Geri Dön
Siyaset‘Bir ihanete daha izin vermeyeceğiz’

‘Bir ihanete daha izin vermeyeceğiz’

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Kanal İstanbul projesinin büyük yıkım yaratacak bir rant projesi olduğunu belirterek, “Türkiye’ye bir kez daha ihanet edilmesine izin veremeyiz” dedi.

‘Bir ihanete daha izin vermeyeceğiz’

 

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara - CHP Parti Meclisi (PM) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dün basına kapalı toplandı. Toplantıda, güçlendirilmiş parlamenter sisteme ilişkin çalışma tüm boyutlarıyla değerlendirildi. CHP lideri, PM’ye sunulan Merkez Yönetim Kurulu Raporu’na yazdığı sunuşta özetle şunları kaydetti:

DEĞİŞİM RÜZGARI: Tablo karanlık olsa da aydınlık günler için umut var. Ülkemizin dört bir yanında, toplumun her kesiminde bir değişim rüzgarının estiği hissediliyor. Hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, tüm toplumu temsil edecek tarafsız bir Cumhurbaşkanı, ucube kararnameler yerine ülkenin TBMM’de yönetildiği, basın özgürlüğünün sağlandığı, bütün yetkinin tek bir kişinin ağzına bırakılmadığı yeni bir sisteme doğru ilerliyoruz.

DEVLET YÖNETİLMİYOR: Devleti yönetenlerin ahlaklı olması gerekir, milletin malına el uzatmaması gerekir, vatandaşlar arasında ayrım yapmaması gerekir, vatandaştan aldığı her kuruşun hesabını verebilmesi gerekir. Şu an Türkiye Cumhuriyeti Devleti böyle yönetilmiyor.

TATMİN EDİCİ AÇIKLAMA YOK: Liyakat yok edildiği için bürokrasi yolsuzluklara hazır hale geliyor. Rüşvet alan kişiler Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil edecek makamlara atanıyor, devletin en yüksek kademesinin suçlularla boy boy fotoğrafları çıkıyor, bakanlar kendi bakanlığını dolandırıyor. Son iki aydır gündemde yer alan, adeta lağım borusu patlamışçasına ortaya saçılan pislikler söz konusu. 21. yüzyılda Türkiye’nin mafya-siyaset-ticaret iş birliğiyle gündeme gelmesi utanç verici. Saraydan tatmin edici hiçbir açıklama yok. Yargı hiçbir şey yapmıyor, izliyor. Suçları magazinleştiriyorlar ama gerçekler çok acı. Türkiye bir devlet krizinin içinde debeleniyor.

KANAL İSTANBUL: İktidarın 19 yılda doğaya verdiği zarar yetmezmiş gibi, bir de Kanal İstanbul adı altında büyük bir yıkım yaratacak bir rant projesi ortaya atılıyor. Marmara’nın doğasına büyük zarar verecek, deprem riskini tetikleyecek, boğazlarımızın güvenliğini tartışmaya açacak ve halkın sırtında çok büyük bir mali külfet yaratacak bu projenin hayata geçmesi mümkün değildir. Kanal İstanbul ihale edilir ve çalışmalara başlansa dahi, iktidar olduğumuzda bu projenin parasını vermeyeceğimizi ısrarla söylüyoruz. İstanbul’a ve Türkiye’ye bir kez daha ihanet edilmesine izin veremeyiz.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ: Erdoğan, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele etmek üzere hazırlanan ve ülkemizde imzalanmasıyla bize gurur veren İstanbul Sözleşmesi’ni feshettiğini duyurdu. Bu karar ile 42 milyon kadına ihanet edildi. 19 yılda kadına yönelik şiddette, kadın cinayetlerinde gözle görülür bir artış söz konusuyken alınan bu karar ile failler cesaretlendirildi.

Güçlendirilmiş parlamenter sistem için 29 temel ilke

Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan CHP Parti Meclisi’nde (PM), Hukuk ve Seçim İşleri Başkanlığı’nın koordinesinde hazırlanan ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Raporu’ görüşüldü.

PM tarafından benimsenen güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmasında yer alan 29 ana ilkeden öne çıkan bölümleri şöyle:

- Cumhurbaşkanı partiler üstü ve tarafsız konuma getirilecek.

- Kuvvetler ayrılığı ilkesi hayata geçirilecek

- Bağımsız ve tarafsız yargı tesis edilecek.

- Güçlü meclis, güçlü milletvekili yapısı sağlanacak.

- Milletin vekilini yine milletin seçmesi sağlanacak.

- Siyasi ahlak yasası çıkarılacak.

- Meclis’in hükümeti denetleme yolları işler ve etkili hale getirilecek.

- Halkın da Meclis’e kanun önerisi verebilmesi sağlanacak.

- Cumhurbaşkanı’nın bütün işlemleri karşı-imza kuralına bağlı olacak, tek başına yapacağı işlemler sayılı olarak anayasada açıkça düzenlenecek.

- Başbakan TBMM üyeleri arasından seçilecek, yürütme organının başı olarak Meclis’ten güvenoyu alacak; bakanlar Başbakan tarafından belirlenecek.

Erdoğan’a yanıt verdi

Erdoğan’ın Kanal İstanbul’la ilgili sözlerine, Twitter’dan yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Erdoğan, halkımın parasında ve doğasında gözü olan herkese aynı şeyi söylüyorum, Türkiye’nin hazinesinden para alamayacaklar! O zaman Deutsche Bank’a da söyleyeyim” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Otobüs şoförü, kalp masajı yapıp, güzergah değiştirerek hayat kurtardıVan Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs şoförü Mehmet Salih Avar, aracında kalp krizi geçiren yolcu Fahrettin Adıyan'ı (72) kalp masajı yapıp, güzergahını değiştirerek, hastaneye yetiştirdi. Hastanede de bekleyen Avar, Adıyan'ın sağlık durumunun iyiye gittiğini öğrenince görevinin başına döndü.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler