Geri Dön
SiyasetCHP ‘180 derece’ turunu Mısır’dan başlatıyor

CHP ‘180 derece’ turunu Mısır’dan başlatıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla, CHP “180 derece değişmeli” dediği dış politika için harekete geçiyor.

CHP, “hükümetin sorun yaşadığı ülkeler” ile temas kurarak, sorunları aşabilmek için diyalog köprüsü kurma kararı aldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz başkanlığındaki heyetin ilk durağı yarın Mısır olacak. Heyette İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın da olacak.

‘Kanal açacağız’
Heyet, Mısır Parlamentosu’ndaki siyasi temsilcilerin yanı sıra, Dışişleri Bakanlığı ve Mısır’da iş yapan Türk işadamlarıyla ve yatırımcılarıyla görüşerek, sorunların çözülmesi için bir diyalog köprüsü kurmayı amaçlıyor.
Yılmaz, Milliyet’e yaptığı değerlendirmede, “Kanal açılsın diye ziyaret gerçekleştiriyoruz. Düğümlenmeyi çözmek için bir kanal açacağız. İlişkilerimiz hangi ülkeyle kilitlendiyse orayla sorunu aşmak için çalışmalarımız sürecek” diyerek Mısır’ın ardından başka ülkelerle de temaslarının devam edeceğinin sinyalini verdi.

‘Kavgaya gerek yok’
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da dün Bilkent Üniversitesi’nde katıldığı programda dış politikaya ilişkin bir soru üzerine, “Önümüzdeki 26-27 Mart’ta bir heyetimizi Mısır’a gönderiyoruz. Diğer komşularımızla da ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Rusya ile Suriye ile Mısır ile İran ile Libya ile Irak ile ilişkileri düzeltecek olan tek parti biziz. Irak’a gittim, işadamlarının pek çok sorununu ben çözdüm. Mısır’a ikinci heyet gönderiyoruz. Mısır ile ilişkilerimizi düzeltmek istiyoruz, Türkiye halkı Mısır halkı ile barış içinde yaşamak zorundadır. Halkların kavga etmesine gerek yoktur. Ülkelerin çıkarları üzerine dış politika inşa edilir” ifadesini kullandı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Zeytinburnu'nda tramvayla panelvan araç çarpıştıZeytinburnu Akşemsettin-Mithatpaşa durakları arasında tramvay yoluna giren panelvan araçla tramvay çarpıştı. Kazada ilk belirlemelere göre ölen ya da yaralanan olmazken, seferlerde aksama yaşandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler