Geri Dön
Siyaset‘Bipolar dış politika’

‘Bipolar dış politika’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün partisinin TBMM grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘Bipolar dış politika’

 

BAHAR ATAKAN Ankara - Akşener özetle şunları söyledi:

NOBEL ÇAĞRISI: Uğur Şahin ve Özlem Türeci hocalarımızın memleket sevgisiyle aldıkları inisiyatif sayesinde nihayet Türk milleti, aşısızlık sarmalından ve yeni dalgalardan kurtulma sürecine girdi. Hocalarımızın, kanser araştırmaları konusunda da büyük ilerlemeler kaydettiklerini biliyoruz. Kovid-19 salgını söz konusu olmasaydı da kanser çalışmaları nedeniyle bilim çevrelerinde, dünya çapında prestije sahiplerdi. İYİ Parti grubu olarak TBMM’nin, Türklerin gururu olan bu iki bilim insanımızı, insanlığa ve bilim dünyasına yaptıkları katkılardan dolayı Nobel’e aday göstermesini talep edeceğiz. Bu önemli talebimize Meclis’teki tüm partilerin desteğini bekliyoruz.

DIŞ POLİTİKA ELEŞTİRİSİ: (Erdoğan-Biden görüşmesi) Pazartesi basın toplantısında Sayın Erdoğan ‘Dostum Biden’ dedi. Dünün ‘Eyyyy Biden’ı’, bugünün ‘Dostum Biden’ı’ oluverdi. İşte size, Sayın Erdoğan’ın bipolar dış politika anlayışının son örneği. İşte size, kanka diplomasisinin Türkiye’yi getirdiği son nokta. Oraya had bildirmeye, hesap sormaya gidiyordu. Soramadığı gibi basın toplantısında ‘Hamdolsun, 24 Nisan konusu gündeme gelmedi’ dedi. Hesap soramadığı gibi bir de hamdolsun çeken şu ezikliğe bakar mısınız? Büyük düşman Biden’dan, Dostum Biden’a savrulan şu ruh haline bakar mısınız? Böyle bir ciddiyetsizlik, böyle devlet insanlığı olabilir mi? Yazıklar olsun.

MECLİS’E BİLDİRİN: Elçiliklerden ya da Dışişleri Bakanlığı’ndan tecrübeli ve tutanak tutma mecburiyetinde bulunan bir tercüman yok. Merve Kavakçı’nın kızı olduğu söylenen genç bir tercüman var. Ne konuşulduğunun Türk Dışleri’ne, oradan belki TBMM’ye getirilebilmesinin ve onların paylaşılmasının imkanı ortadan kaldırılmış. Sayın Erdoğan; Gazi Meclisimizi bilgilendirmek aklından bile geçmiyor ama yapmalısın. O görüşme, eğer ülkemiz için kritik ise milletimizin de Meclisi aracılığıyla ne olup bittiğini bilmeye hakkı var. İktidara çağrıda bulunmak istiyorum; buyurun gereğini yapın.

Osmaniye'de korkutan depremOsmaniye'de yaşanan 4,2 büyüklüğündeki depremde herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığı bildirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler