Geri Dön

Cevap veremiyor sansüre kalkışıyor

17 Aralık operasyonuna ilişkin verdiği soru önergesini kendisine ait internet sitesinde yayınlayan Oran’a TİB’den gelen yazıda metnin kaldırılması istendi

Cevap veremiyor sansüre kalkışıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın 17 Aralık operasyonu kapsamında verdiği bir soru önergesinin metninin, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) aracılığıyla kişisel internet sitesinden kaldırılması talep edildi. Oran, verdiği önergenin dokunulmazlık kapsamında olduğunu anımsatarak, “Türkiye’de ilk kez mahkeme, yasamaya sansür koymaya çalıştı! Kim hangi hakla soru önergesi vermeme, web sitemde yayımlamama yasak koymaya cüret edebilir?” dedi. Benzer karar tebliği, T24 internet sitesine de gönderildi.

‘TBMM’nin sitesinde de var’
Oran, 6 Ocak’ta Sabah-atv satışına ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi vermiş, bunu da kişisel internet sitesinden kamuoyuna duyurmuştu. Önceki gün kendisine gelen e-posta ile içeriğin kaldırılması talebiyle karşılaşan Oran, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:
“TİB tarafından uyari@ihbarweb.org.tr adresinden chp.org.tr uzantılı adresime dün (önceki gün) saat 17.27’de gönderilen bir e posta ile Sabah-atv satışı için Erdoğan tarafından havuz kurulduğu iddialarına ilişkin Meclis’e sunduğum bir yazılı soru önergesini içeren www.umutoran. com’daki içeriğin erişime engellenmesi talep edildi. Engellenmesi istenen sayfada, TBMM’nin resmi web sitesinde yayımlanan, hukuka uygun olarak verilmiş yazılı soru önergemde yer alan soruların dışında tek bir yorum dahi bulunmuyor. Oysa İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından alınan karara (23.1.2014 tarih ve 2014/55) göre bu içerik 5651 sayılı Kanun’a aykırılık taşıyormuş.”

‘Sansürlemeye çalışıyor’
“Milletvekilinin görevi ve sorumluluğu millet adına iktidarı denetlemektir” diyen Oran, bunun araçlarından birinin ilgili bakanlara soru sormak olduğunu belirterek, “Kendisinden şüphesi olmayan da bu sorulara namuslu bir şekilde cevap verir. Hükümet bu sorulara cevap veremediği gibi yasama faaliyetini sansürlemeye çalışmaktadır” dedi. Oran, kararı alan hakimi HSYK’ya şikayet edeceğini de söyledi.
TİB?talimatı, önergeye yer veren t24.com.tr ve gercekgundem.com gibi internet sitelerine de gitti.

İşte o yazı
Oran’ın www.chp.org.tr uzantılı mail adresine gönderilen yazıda, şu ifadeler yer aldı:
“Sayın Yetkili,
Bilindiği üzere 4/5/2007 tarihli ve 5651 sayılı ‘İnternet Ortamında Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’ 23 Mayıs 2007 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, Türkiye’de internet içerik düzenlemeleri konusunda yetkili kamu kurumudur. Başkanlığımıza aşağıda yer verilen alan adı/URL adresleri ile ilgili mahkeme kararı gönderilmiştir. Mahkeme kararına konu içeriğin çıkarılması ya da Türkiye’de erişiminin engellenmesi gerekmektedir. Gereğinin derhal yapılmasını rica ederim. Başkanlığımızca bildirimlerin yapılabilmesi için iletişim bilgilerinizin (e-posta, telefon, adres) gönderilmesini rica ederim.
Mahkeme Adı: İstanbul 2. Asliye CM
Mahkeme Karar No: 2014/55
Karar Tarihi: 2014-01-23”

Esenyurt'ta pompalı dehşetiEsenyurt'ta eşiyle boşanma aşamasında oldukları öğrenilen adam, pompalı tüfeğiyle dehşeti yaşattı. Silahı aile üyelerine doğrultan, sokakta ateş ederek gelen sesler üzerine balkondan dışarıya bakan bir kişiyi de yaralayan şüpheli gözaltına alınırken dehşet anları güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber