Geri Dön
SiyasetBurası devlet malı öyle de kalacaktır

Burası devlet malı öyle de kalacaktır

Fabrikanın mülkiyetinin Hazine’de, tahsisinin Milli Savunma Bakanlığı’nda olduğunu belirten Erdoğan, “Katar buranın finansal ortağıdır, yüzde 49’uyla. Yüzde 51 Türk ortaklara aittir” dedi

Burası devlet malı öyle de kalacaktır

SAKARYA AA - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tank Palet Fabrikası’nın mülkiyetinin Hazine’de olduğunu belirterek, “Tahsisi Milli Savunma Bakanlığımızındır. Yani burası devletin malıdır, tapusu devlettedir, öyle de kalacaktır” dedi.

Arifiye’deki Tank Paleti Fabrikası’nı ziyaret eden Erdoğan, cuma namazını da buradaki camide kıldı. Namazın ardından fabrika çalışanlarına hitap eden Erdoğan, fabrikanın 1973’ten bu yana Silahlı Kuvvetler’e, orduya hizmet verdiğini, yaklaşık 4 yıl önce tesisi “Birinci Ana Tamir Fabrika Müdürlüğü” adıyla Milli Savunma Bakanlığı bünyesine aldıklarını anımsatarak, ardından 2019’da Milli Savunma Bakanlığı ve buna bağlı Asfat ile BMC arasında imzalanan protokolle fabrikada yeni bir dönemi başlattıklarını vurguladı. BMC’nin, devlete ait Asfat şirketinin işletmecisi konumunda olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

‘Tapusu devlette’

“Altını çizerek tekrar ediyorum. Fabrikamızın mülkiyeti Hazine’nin, tahsisi Milli Savunma Bakanlığımızındır. Yani burası devletin malıdır, tapusu devlettedir öyle de kalacaktır. Fabrikanın işletmesini yürüten firma Türk firmasıdır... Üretim eskiden olduğu gibi Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda askerlerimizin kontrolünde devam etmektedir. Fabrikayla ilgili her türlü denetim yetkisi Milli Savunma Bakanlığımıza aittir. Firmanın yabancı ortağı sadece finansal ortaktır. Hani diyorlar ya ‘Katar, Katar, Katar’. Evet Katar buranın finansal ortağıdır, yüzde 49’uyla. Yüzde 51 Türk ortaklara aittir.”

Erdoğan, fabrikanın Türk ortağı Fuat Tosyalı’nın firmasının, Türkiye’nin demir çelikte en önemli şirketlerinden olduğunu, fabrikanın fiili yönetiminde Tosyalı Holding dışında ortak olmadığını kaydetti.

‘İddianı ispat et’

“Her kim bu fabrikanın satıldığını, hele hele yabancılara satıldığını iddia ediyorsa bilin ki yalan söylüyor. Her kim ülkemizi ve ordumuza iftira atıyorsa bilin ki devlet ve millet düşmanıdır” diyen Erdoğan şöyle devam etti: “Tabii bunlarda yalan söylemek ve iftira atmak konusunda Allah korkusu da kuldan utanma da yoktur. Yani Bay Kemal işi gücü akşam yalan, sabah yalan. İşte daha yeni. Ne diyor? Katar’ın çocuklarını, gençlerini tıp fakültesine biz sınavsız alıyormuşuz. Yok böyle bir şey. İddianı ispat edemezsen namertsin. Sen bizim gençlerimize hakaret ediyorsun.”

Altay Tankı 2023 başında

Arifiye’deki fabrikada “Fırtına Obüsü”, “Poyraz mühimmat aracı” tasarımı, üretimi ve entegrasyonu çalışmalarının yürütüldüğünü dile getiren Erdoğan, ülkede tırtıllı araçlara ait palet ve askı donanımlarının tasarım, imalat ve bununla ilgili yenilemesi konusundaki en önemli entegre tesisin burada olduğunu söyledi. Altay Tankı’nın üretimini de burada yapmayı planladıklarını vurgulayan Erdoğan, “Şimdi yazılımdaki gençlerimize sordum, ‘Ne zaman bitiriyoruz bu işi?’ ‘En kısa zamanda.’ diyorlar. En kısa zaman ne zaman? Artık bize bunu söyleyin. Dedim ki, ‘2023’ün başında bunu yetiştirmeye var mıyız?’ Siz var mısınız?’ Evet, maşallah. Biz de bütün ekibi inşallah sıkıştıracağız ve hedef buradan Altay’ın bir defa inşallah 2023’ün başında orduya teslim törenini yapacağız” dedi.

‘Söke söke alırız’

Türkiye’nin Libya’da, Azerbaycan’da Suriye’de, Doğu Akdeniz’de var olmaya devam edeceğini söyleyen Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Allah nasip ederse 20 Temmuz’da Kuzey Kıbrıs’tayım. Geçen gün Avrupa Komisyon Başkanı’yla konuşuyoruz, diyor ki ‘Duydum ki Kıbrıs’a gideceksiniz.’ ‘Evet gideceğim.’ dedim. ‘Ya oradan sert mesajlar vermeseniz.’ Dedim,’Nasıl mesajlar vereceğimi de bana bildirirseniz, ben o metni orada okurum.’ Yani bunlar kimin, kim olduğunu hala öğrenememişler. Ya ben bu milletin bir evladıyım. Sen Erdoğan’ın ne zamandan beri talimatla konuşma yaptığını öğrendin. Biz hakkımız neyse bu hakkımızı söke söke alırız ve alacağız... Doğu Akdeniz’de, şu anda doğal gazın sinyalleri de geldi. Şimdi inşallah hedef bir an önce oradan doğal gazı çıkardıktan sonra da zaten benim milletim çok daha rahatlayacak, çok daha ucuza doğal gazı kullanma imkanını yakalayacak.”

Burası devlet malı öyle de kalacaktır

Tank Palet Fabrikası ziyareti sırasında Erdoğan’a BMC Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı tarafından Fırtına obüsünün maketi hediye edildi.

‘Türkiye’yi ileriye taşıdık’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hizmet Binası ile yapımı tamamlanan diğer projelerin açılış töreninde de konuştu.

Erdoğan, şunları söyledi:

“Salgın döneminde sizler de şahit oldunuz. Bırakınız geri kalmış veya gelişmekte olan ülkeleri, gelişmiş ülkeler bile salgının yol açtığı sonuçlar karşısında çaresiz kalırken, biz Türkiye’yi sağlıktan gıda ve kamu güvenliğine kadar her alanda en ileriye taşıdık. Bugün Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri dahi şu aşılar var ya aşılar, bu aşıları ücretle yapıyorlar. 50 sterlin, 100 avro, bu şekilde para alarak yapıyorlar. Biz aşılarda halkımızdan bir kuruş aldık mı?”

‘CHP zehirliyor’

Erdoğan daha sonra AK Parti Sakarya Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı’na katıldı. Erdoğan, “2023’e giden süreçte CHP, tıpkı 27 Mayıs darbesi öncesi gibi  Türk siyasetini zehirlemekte, kirletmektedir. Vatandaşın siyaset kurumuna olan  güvenini sarsarak yine 27 Mayıs arifesinde olduğu gibi vesayetçilere uygun ortam hazırlamaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Tarihi Uzunköprü, trafiği kapatılıp restorasyona alındıDünyanın en eski ve uzun taş köprüleri arasında bulunan, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'ndeki Uzunköprü, kanatları, zemin ve kemerlerinde oluşan çatlaklar nedeniyle trafiğe kapatılıp restorasyona alındı. Edirne Valisi Ekrem Canalp, köprünün orijinaline uygun restore edileceğini belirterek, "Orijinal dokusu taş, dolayısıyla taşın dışındaki yapı elemanları ortadan tamamen kaldırılacak ve tarihi orijinal dokusuna kavuşacak. Her şeyiyle orijinal olduktan sonra UNESCO'nun kalıcı miras listesine kabul edilmesi için gerekli şartları yerine getirmiş olacağız" dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler