Geri Dön

Başbuğ, AK Partilileri memnun etti

Arınç: Böyle bir program var televizyonlarda Çelik: Nedamet duyulması iyi bir gelişme Atalay: Makul iyi bir açıklama

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın başörtüsü yüzünden GATA’ya alınmamasıyla ilgili olarak, "Keşke bu olay yaşanmasaydı. İnsani boyuttan bakarsak bu olayı savunmamız mümkün değil" dedi. Başbuğ'un bu sözleri Ak Parti’de memnuniyetle karşılandı.

Başbuğ, dün Hürriyet gazetesinde yayımlanan demecinde, Emine Erdoğan'ın GATA'ya alınmamasıyla ilgili şunları söyledi: "Tabii aslında Sayın Başbakan'ın eşi var olayda. Çok sevdiğimiz saydığımız bir sanatkar Nejat Uygur var. Ki, o da bir asker çocuğuymuş. Bir de Sayın Nejat Uygur'un eşi var. Şimdi üçü olayın odağında. Açıkça söyleyeyim, bu özel bir durum. Bu nedenle de insani boyuttan bakmak doğru olur diye düşünüyorum. Keşke o şekilde bu olay yaşanmasaydı. Keşke o olay yaşanmasaydı. Bu çok özel bir olay, genellenecek bir olay değil. Kimseyi de suçlamak istemiyorum. Bazen olaylara karar verirken o andaki şekli de bilmek lazım. Olayda Sayın Başbakan'ın eşi de üzülmüştür. Belki de en çok üzülen Uygur'un eşidir. Keşke bu olay yaşanmasaydı. İnsani boyuttan bakarsak bu olayı savunmamız mümkün değil." Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbuğ'un sözlerini aktarıp, değerlendirmesini soran gazetecilere, önce "Keşke olmasaydı mı? Böyle bir program var televizyonlarda. Hangisi o?" diye espri yaptı. Bir televizyon muhabirinin "Bizim kanalda" demesi üzerine, Arınç "Doğrusu ben çok bilmiyorum" karşılığını verdi.

Arınç, cuma namazını kıldığı Başyazıcıoğlu Camii'nden ayrılırken Başbuğ'un sözleri yeniden sorulunca şunları söyledi: Başka konularda da devam edecek "Yaşanan bu olayın bir şekilde Sayın Başbakan tarafından dile getirilmesi, sonra bu konu üzerinde en yetkili şahsın geçmişte yaşanan bu olayı üzüntüyle hatırlaması bence fevkalade olumlu bir yaklaşımdır. Bunun başka konularda da devam edeceğini, sadece Genelkurmay Başkanı tarafından değil şüphesiz, başka konularda da yaşanmış, demokrasiye uymayan, insan haklarına uymayan davranışlar varsa bu konularda da artık onları geride bıraktığımızı göreceğimizi düşünüyorum. İnsani bir yaklaşımdır. Hastaneler bildiğiniz gibi herkesin, her sıfatıyla, her kimliğiyle sağlık hizmeti almak için gittiği ve başkalarının da onları insani amaçlarla ziyaret ettiği yerlerdir. Bu yerlerde ayrımcılık yapılmasını hepimiz yüreğimiz yanarak takip ediyor ve üzülüyorduk. Bundan sonra bu davranışlar hiçbir yerde olmamalıdır. En yetkili şahsın böyle bir açıklamasını ben fevkalade olumlu ve insani olarak görüyorum.” İçişleri Bakanı Beşir Atalay da, "Genelkurmay Başkanımız gerçekten o konuda makul iyi bir açıklama yapıyor" dedi.

İyi bir gelişme Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, MKYK toplantısı öncesinde gazetecilere, "Elbette memnuniyet verici. Netice itibarıyla olmuş bitmiş bir şeyi geri getirmek mümkün değil ama bundan nedamet duyulması, bunun olmamasını temenni etmek iyi bir gelişmedir. Hem demokrasimiz açısından, hem insan hakları açısından iyi bir gelişmedir. Çok olumlu buluyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi'ne video mesajCumhurbaşkanı Erdoğan'ın, BM 75. Genel Kurulu etkinlikleri kapsamında düzenlenen Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi’ne video mesaj gönderdi. Erdoğan mesajında, "Tarihi mesuliyetimiz yok denecek kadar az olmasına rağmen iklim değişikliği ile mücadelede en ön saflarda yer alıyoruz." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber