Geri Dön
SiyasetBütçe görüşmesinde ‘gülme’ tartışması

Bütçe görüşmesinde ‘gülme’ tartışması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dün TBMMM Plan Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe teklifinin görüşmelerinde, bakanlık faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bütçe görüşmesinde ‘gülme’ tartışması

 

PAŞA ALYURT Ankara - Türkiye’nin 40 yıldır terörle sınandığını belirten Soylu, “Yıllarca Avrupa’nın en büyük derdi olan ETA terör örgütünün 43 yıllık tüm eylemlerinde hayatını kaybeden insan sayısı 829; PKK’nın sebep olduğu can kaybı ise 40 bin civarındadır. PKK’nın yalnız 2016’dan bugüne kadar katlettiği sivil vatandaş sayısı 408’dir. Bu sayıya Bedirhan Bebek ve annesi de dahildir” diye konuştu. Geçmişteki acı ve kayıpların büyük tecrübe kazandırdığını vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:

“2014’te 5 bin 558 kişinin katıldığı terör örgütüne, bugün 48 katılım vardır. Örgüt eskiden sadece Tunceli kırsalında, 2 bin-2 bin 500 kişiyle kamp yaparken, bugün Türkiye’nin tamamında, toplam terörist sayısı 180’in altına düşmüştür. Terör eylemlerinin sayısı 2 bin 817’den, yüzde 90’ı sınır ötesi tacizleri, bir kısmı da masum sivil insanları hedef alan, 135 sayısına inmiştir. Allah’a hamdolsun, şehirlerimizde huzur vardır. PKK, kilitlenmiştir. PKK bu yıl 5 tanesi de yurt dışından 48 kişiyi örgüte katmışken, son beş yılda 1043’ü ikna olmak üzere, 2 bin 72 örgüt mensubu teslim olmuştur. Kato’dan Cudi’ye, Gabar’a kadar; Şenyayla’dan Cehennem Deresi ve Kutu Deresi’ne Kazan Vadisi’ne kadar, terör örgütünün bütün kampları tarumar edilmiş, tüm temel üslenme alanlarınına oturulmuştur.” Soylu sunumu sırasında konuşmasına ara vererek, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’a “Bana bakıp sürekli gülmeyin, PKK’nın geldiği nokta hoşuna gitmiyor değil mi? Orda biz şehit veriyoruz, evlatlarımız şehit oluyor, sen gevrek gevrek gülüyorsun. HDP’ye her evden oy istediniz, sizin genel başkanınız oy istedi” çıkışını yaptı. Özkoç Soylu’ya, “Haddini bil terbiyeli ol” karşılığını verdi.

Tansiyon yükseldi

CHP ve HDP’li vekillerin tartışmaya dahil olmasıyla gerilim tırmanınca Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz toplantıya ara verdi. Aranın ardından da komisyonda tansiyon yüksek seyretti. Soylu, CHP’li ve HDP’li vekillerin “10 bin dolar alan milletvekilini” sorması üzerine, “Ben 10 bin doları alan siyasetçiyi söylerim siz de başka şeyler söylemek zorunda kalırsınız. Kılıçdaroğlu’nun bundan iki yıl önce üst üste söylediğini; bu Meclis’te Bylock kullanan milletvekillerini açıklamayan Kılıçdaroğlu açıklasın” yanıtını vermesi de tartışmaya yol açtı.

Damada pompalı takmak suç mu? Vahim ötesi
Korkulan olmadı! İstanbul'u vurup geçti ama...
Elektrik faturalarında yeni dönem! 1 Ocak'ta başlıyor
'Film' gibi hikaye! İzlediği filmden etkilendi, Samsun'dan Nepal'e gitti
Arjantin araya girdi! Tüm dünyayı sardı
Eski kral davadan kaçmaya çalışıyor
Antalya'yı fırtına vurdu! Uyarı üstüne uyarı geldi
Meraklı komşuların sonu kötü oldu! İzlerken zehirlendiler
Dünya gülerken biz ağlıyoruz! Kim en çok neleri dinlemiş listesi
Dortmund - Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi
Son dakika... İran'ın savaş gemisi battı!
Beşiktaş'ta büyük yıkım! 5 gollü maçta hakemden skandal karar
Birkan'dan şaşırtan itiraflar! Bir sene boyunca sadece 50 saniye
Ünlü şefle el ele görüntülenmişti! 'Sevgili olduk dahi diyemem'
Yeni yıl için kurumsal hediye önerileri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler