Geri Dön

BAŞBAKAN’IN ANNE ACISI

Bir hafta önce safra kesesi ameliyatı olan Başbakan’ın annesi Tenzile Erdoğan, yaşamını yitirdi. Hastane Erdoğan’ın ölüm nedeninin ani gelişen dolaşım bozukluğu olduğunu açıkladı

BAŞBAKAN’IN ANNE ACISI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın annesi Tenzile Erdoğan (88), bir süredir tedavi gördüğü Kadıköy’deki Medipol Hastanesi’nde dün sabah hayatını kaybetti. Başbakan Erdoğan, dün taburcu olması beklenirken hayatını kaybeden annesini en son önceki gece ziyaret etmişti. Tenzile Erdoğan’ın cenazesi, bugün Fatih Camii’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Annesi için dua istemişti
Erdoğan’ın annesi Tenzile Erdoğan, 30 Eylül’de saat 18.00 civarında karın ağrısı ve yüksek ateş şikayetleriyle hastaneye kaldırılmıştı. Yapılan klinik radyolojik ve laboratuvar tetkikler sonucunda Tenzile Erdoğan’a akut kolesistit tanısı konulmuş, gerekli ameliyat hazırlıklarını takiben, 1 Ekim saat 11.00’de hastane hekimlerinden Prof. Dr. Hasan Taşçı başkanlığındaki ekip tarafından safra kesesinin alınması operasyonu gerçekleştirilmişti.
Annesi hastanede tedavi altındayken Güney Afrika’ya giden Başbakan Erdoğan, dönüş yolunda işadamları ve basın mensuplarıyla sohbet ederken, annesinin durumu için “Daha iyi. Daha iyi olmasa yola çıkmazdım. Birkaç güne hastaneden çıkacak. Dua edin” demişti. Güney Afrika’dan döndükten sonra hastaneye önceki gün iki kez giden Erdoğan, annesini en son önceki gece saat 20.00-22.30 arasında görmüştü.

Ölüm haberini evde aldı
Ancak Tenzile Erdoğan, dün sabah 09.15’te tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Erdoğan, ölüm haberini Kısıklı’daki evinde aldı ve eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan’la birlikte korumasız olarak hastaneye geldi. Erdoğan, yaklaşık 2 saat hastanede kalarak taziyelere kabul etti. Erdoğan, daha sonra annesi Tenzile Erdoğan’ın cenazesini, Özel İstanbul Medipol Hastanesi’nden alarak, Kısıklı’daki evine geldi. Burada, bir süre yakınlarının taziyelerini kabul eden Erdoğan, daha sonra cuma namazını kılmak için kardeşi Mustafa Erdoğan ile birlikte Üsküdar’daki Marmara İlahiyat Vakfı Camii’ne geçti.


Başbakan Erdoğan ve kardeşi Mustafa Erdoğan’a, cuma namazında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Ak Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür’ün yanı sıra damadı Berat Albayrak da eşlik etti. Erdoğan, cuma namazını da kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile makam aracında bir süre görüştü.

Cuma namazı kıldı
Erdoğan, cuma namazını kıldığı Marmara İlahiyat Vakfı Camii’nden, kardeşi Mustafa Erdoğan ile birlikte Karacaahmet Mezarlığı’ndaki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü Anadolu Birinci Bölge Müdür Yardımcılığı binasına geldi. Başbakan Erdoğan, bu binada bir süre kaldıktan sonra annesi Tenzile Erdoğan’ın cenazesinin bugün defnedileceği mezar yerini inceledi. Erdoğan, yaklaşık bir saat kaldığı mezarlıktan daha sonra yine Kısıklı’daki evine geçti. Erdoğan konutunun bahçesinde iş, siyaset ve spor dünyasından çok sayıda ismin taziyelerini kabul etti.

Siyasilerden başsağlığı mesajları
- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve siyasi parti liderleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a annesi Tenzile Erdoğan’ın vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajları yayımladı. Alınan bilgiye göre Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan’ı telefonla arayarak, başsağlığı dileklerini iletti ve bugün düzenlenecek cenaze törenine katılacağını bildirdi.
- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ı telefonla arayarak, annesinin hayatını kaybetmesi nedeniyle duyduğu üzüntüyü dile getirdi.
- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Erdoğan’a annesinin vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı göndererek taziyelerini iletti. Bahçeli, taziye mesajında, “Muhterem Anneniz Sayın Tenzile Erdoğan Hanımefendi’nin vefatını büyük bir teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Yaşadığınız acı ve üzüntüyü içtenlikle paylaşıyorum. Bu vesileyle merhumeye Cenab-ı Allah’tan rahmet; size, ailenize, sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum” dedi.

Sabır dilediler
- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, annesi Tenzile Erdoğan’ın vefatından dolayı Erdoğan ve ailesine başsağlığı diledi. Demirtaş, mesajında, “Saygıdeğer annenizin vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Acınızı ve üzüntünüzü kalbi duygularımızla paylaştığımızı bildirir, merhuma Allah’tan rahmet size ve ailenize başsağlığı dileriz” ifadesini kullandı.
- DSP Genel Başkanı Masum Türker, Erdoğan’a gönderdiği mesajda, “Annenizin vefatından büyük üzüntü duydum. Size, ailenize, yakınlarınıza başsağlığı ve sabır, merhumeye Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.
- BBP Genel Başkanı Mustafa Destici mesajında, “Muhterem hanımefendiye şahsım ve BBP camiası adına yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun. Sayın başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere geride kalan tüm yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum” ifadesini kullandı.
- Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak yayımladığı mesajda Başbakan Erdoğan ve ailesine sabır dileğinden bulunarak, “Muhterem anneniz Tenzile Erdoğan’ın vefatını büyük bir teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Merhumeye Cenab-ı Allah’tan rahmet, size ve aile efradınıza sabr-ı cemil niyaz ediyorum” dedi.

Başbakanlık’tan açıklama:
Çelenk, ilan yerine yardımda bulunun

Başbakanlık, dün yaptığı açıklamada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın annesi Tenzile Erdoğan’ın vefatı nedeniyle ilan vermek ve çelenk göndermek yerine İstanbul Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı’na yardımda bulunulmasını istedi. Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Merhumenin cenazesine iştirak çerçevesinde, medya kuruluşlarına taziye ilanı vermeyi, çelenk veya çiçek göndermeyi düşünenlerin, bunların yerine İSEGEV-İstanbul Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı’na bağışta bulunmaları önemle rica olunur. Anılan Vakfın banka hesabına ilişkin ayrıntılar aşağıda sunulmaktadır:

İSEGEV-İstanbul Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı VAKIFBANK İstanbul, Vatan Caddesi Şubesi IBAN No: TR-420001500158007299233860.’

ANKARA Milliyet

5 gün yoğun bakımda kaldı
Özel Medipol Hastanesi’nden yapılan yazılı açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
“Sayın Başbakanımızın anneleri Tenzile Erdoğan
(88), 30 Eylül 2011 saat 18.00’de akut karın tablosuyla hastanemize getirildi. Gerekli tıbbi hazırlıkları takiben gangrenöz kolesistit, peritonit, ağır sepsis tanılarıyla ameliyata alındı.
Ameliyat sonrası 5 gün yoğun bakımda tedavi gören hasta, klinik durumunun iyileşmesi üzerine 6 Ekim 2011’de normal servise alındı. Bugün (dün) saat 07.30’da ani gelişen dolaşım bozukluğu nedeniyle tekrar yoğun bakıma alınan hastamız, yapılan müdahalelere rağmen saat 09.15’te kaybedildi.”

Vekillere otobüs
TBMM Başkanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın annesi Tenzile Erdoğan’ın İstanbul’daki cenaze törenine katılmak isteyen milletvekilleri için otobüs tahsis etti. Alınan bilgiye göre, uçaklarda yer bulamayan milletvekillerinin yararlanması için tahsis edilen otobüs, bugün sabah saat 06.00’da TBMM Şeref kapısından hareket edecek. Bu arada, Ak Parti TBMM Grup Başkanlığı, Tenzile Erdoğan’ın vefatı dolayısıyla taziye mesajı yayımladı. Mesajda, şu ifadeler yer aldı: “Bir anne olmanın ötesinde, hayır dualarıyla, engin yüreğiyle, titrek kalbiyle, Türkiye’yi aydınlığa çıkaran kadronun gönül mimarı olmuş; bir dünya liderini yetiştirmenin yanı sıra annelik şefkati ve hassasiyetiyle her zaman yol göstericilik yapmış; hakkı savunan, mazlumu koruyan, kimsesizlerin kimsesi olan bir liderin her zaman başını okşamış bir anneyi, Tenzile Erdoğan’ı kaybetmiş olmanın derin hüznü içindeyiz.”

Annesinin gözünden Erdoğan
Tenzile Erdoğan, 2002’de gazeteci Fatma Aksu’ya verdiği röportajda 1980 öncesi oğlu Recep Tayyip Erdoğan için hissettiği tedirginliği şöyle anlatmıştı:
“Ah kızım... Onları anlatamam size... O günlerin sıkıntısını anlatamam. Evimizin iki tarafı balkondu. Bir tarafa çıkarım, gır gır gır silah sesleri... Diğer tarafa çıkarım yine aynı... Her yerden kulakları sağır edercesine silah ve patlama sesleri... Nasıl dayanırsınız bu acıya... O kötü anarşi zamanları... Her gün bir şey duyuyorsunuz. Yüreğim ağzımda bekliyorum Tayyibimi... O günlerin sıkıntısı başka bir şeye benzemez. Her gece sabahlara kadar gözümü kırpmadan bekledim onu. Her gün sanki ondan kötü bir haber gelecek sanırdım. Ama ona ne kadar gitme desem de, beni dinlemez, inandığı davada mücadelesine devam ederdi. Oğlum, o gün bugündür aynı koşturmacayla gidiyor. Doğru düzgün bilmem ki bizimle uzun uzun otursun. Biz de, belki bir cumartesi-pazar olur da evde durur diye hala bekliyoruz. O günlerde nasılsa bugün de aynı işini sürdürüyor.”

“Sevgili anacağım hep yolumu gözledi”
Annesi Tenzile Hanım’a çok düşkün olan Erdoğan ise, gençlik yıllarında kendisini çok üzdüğünü söyleyerek, “Anarşinin yoğun olduğu günlerde eve geç gelmem onu endişelendiriyordu. Silahlı eylemlere katılmadığımı söylesem de, ben gelinceye kadar gözüne uyku girmiyordu. Bugün bile sevgili anacığım hala yolumu gözler” demişti. Erdoğan, o günleri şöyle anlatmıştı:
“Anarşinin yoğun olduğu dönemlerde, annem balkonlarda, geceleri geç saatlere kadar beni beklerdi, acaba oğluma bir şey olacak mı diye. Anarşi her gün kurban veriyordu. Annem bunları duyuyor, benim için endişe ediyordu. Ben evimize dönen sokağın son köşesini döndüğümde annem hemen kapıya yönelir, yüzüme bakar ve her seferinde boynuma sarılır, kendisini tutamaz ağlardı. Ben Milli Selamet Partisi Beyoğlu ve İstanbul Gençlik Kolları Başkanı olmuştum. Bizim enteresan yanımız, annemize babamıza anlattığımız şey şuydu: Biz bu anarşi olaylarının içinde değiliz. Olayların içinde olmadığımıza göre niçin bize sataşsınlar? Ancak bu sözlerimiz bile onlar için teskin edici değildi. Zaman zaman Milli Selamet Partisi’nin de bazı binaları bombalanınca annem ve babam çok korkarlardı. Ben onlara her ne kadar bir tehlike olmadığını söylesem de, yine de merak ederlerdi. Çünkü gece geç saatlere kadar süren çalışmalarımız olurdu. Geceleri afişlemelere çıkardık. Gece yarılarından sonra eve döndüğümde yine annemi bekler bulurdum. Ben sokağa girdiğimde, annem balkonda bekliyor olurdu. Kadıncağız beni görünce rahatlar, her seferinde bir daha geç kalmamam için sıkı sıkı tembih ederdi. Ama bu sözlerin fayda etmeyeceğini biliyor, çalışmalarına engel olmuyordu.”

“Zavallı anneciğim gözyaşları hiç dinmedi”
Erdoğan annesinin kendisi için nasıl endişelendiğini ise şöyle anlatmıştı:
“Zavallı anneciğimin gözyaşları hiç dinmedi. Siyasete atıldıktan sonra yaşadıklarım onu çok üzdü. Televizyonda benimle ilgili bir haber duyduğunda hep ağlıyor, oğlum senden ne istiyorlar diye... Ben de onu öyle görünce sarılıp, Anneciğim olur böyle şeyler, üzülme diyerek teselli ediyorum.”

Ölümden dönen hemşire kabusu anlattı: 'Yüzüne kezzap atacağım' diye tehdit ettiİstanbul'un Şişli ilçesinde çalıştığı hastanede rehin alınıp bıçaklanan Hayrünisa Can yaşadığı korku dolu anları savcılığa anlattı. Ölümden dönen hemşire ifadesinde, 'yüzüme kezzap atacağını söyledi. Ertesi gün hastanedeki olay oldu' dedi. CNN TÜRK muhabiri ekibinden Ceylan Sever ve Ümit Sertabiboğlu özel haberi...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber