olarak uzun vadeli bakış açısıyla olumlu gündem oluşturmak ve ilişkilerimizi yeniden rayına oturtmak için hazırız. Brexit ile beraber artan belirsizlik ancak Türkiye'nin Avrupa ailesinde hak ettiği yeri almasıyla giderilebilecektir' dedi. 'Michen ve Leyen'i misafir edeceğiz. Dışişleri Bakanım da 21 Ocak'ta temaslarda bulunacak' diyen Erdoğan, 'Yeni reformların hazırlığı içindeyiz. Son aşamaya gelen çalışmaları yakında kamuoyumuzla paylaşacağız' ifadelerine yer verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber