Geri Dön
Siyaset‘Bugüne dek ne söz verdiysek yaptık’

‘Bugüne dek ne söz verdiysek yaptık’

İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6.6’lık depremin ardından yıkılan binaların yerine inşa edilen 7 proje alanında tamamlanan 596 konut ve 145 iş yerinin tapuları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle depremzedelere teslim edildi.

‘Bugüne dek ne söz verdiysek yaptık’

Erdoğan, Bayraklı ilçesi Mansuroğlu Mahallesi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada depremin ilk anından itibaren devlet ve hükümet olarak afetzedelerin yalnız bırakılmadığını vurguladı. Erdoğan, şunları kaydetti:

KİMSEYİ AÇ, AÇIKTA BIRAKMADIK: Depremzedelerin yaralarını sarmak için gece gündüz çalıştık, çabaladık. Kimseyi aç, açıkta, çaresiz bırakmadık. Daha önce nasıl Elazığ ve Malatya’da yıkılanların yerine 1 yıl gibi kısa sürede daha iyisini inşa ettiysek, İzmir’de de aynısını yaptık. Biliyorsunuz Elazığ’da 23 bin 677 konut ve 2 bin 515 köy evi, Malatya’da 6 bin 287 konut ve 1555 köy evi inşa ederek vatandaşlarımıza teslim ettik. İzmir depreminin ardından da Bayraklı’da yerinde 1391 konut ve 392 dükkan, rezerv alanda ise 3 bin 649 konut ve 511 dükkan inşa etmek için hemen harekete geçtik. Böylece İzmir depreminin ardından toplam 5 bin 74 konut ve 3 bin 535 dükkan yapma kararı aldık.

YILBAŞINDA TAMAMLAMIŞ OLACAĞIZ: Bu evleri de bir yıl içinde teslim etmeye başlama sözü verdik. Bizler söz veririz, sözümüzü tutarız. Adalet, Manavkuyu ve Mansuroğlu mahallerimize verilen projelerdeki 596 konut ve 145 dükkan biraz sonra sahipleriyle buluşacak. Bu bölgedeki inşaatlardan kalan 741 konut ve dükkanı da çok yakında hak sahiplerine teslim edeceğiz. Sadece bu 3 mahallemizdeki inşaatların yatırım tutarı 750 milyon liradır. Rezerv alanda ise 1,5 milyar lira yatırım bedeli olan 3 bin 649 konut ve 51 dükkan yapıyoruz. Bu alandaki projenin ilk etabını oluşturan 397 konutu, inşallah yılbaşında tamamlamış ve sahiplerine teslim etmiş olacağız. İzmir’de yaptığımız deprem konutlarının ödeme tutarları ile ilgili vadelerini kamuoyu ile paylaşmıştık. Buna göre, 2+1 konutları 160-180 bin, 3+1 konutları 220-260 bin TL arasında bir bedelle sahiplerine veriyoruz.. İlk 2 yılı ödemesiz toplam 20 yıl vadeli ödeme planına göre, 2+1 konutların taksitleri aylık 740, 3+1 konutların taksitleri ise aylık 1020 liradan başlayacak. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇAĞRISI:Türkiye son 120 yılda 80 bin insanını depremlerde kaybetmiş bir ülkedir. Deprem öldürmez, bina öldürür gerçeğine uygun şekilde 81 ilimizin tamamında riskli binaları belirliyor ve dönüşüme tabi tutuyoruz. Afetlere hazırlık kapsamında 81 ilimizde yine bugüne kadar yaklaşık 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Afetlerin ne zaman yaşanacağı bilinmediği için bir kez daha tüm vatandaşlarımıza, riskli yapılarını dönüşüme sokmaları çağrısında bulunuyoruz.

E-5 trafiğe kapandı! Vali duyurdu: Trakya'dan gelen araçlara izin verilmeyecek
AK Parti'den flaş açıklama: Bölgemiz yeni bir savaşı kaldıramaz
Ölümü Türkiye'yi yasa boğdu! 'Bağıra bağıra ağlamak istiyorum'
RTÜK’ten karar çıktı! FOX TV ve TELE 1’e ceza yağdı
Usta oyuncunun bilinmeyen yönü! Hepsinde Fatma Girik imzası var
Son dakika: Oyuncu Ayberk Pekcan hayatını kaybetti!
Zam farklarının ödeneceği tarih belli oldu
Buz gibi suya daldı bir daha çıkmadı! Kimliği şoke etti...
Bakanlık genelgeyi yayımladı! Kıdem tazminatı değişti
Turabi Gökhan Saki'yi ringe çağırdı! Aldığı cevap sonrası çılgına döndü
Konya'da akılalmaz görüntü! Anne ve 3 arkadaşı gözaltında
Elazığ'da deprem konutlarının yüzde 90'ı tamamlandı
Garantisi biter bitmez bozuluyorsa dikkat! Sebebi 'pes' dedirtti
NASA buldu! Hepsi mor, gözden kaçacak gibi değil
Acun Ilıcalı anlaşma sağladı, işte yeni teknik direktör

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler