Geri Dön
SiyasetÇankaya Köşkü’nde yeni A Takımı

Çankaya Köşkü’nde yeni A Takımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine Cumhurbaşkanlığı’nın teşkilat yapısını istediği gibi oluşturma yetkisi veren özel kararnameden yararlanarak Köşk’teki yakın çalışma ekibini oluşturmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine Cumhurbaşkanlığı’nın teşkilat yapısını istediği gibi oluşturma yetkisi veren özel kararnameden yararlanarak Köşk’teki yakın çalışma ekibini oluşturmaya başladı.
Erdoğan’ın bugüne kadar kamuoyunun fazla gündemine gelmeyen bir yetkiyi kullanması bekleniyor. 1982 Anayasası ile yeni bir düzenleyici işlem türü olarak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ihdas edildi. Bu kararname yetkisi, cumhurbaşkanı makamını güçlendiren bir özelliğe sahip. Erdoğan, cumhurbaşkanı teşkilatını istediği gibi tek başına imzalayacağı kararname ile düzenleyebilme yetkisine sahip olacak.
Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanı Ramazan Bal ile Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın koruma müdürü Muhsin Köse, Çankaya Köşkü’ndeki koruma ekibinden görevi devralan ilk isim oldu.

Sözcü Göktaş oldu
Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği görevine Başbakanlık Müsteşarı Fahri Kasırga’nın getirilmesi bekleniyor.
Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı oldu. İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu olan Kalın, Malezya’daki İslam Üniversitesi’nde yüksek lisans, ABD’deki George Washington Üniversitesi’nde karşılaştırmalı beşeri bilimler ve felsefe alanında doktora yaptı.
Başbakanlık Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü görevine getirildi. Kalın ile Doğan, Bakanlar Kurulu kararı ile büyükelçi unvanını alacak. Geleneğe göre Köşk’teki özel kalem müdürleri büyükelçiler arasından seçiliyor.
Aynı zamanda sözcü vasfı olan Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı ise Lütfullah Göktaş oldu. Marmara Üniversitesi’nde ilahiyat ve felsefe öğrenimi gören Göktaş, 1990’dan itibaren uzun yıllar Anadolu Ajansı’nın muhabirliğini yaptı. Göktaş, Roma’da Vatikan’a bağlı yüksek öğrenim kurumlarından biri olan Papalık Gregorius Üniversitesi’nde dinler tarihi alanında master programını bitirdi.
Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı’na atanan isimlerden Mustafa Varank, ODTÜ Siyasi Bilimler Akademisi’nden mezun olduktan sonra yurtdışında eğitim aldı. Erdoğan’ın adeta gölgesi olan Varank, talepleri not alıyor, konuşma notlarını, özel telefonunu taşıyıp, görüşmelerini organize ediyor.
Başdanışmanlığa atananlardan Aydın Ünal ise adını Ali Babacan’ın Hazineden Sorumlu Devlet Bakanlığı döneminde duyurdu. Erdoğan’ın kadrosuna giren Ünal, konuşma metinlerini yazan isim olarak tanınıyor.

Musiki uzmanlığı var
Başdanışmanlardan Savaş Şafak Barkçin, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nden mezun oldu. Masterını Johns Hopkins Üniversitesi’nde yaptı. Bilkent Üniversitesi’nde başladığı siyaset felsefesi doktorasını 2001’de bitirdi.
Şenol Kazancı, Ak Parti İstanbul İl Gençlik Kolları’nın Kurucu Başkanı. Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın okuduğu Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu ve ardından hukuk okudu. ABD’de de eğitim gördü. 2007’de TV Net’in Genel Yayın Yönetmenliği’ne getirildi. 2011’de Erdoğan’ın danışmanı oldu.
Ekonomi Başdanışmanı olan Yiğit Bulut, 2009-2012 dönemleri arasında Habertürk TV’de genel yayın yönetmenliği yaptı. Temmuz 2013’te Başbakanlık Başdanışmanlığı’na atanan Bulut’un Galatasaray Lisesi ve Bilkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans bölümü mezunu. Bulut, Sorbonne Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı.

Ortadoğu uzmanı
Ortadoğu başdanışmanlığına atanan Sefer Turan, Kanal 7’de dış haberler müdürlüğü yaptı. Ülke TV’de Doğu-Batı adlı programı hazırlayıp sundu. Turan, 2011’den bu yana Erdoğan’ın danışmanı.

Özel danışmanlar
Binali Yıldırım’ın ise milletvekili sıfatı olduğu için resmi olarak görevlendirilmediği, ancak fiili olarak Erdoğan’ın ekibi içinde üst sırada ve etkin bir biçimde görev yapacağı belirtildi.
Erdoğan’ın özel danışmanı Mücahit Arslan da Cumhurbaşkanlığı’nda resmi görev almadan yakın ekip içinde yer almaya devam edecek. Arslan, Erdoğan’ın uzun yıllardır en yakınında olan isimlerden ve arabasına binen nadir isimlerden biri olarak biliniyor.
Kulislerde, kadroya önümüzdeki günlerde yeni isimlerin de eklenebileceği konuşuluyor.

Sakarya'da şişe ve bıçaklı kavgaSakarya'nın Sapanca ilçesinde, takside tartıştıktan sonra araçtan inen 2 kişi bıçak ve bira şişesi ile birbirine saldırdı. Yaralanan 2 kişi hastaneye kaldırılırken, kavga anı ise güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler