Geri Dön

‘Bedelli askerlik gündemimizde var’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bedelli askerlikle ilgili bir ihtiyacın olduğu ortada. Temennimiz o ki, inşallah seçimlerden sonra bunu TSK ile oturacağız, konuşacağız. ‘İhtiyaç nedir’? ‘Yaş sınırları ne olacak’? Bunları belirledikten sonra bunun adımlarını atacağız. Yani gündemimizde var” dedi.

‘Bedelli askerlik gündemimizde var’

Bayram namazını Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’nde kılan Erdoğan’a TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, eski Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Ak Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak eşlik etti. Çıkışta basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Erdoğan, “Bizim için her bayram bir umuttur. Ramazan bayramının ülkemiz, milletimiz ve tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını Allah’tan temenni ediyorum” dedi.

‘İhtiyaç var’

Bedelli askerliğin kalıcı hale gelmesine yönelik teklifleri ayrı bir konu olarak değerlendiren Erdoğan, “Kalıcı bir bedelli askerlikten öte bir defa bedelli askerliğini sınırı ne olacak? Şartları ne olacak? Bunu belirleyecek olan bir yerde de biz siviller olmaktan öte, askeri erkan, Genelkurmay. Onlarla oturacağız, konuşacağız. Genelkurmay Başkanlığımız, bize ‘Şu kadar asker gerekiyor’ dediği zaman biz kalkıp da, Genelkurmay’ın bu talebini bir kenara koyamayız. Türkiye’de silahlı kuvvetlerimiz ciddi oranda profesyonel orduya geçmiş durumda. Hala da devam ediyor. Bu bedelli askerlikle ilgili de bir ihtiyacın olduğu ortada. Temennimiz o ki, inşallah seçimlerden sonra bunu TSK ile oturacağız, konuşacağız. İhtiyaç nedir, yaş sınırları ne olacak? Bunları belirledikten sonra bunun adımlarını atacağız. Yani gündemimizde var” diye konuştu.

‘Kırılma noktası’

Suruç’ta yaşanan olaylara değinen Erdoğan, “Terör örgütü çözüm sürecinde yaptığı oyunu sürdürüyor. Biz, ‘milli birlik, kardeşlik’ dedik. Orada da aynı şeyi yaptılar. ‘Çözüm süreci’ dedik. Aynı şeyi yaptılar. Şu anda da aynı şeyi yapıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar ama şunu bilsinler ki, biz bu işin arkasını bırakmayacağız... Üzerine üzerine gideceğiz. Tek terörist kalmayıncaya kadar bunu kovalayacağız. Onun için milletimin böyle oyunlara gelmemesini, kardeşliği elden bırakmamasını, dayanışma içerisinde özellikle şu 24 Haziran’ı hayırlısıyla atlatmamızı özellikle rica ediyorum. Bu seçim zaten bizim Türkiye’de ve dünyada bir kırılma noktası ve tırmanışımızın çok önemli sıçrama tahtasından bir tanesi olacak. Bu noktadan hareketle de milletimin Ramazan Bayramı’nı tebrik ediyorum” diye konuştu.

‘Haliç’te Bilim Merkezi kuruyoruz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “İstanbul Haliç’te Bilim Merkezi kuruyoruz. İnsan ve medeniyet odaklı Bilim Merkezimiz yılda 2 milyon ziyaretçi alacak” dedi. Projeye ilişkin bilgiler de veren Erdoğan, projenin 3 yıl süreceğini, 8 bin metrekarelik alanda ve 100 milyon lira bütçeyle hayata geçirileceğini kaydetti.

Erdoğan, şu detayları paylaştı: “Söz konusu alanda uluslararası saygınlığı olan bir teknoloji merkezi, dijital tematik kütüphane ve inavosyan merkezi, eğitim programları, atölye ve bilim gösterileri.” Projede öğretici sergiler kısmında “Dijitalleşme ve Sanal Gerçeklik”, “Yapay Zeka”, “Denizcilik ve Tersaneler” ile “Bilim Tarihi”, Eğitim Atölyeleri kısmında ise “Tasarım Atölyeleri”, “Bilim Gösterileri”, “STEAM Atölyeleri” olması öngörülüyor. - AA

7 gündür elektrikleri kesik olan site sakinleri yardım istediİstanbul Kadıköy'de bulunan bir sitede 7 gündür elektrik kesintisi yaşandığını ve musluklardan pis su aktığını iddia eden site sakinleri yetkililerden yardım istedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber