Geri Dön
SiyasetBahçeli ters köşe yaptı

Bahçeli ters köşe yaptı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, gerek parti içinde gerekse siyasi arenada aldığı sıradışı kararlarla muhataplarını şaşırttığı bilinen bir gerçek. 2002’de Kocayayla’da herkesi şaşkınlığa uğratan erken seçim kararı hâlâ hafızalarda.

Bahçeli ters köşe yaptı

MHP’nin kapısından girmesine izin vermediği Ümit Özdağ’ı Genel Başkan Yardımcılığı koltuğuna oturtması da parti içi örneklerinden biri.

Kulislerde Bahçeli’nin attığı her adımın uzun soluklu ve bir gerekçesinin olduğu yönünde değerlendirme yapılıyor. Bunlardan biri de MHP’nin 12. Olağan Büyük Kurultayı’nda yaşandı. Bahçeli, deyim yerindeyse delegelere, “ters köşe” yaptı.

Bahçeli, bir önceki kurultayda blok liste beklenirken, çarşaf liste çıkararak delegelere MYK’da yer alacak isimleri seçme fırsatı tanıdı. Ancak blok liste bekledikleri için hazırlığı olmayan delegeler, Bahçeli’nin 125 kişi olarak belirlediği liste içinden ilk 75 ismi işaretlemek durumunda kalmıştı.

MHP’nin 12. Olağan Büyük Kurultayı’na ise delegeler bu kez hazırlıklı gelmişti. Özellikle listeye isim sokabilecek çoğunluğa sahip İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerin delegeleri planlamalarını yapmıştı. Delegeler, kendilerine yakın isimleri MYK listesine sokmak için kimin üstünün çizilip kimin isminin yazılacağı konusunda organize olup, ortak eğilim belirlemişti.

Alternatifli liste

Ancak Bahçeli, kurt bir siyasetçi olduğunu bir kez daha gösterdi. 18 Mart’taki kurultayda çarşaf liste gelmesi halinde kendi illerinden isimleri MYK’ya sokmak için taktiği hayata geçirmek için bekleyen delegeler, 75 kişilik blok liste karşısında şok oldu. Bir delege konuya ilişkin “hazırlığımızı yapmıştık, eğer çarşaf liste olsaydı arkadaşlarımızı sokacaktık” değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli’nin bu konuda hem çarşaf hem blok liste şeklinde alternatifli liste hazırlattığı ve son ana kadar hangi listeyi delegelerin onayına sokacağı konusunda renk vermediği öğrenildi. Delegelerin çarşaf listeye yönelik hazırlık olabileceğini dikkate alan Bahçeli, blok liste çıkararak ters köşe yaptı.

MHP’deki muhalif hareketin savuşturulması, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasındaki tutumu, Ak Part ile ittifak gibi siyasetin kırılma dönemleri dikkate alındığında, kulislerdeki ortak kanaat; Bahçeli’nin, “iyi bir oyun kurucu” olduğu yönünde.

Meteoroloji haritayı paylaştı! Devamı kuvvetli şekilde geliyor
TOGG'dan heyelandıran paylaşım! 'Bizi izlemeye devam edin'
Bakan duyurdu! Ödemeler şubat ayından itibaren başlıyor
FLAŞ! Hayati uyarı: İmkanı olanlar ertelemesin!
Erdoğan'dan döviz kuru, faiz ve enflasyon açıklaması
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!
Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı sona erdi! İlk açıklama
Kerem çılgınlığı! İspanyol basını duyurdu, bonservis pazarlığı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan İBB’ye yanıt!
Hepsi itlaf edilecek! Alarm verildi
Bu oyun türleri beyni ele geçiriyor! '10 yıldır odasından çıkmayan var'
Çok konuşulan olay! Gaziantepli futbolcu penaltı öncesi...
Şeyma Subaşı: İlişkilerimde yeterince saygı ve sevgi bekliyorum
Kan donduran kayıt! Evcil maymunu arkadaşını parçaladı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Çarşamba Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler