Geri Dön

Baykal: Yılmaz'dan Başbakan yaratamadık

Baykal: Yılmaz'dan Başbakan yaratamadık

CHP Lideri, "Yılmaz'dan tutarlı, ilkeli cesaretli bir Başbakan çıkarmaya CHP'nin gücü yetmiyor" dedi

CHP Lideri Deniz Baykal, kendisini hükümet icraatlarının önündeki engel olarak gösteren Başbakan Mesut Yılmaz'a, "Anlaşılan, Yılmaz'dan tutarlı, ilkeli ve cesaretli bir Başbakan çıkarmaya CHP'nin de gücü yetmiyor" diye tepki gösterdi. Hükümet kendine olan inancını ve özgüvenini kaybettiğini belirten Baykal, "Neyse ki sayın Başbakan'ın mutlu bir evliliği var. Eğer öyle olmasaydı, aile kavgalarının nedeni olarak da CHP'yi gösterirdi" dedi.
Baykal, Ecevit'in "Belirsizlik var, önümüzü göremiyoruz" açıklamasıyla başlayan ve Yılmaz'ın "Baykal mani olmaktan vazgeçerse önümüzü daha net görürüz" sözleriyle kızışan hükümet - CHP düellosunda Milliyet'e şöyle konuştu:
"Sayın Yılmaz bir hükümetin başı olarak başarılı olmak için kararlar alıp onları uygulayacağına, başarısızlığına sürekli olarak bahane aramaya başlamıştır. İktidar bu haliyle adeta oyun oynamasını bilmeyen gelin gibidir. 'Hadi oyna' deyince, `Hayır oynanam, yerim dar' diyor.
Açıkça söylüyorum, sadece Türkiye'de değil, dünyanın hiçbir yerinde kendi başarısını ve icraatını bir muhalefet partisine bağlayan iktidar örneği görülmemiştir."

CHP'nin, Refahyol'un yıkılmasında ve Yılmaz'ın Başbakan olmasında önemli demokratik rol oynadığını vurgulayan Baykal şöyle devam etti:
"Öyle anlaşılıyor ki, bu iktidar sadece başarısız değil, aynı zamanda kadirbilmez de. CHP yaşanılan süreçte Yılmaz'ın Başbakan olmasını sağlayan partidir. Ama bugün gelinen noktada anlaşılmıştır ki, Sayın Yılmaz'dan tutarlı, ilkeli ve caseretli bir Başbakan çıkarmaya CHP'nin de gücü yetmiyor."
CHP'nin altı aylık icraatı süresince Başbakan Yılmaz'a ve hükümete katkı yaptığını belirten Baykal, "Herkes şunu bilsin ki, CHP'nin Yılmaz'a yapacağı bu kadardır. Bir muhalefet partisi olarak, bizim bugünkü iktidarın başarısını garanti edebilme olanağımız yoktur. Bu onların sorunudur."

Baykal, partisinin, Yılmaz "2000 yılına kadar iktidardayım" derken hangi noktadaysa bugün de aynı noktada olduğunu belirterek şunları kaydetti:
"Değişen CHP'nin değil, iktidarın tutumudur. Yılmaz, `2000'e kadar iktidardayım' derken, enflasyon başta olmak üzere ülkenin temel sorunlarını çözeceğine inanıyordu. Onun için 2000'e dek iktidardayım diyordu. Bugün artık enflasyon başta olmak üzere temel sorunların çözüleceğine kendisi de, hükümet üyeleri de, IMF de inanmıyor.
Hükümet kendine olan inancını ve özgüvenini kaybettiği için önünü göremiyor. Neyse ki sayın Başbakan'ın mutlu bir evliliği var. Eğer öyle olmasaydı, aile kavgalarının nedeni olarak da CHP'yi gösterirdi."

Baykal, bir yandan da Anayasa Mahkemesi'nde karar aşamasına gelen RP davası ve DYP Lideri Tansu Çiller'in örtülü ödenek davasında Yüce Divan'a gönderilme olasılığı konularında hazırlıksız yakalanmamak için kurmaylarıyla değerlendirmelerde bulunuyor.
CHP liderinin, bu konularda da Başbakan Yılmaz'ın tavrına eleştirel yaklaştığı ve "Yılmaz belirsizliklerden partisine yönelik avantaj yaratma peşinde. Ancak bu tavır artık tepki görmeye, hatta tersine dönmeye başlamıştır. Mesut Bey bu işlerle uğraşacağına hükümetin gündemine Türkiye'nin sorunlarını alıp çözmeye çalışsa en yararlı işi yapmış olur" dediği öğrenildi.

İran'daki ikinci depremin ardından vatandaşlar sokağa çıktıİran'ın batısındaki Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Khoy (Hoy) ilçesinde 5,7 büyüklüğünde deprem, Van'da paniğe yol açtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber