Geri Dön

Bu daha başlangıç ‘süreç’e devam

Başbakan Erdoğan, Diyarbakır gezisinin ikinci günü gittiği Bismil’de halka ‘İnşallah bu süreç bir kartopu gibi ilerleyecek ve büyüyecek. Rica ediyorum, çözüm sürecine sımsıkı sahip çıkın’ diye seslendi.

Bu daha başlangıç ‘süreç’e devam

Diyarbakır ziyaretinin ilk gününde ”Dağdakilerin indiğini, cezaevlerinin boşaldığını göreceğiz” mesajı veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kentteki ikinci gününde halka “Bu sadece bir başlangıç. Çözüm süreci sadece bir yıl içinde bizi bu kadar değiştirdiyse birkaç yıl içinde olacakları varın siz de bir hayal edin” dedi.
Erdoğan, Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde düzenlenen açılış töreninde özetle şöyle konuştu:

YİNE “KÜRDİSTAN” DEDİ: Diyarbakır’daki kardeşlerimle hasret giderdik; tarihi bir gün yaşandı. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Sayın Mesud Barzani, bu açılışlarımızda bizimle heyecanımızı paylaştı.

BARIŞA SAHİP ÇIKIN: Diyarbakır ne kadar güçlü, ne kadar müreffeh, ne kadar huzurlu olursa Erbil, Süleymaniye, Zaho, Musul, Kerkük, Bağdat, Şam, Kamışlı da o kadar güçlü, o kadar müreffeh, o kadar huzurlu olur. Diyarbakır, Nevruz’da başlayan o bahar iklimine kuvvetlice sahip çıkmalı.

KARTOPU GİBİ: Bu sadece bir başlangıç. Çözüm süreci sadece bir yıl içinde bizi bu kadar değiştirdiyse birkaç yıl içinde olacakları varın siz bir hayal edin. İnşallah bu süreç bir kartopu gibi ilerleyecek. İlerledikçe büyüyecek, büyüdükçe umutları çoğaltacak. Bu bölgenin talihi inşallah değişecek. Diyarbakır’dan doğan barış güneşi inşallah tüm coğrafyamızı ısıtacak. Sizlerden rica ediyorum, bu çözüm sürecine sımsıkı sahip çıkın.


İDEOLOJİNİN DELİ GÖMLEĞİ: Buraya gelirken çöp yığınları dikkatimi çekti. Çöp, pislik, çamur Bismil’in kaderi değildir. İdeolojinin deli gömleğini giyinirsek temiz Bismil’i bulamayız. Yavrularımız karda, yağmurda o bataklıklar içinde yüzmemeli.

KAN EMİCİLER: Birileri çözüm sürecinden ciddi manada rahatsız oldu. Onlar, gençlerin kanıyla, uyuşturucu ile zehirledikleri zavallı insanlardan besleniyorlar. Onlara artık fırsat tanımayalım, diyorum. Eski Türkiye dönemini artık kapattık. Yeni Türkiye 23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye’nin her rengini ihtiva eden bir Türkiye’dir.

KÜRT KARDEŞİM DİYORUM: Ben Türk’e ‘Türk kardeşim’ diyebiliyorum, Kürt’e ‘Kürt kardeşim’ diyebiliyorum. Biz bütün bu farklılıklarla tek milletiz. Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet. Böyle yürüyeceğiz geleceğe. Bizim başka bayraklara ihtiyacımız yok. Bizim ülkemizi bölene, bu gayretin içerisine girenlere müsamahamız yok.

GİDECEĞİMİZ YER BELLİ: Yasakların yasak olduğu bir Türkiye var. Özgürlüklerin her geçen gün güç kazandığı, demokrasinin daha ileri standartlara ulaştığı bir Türkiye var. Sizi Allah için seviyorum. Ne Türk olduğunuz için ne Kürt olduğunuz için. Makam, mevki için değil. Ne olacak ya? Sonunda gideceğimiz yer neresi? Kara toprak. Gömerken, Hoca Efendi, Cumhurbaşkanı niyetine demeyecek, Başbakan niyetine, demeyecek.

YEREL SEÇİM MESAJI: Yerel yönetimlerde Diyarbakır ve Bismil mevcut durumu hiç hak etmiyor. Bismil, artık yerel yönetimlerde demokratik modern ideoloji değil hizmet odaklı bir yönetimi hak ediyor. Vicdanınızla karar vermenizi istiyorum; değişimi tercih etmenizi bekliyorum.

SUÇU SAZ ÇALMAKTI: Maalesef bu ülkede birçok sanatçı, dilinden, etnik kökeninden, kimliğinden dolayı hor görüldü, dışlandı, ötekileştirildi, ülkesinden, doğup büyüdüğü topraklardan uzakta yaşamak zorunda bırakıldı. İşte bunun en son örneği Ahmet Kaya. Ahmet Kaya da beni cezaevine türküleriyle uğurlamıştı. Ahmet Kaya’nın suçu neydi? Bunu kendi şarkısında söylüyordu aslında. Diyarbakırlıymış. Adı Bahtiyar. Suçu saz çalmaktı. Gönül telinden geçenleri sazının teliyle söylemesiydi.

TÜRKÜLER EŞLİĞİNDE AÇILIŞ

Törene, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Orman ve Suişleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Diyarbakır ve çevre il milletvekilleri ile vatandaşlar katıldı.
- Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından alanda toplanan çocuklara çeşitli hediyeler dağıttı. Erdoğan, daha sonra tören alanının yanında yeni açılan Adalet Sarayı binasında da incelemelerde bulundu.
- Açılışın yapılacağı alana gelmek için otelden ayrılırken Erdoğan çifti, bindikleri otobüste vatandaşları selamladı; çocuklara hediyeler dağıttı. Otobüsten yöresel türküler çalınması da dikkati çekti.

Barzani’den Erbil daveti

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Başbakan Erdoğan’ı, Erbil’e davet etti. Erdoğan aynı otelde kaldıkları Barzani ile dün Diyarbakır’ın ilçelerine gitmeden önce lobide vedalaştı. Erdoğan’a daveti için teşekkür eden Barzani, Erdoğan’ı da Erbil’e davet ederek kendisini ağırlamaktan mutluluk duyacağını söyledi. Erdoğan ise Erbil’e selamlarını gönderdi. Erdoğan otelden ayrılmadan önce Şivan Perwer ile de bir süre görüştü.

Çekmeköy'de silahlı kavgaİstanbul Çekmeköy'de çıkan kavgada, silahla vurulan 2 kişi yaralandı. Polisin kaçan kişileri yakalamak için çalışması sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber