Geri Dön
SiyasetCezaevlerinde e-görüş sevinci

Cezaevlerinde e-görüş sevinci

Bakanlığın e-Görüş projesinin pilot olarak uygulandığı ceza infaz kurumlarında hükümlü ve tutuklular, bayramda aileleriyle görüntülü görüşme sevinci yaşayacak. Türk Kızılayı maddi durumu yeterli olmayan tutuklu ve hükümlü çocuklara telefon kartı dağıttı...

Cezaevlerinde e-görüş sevinci

ÖNDER YILMAZ Ankara - Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Akıllı Teknolojilerin Ceza İnfaz Kurumlarına Entegrasyonu e-Görüş Projesi pilot uygulamasını hızla yaygınlaştırıyor. Bu kapsamda ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklular, kurum içerisindeki kantin alışverişi, mektup gönderme, aileleriyle görüntülü konuşma gibi ihtiyaçlarını KİOSK cihazları ile karşılayabiliyor.

Özel tasarım

Hükümlü ve tutuklular eş, aile ve yakınlarıyla irtibatlarını e-Görüş kabinlerinde yapabiliyor. Uygulama hükümlülerin rehabilitasyonuna katkı sağlıyor. Bakanlık tespitlerine göre, görüntülü görüşme imkanı, hükümlü yakınlarınca da memnuniyetle karşılanıyor. Özel olarak tasarlanmış kabinlerin içerisine bilgisayarların konulmasıyla oluşturulan KİOSK cihazları, öncelikli olarak Türkiye

genelindeki müstakil kadın ile çocuk ve gençlik kapalı ceza infaz kurumlarında hizmet verecek. Proje, dezavantajlı gruplardan sayılan çocuk ve kadın hükümlü-tutukluların bulundukları 16 kurumda uygulanmaya başlandı. Uygulama kapsamındaki ceza infaz kurumlarında kalanlar Ramazan Bayramı’nda da aileleri ve yakınlarıyla görüşebilecek.

Maddi durumu yeterli olmayan tutuklu ve hükümlülerin aileleriyle görüntülü konuşma imkanından faydalanmaları amacıyla Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile Türk Kızılayı arasında iş birliği yapıldı. Bu iş birliği doğrultusunda, Kızılay tarafından Türkiye genelinde ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlü çocuklara telefon kartı dağıtıldı.

‘Suç tekrar edilmez’

Projenin uygulandığı Sincan Ceza İnfaz Kurumu’nun Müdürü Salih Uysal, projeyle çocukların aileleriyle görüntülü konuşma imkanına sahip olduğunu, özellikle ailesi il dışında olanlar için iletişim teknolojilerinden faydalanarak önemli bir imkan sağlandığını söyledi. Uysal, “Ceza infaz kurumlarında bulunan çocukların, aileleriyle daha fazla iletişim kurabilmelerinin ruhsal sağlıklarına olumlu yansıdığını gözlemledik. Bu sayede, suç tekrarının önlenmesi konusunda da başarı sağlamayı ümit ediyoruz” dedi.

Cezaevlerinde e-görüş sevinci

Ekim 2020’de başladı

Ankara’da 22 Ekim 2020’de Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı törende proje tanıtılmıştı. Bakan Gül, ceza infaz kurumlarında insanı temel alan tüm yaklaşımlara büyük hassasiyet gösterdiklerini belirterek, “Bu proje ile artık hükümlüler eş, çocuk, aile ve yakınlarıyla irtibatlarını sağlayabilecek, bağlarını güçlü tutacaklardır. Bu imkanın, aynı zamanda hükümlülerin rehabilitasyonuna da katkı sağlayacağına inanıyoruz” demişti.

Yaralı yakalanan teröristten flaş itiraf! Yeni taktikleri bu...Eren-10 operasyonunda 8 Nisan'da ağır yaralı yakalanan ve Mehmetçiğin kanını vererek hayata tutunmasını sağladığı PKK/KCK terör örgütünün sözde Botan Eyalet Sorumlusu Özgür Gabar/Tatvan kod aldı Fırat Şişman'ın açıklamaları örgütteki çözülmenin boyutlarını gözler önüne serdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler