Geri Dön
SiyasetBahçeli'den başkanlık seçiminin kaderine damga vuran açıklama: "80 geçersiz oy çıkacak"

Bahçeli'den başkanlık seçiminin kaderine damga vuran açıklama: "80 geçersiz oy çıkacak"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Başkanlığı seçimi öncesinde partisinin tavrını ortaya koyarak sonucu belirledi. Bahçeli, "4. turda 80 geçersiz oy çıkacak" sözüyle, CHP'nin adayı Deniz Baykal'a kapıyı kapatıp, Ak Parti adayı İsmet Yılmaz'a Meclis Başkanlığı yolunu açtı. Akıllara ise adayların kendilerine destek için parti liderlerine geçtiğimiz hafta içinde yaptığı ziyaretler geldi.. Meclis Başkanı seçilen İsmet Yılmaz'ın MHP lideri ile yaptığı görüşme toplam 4 dakikada sonuçlanarak büyük dikkat çekmiştiBahçeli buna karşılık CHP adayı Deniz Baykal ile yaklaşık 50 dakika görüşmüştü

Bahçeli'den başkanlık seçiminin kaderine damga vuran açıklama: "80 geçersiz oy çıkacak"

Kulislerde, "Ak Parti-MHP koalisyonuna kapı mı aralanıyor? İbre döndü, MHP'de yumuşama mı var" soruları gündeme gelirken Bahçeli'nin, Suriye'de güvenlik kuşağı oluşturulması konusunda Ak Parti iktidarına destek veren açıklamaları da koalisyon ihtimalini güçlendirici unsur olarak algılandı.

MHP grup toplantısında konuşan Bahçeli, "Koltuk merakıyla ne ilkelerimizden cayarız, ne de makam-mevki tutkusuyla inançlarımızı pazarlık konusu yaparız" ifadelerini kullandı, ilkelerini tekrarladı.

Bayat numaraları kimse yemez

Bahçeli, ilk aşamada Ak Part-HDP ve Ak Parti-CHP koalisyonunun kurulmasını önerirken, "eğer samimiyseniz, kurun da görelim" ifadelerini kullandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "rövanşist olmayacağız" diyerek hükümete açık kapı bıraktığını belirten Bahçeli, "AKP Genel Başkanı bu açıklamayı çok olumlu bulmuş, atılan pası almıştır. Karşılıklı uzatılan zeytin dalları AKP ile CHP arasındaki buzları eritmeye başlamış, el altından yürütülen görüşmeleri hızlandırmıştır" diye konuştu. Kılıçdaroğlu'nun Ak Parti dışındaki hükümet seçeneklerini kurnazca sıfırlayarak kendi önünü açtığını öne süren Bahçeli, CHP liderinin kendisine Başbakanlık önerisinde bulunmasını sert ifadelerle şöyle eleştirdi:

"Milletin bize vermediği yetkiyi Sayın Kılıçdaroğlu nasıl sunabilmektedir? Bu ne cürettir? Bu ne pişkinliktir? CHP’nin Genel Başkanı tuzak kuracak başka bir parti bulamamıştır da gözünü bize mi dikmiştir? Kılıçdaroğlu olası koalisyon seçeneklerini sinsice tahrip ederek AKP’nin karanlık limanına gözle kaş arasında yanaşmıştır. Bu manevrasıyla sözüm ona bizi zorda bırakmayı, 'her şeyi denedim, ama olmadı' uyduruk gerekçesini imal etmeyi hesaplamıştır. Sayın Kılıçdaroğlu, bilesin ki, bu bayat numaraları hiç kimse yemeyecektir... Milliyetçi Hareket Partisi ise alayına yetecektir. Ana muhalefet görevini eksiksiz yerine getirerek, erken veya zamanında yapılacak bir seçimle tek başına iktidara gelecek ve Türkiye’yi kurtarma sözünü harfiyen yerine getirecektir."

Koalisyonu konuşmaktan kaçmayız

Koalisyon alternatiflerinin sonuçsuz kalması halinde sorumluluktan kaçmayacaklarını belirten Bahçeli, öne sürdükleri, "çözüm sürecinin askıya alınması, 17-25 aralık yolsuzluk skandalının üzerine gidilmesi ve Cumhurbaşkanı'nın anayasal sınırlarına çekilmesi" şeklindeki ön şartlarını yineledi. Rıza Zarrab'a ödül verilmesini sert dille eleştiren Bahçeli, "Yakında Kuran-ı Kerim'le alay eden ahlaksız eski bakana Diyanet İşleri Başkanlığı ödül vermeye karar verirse, buna da göz yumulacak mıdır?" diye sordu.

Suriye'nin kuzeyinde güvenlik kuşağı oluşturulmasına da destek veren Bahçeli, "Yıllar öncesinden Suriye’nin kuzeyinde mayalandırılan batı Kürdistan’a hevesle harç taşıdığını söyledik. Tarih bizi bir kez daha haklı çıkardı ve dün söylediklerimize AKP ve devlet ricali bugün zorla geldi. 2014 yılı Ekim ayında TBMM’de kabul edilen tezkere kararı hükümetin elini kolaylaştırmaktadır. Bu itibarla Türkiye tüm milli güç unsurlarıyla harekete geçmeli, hiçbir devletten izin beklememeli, uluslararası hukuktan doğan meşru haklarıyla vatanını ve milletini savunmalıdır" dedi.

80 geçersiz oy

Bahçeli, grup toplantısının ardından bir gazetecinin, "Şayet 4. tur söz konusu olursa ve Sayın İhsanoğlu 4. tura kalamazsa sizin destekleyeceğiniz herhangi bir aday söz konusu olabilir mi" sorusu üzerine, "MHP'nin değerli milletvekilleri kararlı bir şekilde 80 oyla desteklerini ortaya koymuştur. Bu destek devam edecektir. Dördüncü turda da kendi adayımıza oylarımızı kullanacağız. 80 milletvekili de orada olacak. Diyeceksiniz ki 'İki adayın dışında oy pusulasında isim yok, o zaman ne yapacaksınız?' 80 tane geçersiz oy çıkacak demektir, bunun manası odur" karşılığını verdi.

Süper Loto'da 119 milyon 693 bin 823 TL'lik büyük ikramiye sahibini buldu
Yarıyıl tatili için flaş karar! Vali Yerlikaya duyurdu
4 maddelik kritik teklif Meclis'ten geçti! Vergiden muaf tutulacaklar
Erdoğan 'talimatı verdim' diyerek sıcak gelişmeyi duyurdu
İBB'den flaş uyarı: İzlanda kışı geliyor
'Camdaki Kız’da Cana’dan bomba hamle! ‘Olan yine Nalan’a olacak’
Belediyede rüşvet skandalında yeni gelişme!
Merkez Bankası'nın faiz kararı belli oldu
Hadise bombayı patlattı! Sürpriz haberi Instagram'dan paylaştı
Gökhan Gönül bu sezon bir ilki yaşadı
Rum yönetiminden skandal YPG kararına Türkiye'den sert tepki!
Fenerbahçe yönetimine: Getiremiyorsunuz!
Genç öğretmenin katiline linç girişimi! Öfke dalga dalga yayılıyor
Başakşehir ve Galatasaray transfer yarışında
Yemeksepeti, 2021’in hızlı ticaret trendlerini açıkladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler