Siyaset Bakan Kirişci: 32 yılda 2 milyon hektar alan kaybedildi

Bakan Kirişci: 32 yılda 2 milyon hektar alan kaybedildi

10.06.2022 - 18:22 | Son Güncellenme:

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, tarımın mevzuat açısından eksiğinin kalmadığını belirterek, "12 tane temel kanun 20 yıllık AK Parti iktidarı döneminde gündeme geldi. Şu anda bu kanunların uygulamalarını görüyoruz. Çok iyi hatırlıyorum, bu ülke bir tarım ülkesi olmasına rağmen bir tarım kanunu yoktu. Toprak koruma ve arazi kullanım kanunu, çıkana kadar 32 yılda 2 milyon hektar alan maalesef kaybedildi. Bu kanun bizim bütün çabalarımıza rağmen elbette sıfırlamadı fakat bu işi, en azından yavaşlattı" dedi.

Bakan Kirişci: 32 yılda 2 milyon hektar alan kaybedildi

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, bir dizi ziyaret için Diyarbakır’a geldi. Bakan Kirişci, Vali Ali İhsan Su’yu makamında ziyaret ettikten sonra Dicle Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin mezuniyet törenine katıldı. Kirişci, daha sonra üniversitenin 15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşen ‘Gelecekte Diyarbakır’ın Tarımsal Perspektif Çalıştayı'na katıldı. Çalıştaya, Bakan Kirişci’nin yanı sıra Vali Ali İhsan Su, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker, Ebubekir Bal, bölgenin borsa ve odaları ile çiftçiler katıldı.

Haberin Devamı

'YAŞ KOZA VE KOZA TOHUMUNA YÜZDE 100 DESTEK'

Bakan Kirişci, burada yaptığı konuşmada, Kulp ilçesinde aktif olarak sürdürülen ipekböcekçiliği konusunda destek talepleri üzerine açıklama yaparak, "İlçenin Türkiye’deki ipekböcekçiliği konusunda çok büyük faaliyeti var. Emeği geçen bakanlarımıza teşekkür ederim. İnşallah 80 lira olan yaş kozayla ilgili desteklerimizi yüzde 100 artırarak 160 liraya çıkarıyoruz. Aynı şekilde koza tohumuyla ilgili olarak da 120 lira iken 240 lira kilogram başına desteğini inşallah bakanlık olarak vereceğiz" diye konuştu.

Bakan Kirişci: 32 yılda 2 milyon hektar alan kaybedildi

'TARIM ÜLKESİ OLMASINA RAĞMEN KANUNU YOKTU'

Tarımın mevzuat açısından herhangi bir eksiğinin kalmadığını ifade eden Bakan Kirişci, şunları söyledi:

"12 tane temel kanun 20 yıllık AK Parti iktidarı döneminde gündeme geldi. Şu anda bu kanunların uygulamalarını görüyoruz. Çok iyi hatırlıyorum, bu ülke bir tarım ülkesi olmasına rağmen bir tarım kanunu yoktu. Toprak koruma ve arazi kullanım kanunu, bu kanun çıkana kadar arkadaşlar 32 yılda 2 milyon hektar alan maalesef kaybedildi. Bu kanun bizim bütün çabalarımıza rağmen elbette sıfırlamadı. Fakat bu işi, en azından yavaşlattı. Önemli bir düzeyde aşağılara çekti. Şimdi bu kanundan dolayı elbette bizim kentsel açıdan veya endüstrileşme adına bazı alanlara ihtiyacımız olabilir ama unutmayalım ki tarım toprakla yapılır. Bizim her türlü üretim faaliyetlerimiz toprak üzerinde ve toprakla yürütülür. Su ürünleri alanında 20 yıllık sürede bütün bakanlarımıza teşekkür ederim. Çünkü bugün Türkiye 1,4 milyar dolarlık su ürünleri ihraç eden bir ülke konumuna geldi. 200 milyon dolar da ithalatımız var. 1,4 net dış ticaret fazlamız var. Daha fazlasını yapabilir miyiz? Evet, yapabiliriz ama unutmayalım ki arkadaşlar bazen böyle, hani bazı rakamları vermezsek yanlış ifade ediliyor"

Haberin Devamı

EVLAT NÖBETİNDEKİ AİLELERİ ZİYARET ETTİ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, çalıştayın ardından terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocukları için HDP binası önünde 1012 gündür evlat nöbeti tutan aileleri ziyaret etti. Bakan Kirişci’ye ziyarette eşi Hanife Kirişci, Vali Ali İhsan Su ve AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker ve Ebubekir Bal eşlik etti. Burada ailelerle tek tek görüşen Kirişci, anne ve babalardan çocuklarının hikayesini dinledi. Bakan Kirişci, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, "Bu annelerimizin, babalarımızın, kardeşlerimizin kendi evlatları ve kendi yakınlarıyla ilgili verdikleri mücadeleyi, kahramanca sürdürdükleri bu mücadeleyi bu Diyarbakır programımız içerisinde de bir önem atfederek yerinde ziyaret edelim, birlikte olalım, bu konuda bizimle paylaşacakları mutlaka vardır, onları dinleyelim arzusu içerisinde geldik. Tabi bu terör örgütünün dünyadaki pek çok terör örgütünden ayrışan en önemli yanlarından birisi bunların bebek katili, çocuk katili ve herhangi bir şekilde bir ayırım gözetmeksizin katletme noktasında terör örgütünün iyisi kötüsü olmaz ama herhalde dünyanın en kötü terör örgütüdür. Bu ülke 40 yılı aşkın bir süredir bu terör örgütüyle olan mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir" dedi.

‘HİÇBİR ÖRGÜT TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’NDEN DAHA GÜÇLÜ DEĞİLDİR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 2002 yılından beri verilen mücadelelere dikkat çeken Bakan Kirişci, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bilhassa bu son yıllarda adeta zirve yapmıştır. Bu mücadeledeki kararlılık net olarak artık iyice ortaya konulmuştur. FETÖ terör örgütünün de Türkiye’de ifşası sonrası mücadelemiz yeni bir boyut kazanmış ve bu çerçevede de sürdürülen mücadelede daha somut sonuçlar elde edilmeye başlanmıştır. Hiçbir örgüt Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden daha güçlü değildir. Er veya geç pes etmeleri ve bu konuda artık tamamıyla yok olmaları mümkündür. İnşallah buna çok yaklaştığımızı düşünüyoruz. Bu kardeşlerimizin öncelikle ve evvel emirde kendi evlatlarına, kendi kardeşlerine, kendi yavrularına kavuşması Cumhurbaşkanımızın da hükümetimizin de, devletimizin de en öncelikli konusudur. Bu zamana kadar verilen mücadele, bu zamana kadar verilen çaba bundan sonra da aynı hızda ve kararlılıkla devam edecektir. Bütün kardeşlerime tekrar sabır diliyorum. Bu terör örgütünün mutlaka bu cezayı en ağır şekilde alacağı konusundaki inancımızı ve kararlılığımızı ifade ediyorum."