Geri Dön

Cezaevinde intihar

İstanbul’da ‘Demokratik Liseler İçin Mücadele Komitesi’ adlı yasal bir öğrenci birliğine 2001 yılında yapılan DHKP-C operasyonunda gözaltına alınan bir kişinin, “O bizim Şişli bölgesi sorumlumuzdu” ifadesi üzerine tutuklanan ve 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Sennur Güven, önceki gün cezaevinde intihar etti.

Cezaevinde intihar

Sağlık sorunları yaşayan Güven’in Gebze Kadın Cezaevi’nden tahliyesi için 20 ay önce Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurduklarını söyleyen avukat Efkan Bolaç, “Hastalığı vardı. İçerde kalması mümkün değildi. Buna yönelik taleplerimiz vardı. Hiçbiri yerine gelmedi. En son hastane sevki yapılması gerekiyordu. Hastanede ‘Mahkum koğuşu yoktur’ denilerek bu işlem de yapılmadı. İntihara meyilli olduğu biliniyordu. Ailesi pek çok kez cezaevi yönetimini uyardı. Tüm bunların dışında 20 ay önce AYM’ye başvurmuştuk. 20 ay geçmesine rağmen karar gelmedi. Lise yıllarındaki bir beyanla bir kadının hayatı karardı” dedi. Güven, Ordu’da toprağa verilecek.

Ne olmuştu?
İstanbul’da, 2001 yılında yasadışı DHKP-C ile ilişkili olduğu iddiasıyla ‘Ülkemizde Gençlik’ adlı derginin bürosu basıldı. 30 genç hakkında ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla dava açıldı. Sanıklardan İnanç Yamaç emniyetteki ifadesinde, Sennur Güven’in Şişli sorumluları olduğunu söyledi. Güven 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılarak 2 yıl önce cezaevine gönderildi.

Konyaaltı Sahili'nde sosyal mesafeli yoğunlukAntalya'da, 1 Haziran itibarıyla sahillere giriş yasağının kaldırılmasının ardından dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili, tatilcilerin akınına uğradı. Sosyal mesafe kuralına uyup, maskeleriyle sahile gelenler, bir yandan denizi izledi bir yandan da sohbet etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber