Geri Dön
Siyaset'Bu millete diz çöktüremezler'

'Bu millete diz çöktüremezler'

Terörle mücadelede kararlılık mesajları veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dün var güçleriyle yüklendikleri halde bu millete diz çöktürmeyi başaramadılar. Bugün de terörden darbeye kadar her yolu denediler, ama yine milletimize diz çöktüremediler” dedi.

'Bu millete diz çöktüremezler'

 

Aslıhan Altay Karataş / Ankara

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadelenin aslında çok daha kapsamlı bir çarpışmanın ifadesi olduğunu belirterek, “Bazıları sanıyor ki biz bu mücadeleyi yürütmezsek karşımızdakiler gizli açık saldırılarından vazgeçecekler. Tam tersine biz bu mücadelede en küçük bir gevşeklik gösterdiğimiz gün Sevr’den beter dayatmalarla karşımıza çıkacaklardır. Dün var güçleriyle yüklendikleri halde bu millete diz çöktürmeyi başaramadılar. Bugün de terörden darbeye kadar her yolu denediler, ama yine milletimize diz çöktüremediler” dedi.

Devlet Övünç Madalyası Tevcih Töreni Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlendi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile kuvvet komutanlarının da katıldığı törende Cumhurbaşkanı Erdoğan özetle şunları söyledi:

MİNNETTARLIĞIN İFADESİ: Bugün burada şehit yakınlarımıza ve gazilerimize takdim edeceğimiz madalyalar devletimizin sizlere olan minnettarlığının bir ifadesidir... Yurdu yaşatmak için kendi hayatlarından vazgeçen kahramanlarımız sayesinde alnımız ak başımız, dik gönlümüz ferah bir şekilde geleceğe yürüyoruz.

SEVR’DEN BETER DAYATMALAR: Bugün terörle mücadele diye ifade ettiğimiz, ama aslında çok daha kapsamlı bir çarpışmanın ifadesi olan kavgayı aynı amaçla veriyoruz. Her ne kadar bazıları hala anlamamakta ısrar etse de, bayrağımızın ve ezanımızın sembolü olduğu bu kavga milletimizin coğrafyamızdaki bin yıllık varlık yokluk mücadelesinin ta kendisidir. Bazıları sanıyor ki biz bu mücadeleyi yürütmezsek karşımızdakiler gizli açık saldırılarından vazgeçecekler. Tam tersine biz bu mücadelede en küçük bir gevşeklik gösterdiğimiz gün Sevr’den beter dayatmalarla karşımıza çıkacaklardır. Şayet bugün Türkiye’ye fiilen ulaşamıyorlarsa siyasetten ekonomiye, alt yapıdan savunma sanayine kadar her alanda sahip olduğumuz güç sayesindedir.

ASLAN-SIRTLAN ÖRNEĞİ: Aslan güçlüyse sırtlanlar etrafta dolaşır ama hiçbir şey yapamaz. Sonra da kuyruklarını kıstırıp giderler. Ama aslan zayıf duruma düştüğü an tüm sırtlanlar bir anda tepesine çöker onu lime lime eder. İşte bunun için Türkiye hep güçlü olmak mecburiyetindedir... Coğrafyamızda hüküm süren daha önce devletlerimiz olan Selçuklu da Osmanlı da dış saldırılardan ziyade, içerdeki bölünmeler sebebiyle yıkılmıştır. Henüz yüzüncü yılına bile ulaşamadığımız bugünkü devletimizin de aynı akıbete duçar olmasına izin vermeyeceğiz. Uzunca bir süredir her fırsatta tekrarladığımız Rabiamızın gerisindeki mana da işte budur.

YEDİ DÜVELE KARŞI SAVAŞ: Çanakkale tarafların kimliklerine baktığımızda kelimenin tam anlamıyla yedi düvelin bir olup üstümüze geldiği bir savaştır. Çanakkale’de bir hilal uğruna çok güneşlerimizi kaybettik. Ama karşılığında istiklalimizi ve istikbalimizi kurtardık. Bugün de sınırlarımız içinde ve dışında, istiklalimizi ve istikbalimizi korumak için hazır bekleyen nice güneşlerimizin aydınlığında büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa ediyoruz. Türkiye’yi 2023 hedeflerine kavuşturma konusundaki ısrarımızın sebebi, üzerimizde oynanan oyunları bir daha teşebbüs edilemeyecek şekilde yerle yeksan etmektir. Evlatlarımıza 2053 vizyonunu miras olarak bırakıyoruz.

Milli andımız İstiklal Marşımız

İstiklal Marşı’nın her bir kelimesi, her bir satırı, her bir dörtlüğü bize verdiğimiz mücadelenin tarihi önemini anlatan mesajlarla doludur. Aynı zamanda milli andımız İstiklal Marşımız bize niçin birlik olmamız, vatanımıza niçin sahip çıkmamız, niçin devletimizi güçlendirmemiz gerektiğini de anlatıyor. İstiklal Marşımızdaki ruhu hep birlikte içselleştirmemiz, 7’den 70’e milletimizin tüm fertlerine aşılamamız bu bakımdan büyük önem taşıyor.

Bu millete diz çöktüremezler

Madalyaları takdim etti

Erdoğan, konuşmasının ardından, şehit yakını ve gazilere madalya ve beratlarını takdim etti.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
20 milyon liralık mücevheri rezervuarın içine saklamışlarNişantaşı'nda bir kuyumcudan yaklaşık 20 milyon TL değerinde mücevheri silah zoruyla çalan iki kişi yakalandı. Sırbistan vatandaşı oldukları öğrenilen şüphelilerin çaldıkları eşyaları kaldıkları otelde duvarın içine monteli olan rezervuarın içine saklandıkları ortaya çıktı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler