Geri Dön

Boşaltılan köyde 25 yıl sonra nişan

Tunceli’nin Ovacık İlçesi’ne bağlı olan ve 1990’lı yıllarda terör nedeniyle boşaltılan Yenisöğük Köyü’nü terk etmek zorunda kalan 32 yaşındaki Selvi Taş ile aynı yaştaki Murat Doğan 25 yıl sonra köye gelerek davul ve klarnet eşliğinde halay çekip nişan yaptı

Boşaltılan köyde 25 yıl sonra nişan

Selvi Taş, “Çocukluk yıllarımın geçtiği, doğduğum büyüdüğüm ve sonrada boşaltılan köyümde en azından bir nişan
töreni yapılmasını ve davul çalınmasını istedim. Muradımı yerine getirdiğim için mutluyum” dedi. Doğan ise “Köyde yıllar sonra davul çalınması, köylüleri de mutlu etti, bize teşekkür ettiler” diye konuştu. Nişanlı çift Munzur Vadisi Milli Park alanı içinde kalan köylerine Munzur Çayı üzerine 35 yıl önce yapıldığı belirtilen asma köprüden geçerek gitti.

Hiç görmediği ve varisi olduğu tarihi kaleyi gezmek istiyorTrabzon'da bulunan ve içinde Güzelhisar Kalesi'nin de yer aldığı yaklaşık 1300 dönüm arazi, torunları tarafından açılan dava sonucunda mahkeme kararıyla Üçüncüzade Ömer Paşa adına tescil edildi. Balıkesir'de yaşayan Şefika Seray Üçüncü, hayatında hiç görmediği ve varisi olduğu kaleyi en kısa zamanda Trabzon'a giderek gezmek istediğini söyledi.